Nauka rysunku dla początkujących

Nauka rysunku dla początkujących
wolna pracownia

Nauka rysunku jest jedną z najbardziej rozwijających jak i trudniejszych hobby do obrania. Na jej skład często wchodzi wiedza z anatomii, architektury i historii sztuki. Jednocześnie jest to też zabawa która pozwala rozwijać kreatywność i umilić sobie czas. Chcąc podejść do tematu trochę poważniej, jak zacząć rysować?

Nauka rysunku – Od czego zacząć?

Najważniejszym pierwszym krokiem jest po prostu zacząć rysować! Mimo że wydaje się to oczywiste, wiele osób które chciałyby się nauczyć rysować często tłumaczą się, że nie mają talentu. Patrzą na dzieła dawnych, jak i współczesnych artystów wyobrażając ich sobie jako osoby które potrafiły tak malować od dziecka. W rzeczywistości każdy artysta zaczyna od tego samego poziomu. Dzielą nas tylko predyspozycje oraz to, w jakiej rodzinie jesteśmy. Trzeba pamiętać że wsparcie rodziny i przyjaciół też gra tutaj ogromną rolę. Ale najważniejsza w tym wszystkim jest ciężka praca.

Zamiast patrzeć na interesujących was artystów i myśleć o tym że sami nie potraficie tak malować, zastanówcie się czemu ich obrazy się wam podobają? Co jest w nich takiego co przyciąga waszą uwagę jak i co jest w nich takiego co wam się nie podoba. Warto przyjrzeć się szczegółom i zobaczyć jak niektóre detale zostały wyrysowane. Pamiętać trzeba także o kompozycji i ogólnym temacie pracy.


wojciech domińczak

Kiedy już przeanalizujecie w ten sposób artystów i obrazy które wam się podobają, spróbujcie wykorzystać tą wiedzę w waszych pracach. Starajcie się skopiować techniki które u nich widzieliście myśląc o tym, czemu właśnie ta technika, będzie najlepsza.

Ten sposób jest właśnie tym, którego używali dawni jak i współcześni mistrzowie. Oczywiście jeśli zależy wam na zabawie to nie trzeba do tego podchodzić tak poważnie. Jednak warto rozszerzać swoje horyzonty i próbować nowych rzeczy. Jeżeli chcecie rozwinąć swój warsztat nie możecie siedzieć w swojej strefie komfortu i rysować w kółko to samo. Trzeba próbować rzeczy których się nie potrafi, i które sprawiają nam problemy. Im więcej tego spróbujemy, tym lepsi będziemy!

Jest to lekcja, która odnosi się nie tylko do rysunku, ale także każdego innego przedmiotu jak i hobby. Próbowanie nowych rzeczy często daje nam nowe perspektywy i powiększa naszą wiedze o świecie. Nie wspominając o tym że czyni nas to ciekawszymi!

Systematyczność

Nauka rysunku to ciągłe powtarzanie. Na kursach rysunku często przypomina się poprzednie lekcje aby ich nauki weszły w pamięć. Robimy tak głównie dlatego, że kursanci często nie powtarzają sobie informacji w domu i nie ćwiczą danych lekcji. Często mają wrażenie, że już po pierwszej lekcji są w stanie wszystko zapamiętać i iść dalej. W rzeczywistości nawet mistrzowie ćwiczą fundamentalne techniki, których uczyli się na początku swojej kariery. Proste linie, elipsy czy zwykły dobór kolorów… Te zdolności decydują najwięcej o naszej pracy, nie szczegóły, ale podstawy.


lekcje rysunku od podstaw

Zobacz także


Nie odbiegając jednak od tematu, systematyczność w nauce rysunku jest najważniejszym krokiem w celu nauki rysowania. Wystarczy 15 minut dziennie żeby rzeczywiście zobaczyć postępy, ale dopiero przy kilku godzinach zaczniemy osiągać nasz potencjał.

Wytrwałość

Efekty waszej pracy nie zawsze będą widoczne od razu. Często dopiero po miesiącu widać pokaźne różnice. Najważniejsze to nie zniechęcać się i iść do przodu. Możecie też założyć szkicownik i zapisywać w nim daty przy każdym rysunku, aby zobaczyć jak szybko ten rozwój przebiega.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat prowadzenia szkicownika, przeczytajcie: Szkicownik – podstawa systematyczności.

Samodzielna nauka rysunku

Tak jak wcześniej wspominałem, do samodzielnej nauki potrzebna wam jest wytrwałość oraz analiza prac innych artystów. Nie bójcie się też używać referencji i bądźcie do siebie krytyczni. Dodatkowo możecie też znaleźć różnego typu widea o tym, jak rysować, lub przeczytać jeden z naszych artykułów które wyjaśniają krok po kroku jak przykładowo narysować kota!

Pytanie jakie jednak powinniśmy sobie postawić to jak opłacalna jest samodzielna nauka rysunku, w porównaniu do kursów rysunkowych.

Plusy i minusy samodzielnej nauki

Jednym z największych plusów jest oszczędzenie pieniędzy. Faktem jest, że i tak trzeba kupować artykuły takie jak przybory czy papier, ale nie jest to większym problemem.


Jeżeli interesujecie się tym jakiego rodzaju przybory warto zakupić, koniecznie przeczytajcie:


Oprócz tego dodatkowym atutem jest dowolność. Możecie rysować co tylko chcecie bez żadnych ograniczeń. Ale jest to też minus. Jeżeli wybór jest za duży to po jakimś czasie możecie nie być w stanie dokonać wyboru i stracić motywacje do rysowania. Jest to częstym zjawiskiem, szczególnie u lekko zaawansowanych artystów więc warto nakładać na siebie odpowiednie tematy aby tego unikać.

Przechodząc już do minusów warto wspomnieć że samodzielna nauka jest o wiele trudniejsza. Trzeba mocno się pilnować i nie ma gwarancji, że przy nauce możecie obrać złe nawyki. Im dłużej te nawyki będziecie szlifować, tym trudniej będzie się ich oduczyć. Dodatkowo zrozumienie niektórych rzeczy takich jak perspektywy zajmie wam o wiele dłużej przez co progres nie będzie aż tak wielki.

Plusy i minusy uczęszczania na kursy rysunkowe

Największym plusem jest to, że prowadzący dostosują się do waszych indywidualnych potrzeb. Pozwoli to na jak najszybszą i najlepszą drogę artystyczną, której sami mogli byście nie odnaleźć. Dodatkowo prowadzący dadzą wam podstawową jak i zaawansowaną wiedzę na temat rysunku, której nie znajdziecie w Internecie.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Kursy rysunku pozwolą wam nie tylko poprawić swój warsztat, ale także rozwinąć wyobraźnię i kreatywność. Przygotują was także do liceów plastycznych jak i na studia artystyczne oraz architektoniczne.

Kolejnym plusem jest to, że ten sposób nauki jest o wiele wydajniejszy i szybszy od samodzielnego nauczania. Nie popełnicie tylu błędów i nie wyrobicie sobie złych nawyków. Prowadzący dopilnuje, żeby każdy rysunek i lekcja będą nowym odkryciem jak i zabawą.

Ostatnim ważnym plusem jest to, że będziecie mieli okazje poznać ludzi, którzy interesują się tym samym co wy! Takie znajomości nie tylko długo się utrzymują, ale także was rozwijają. Samo chodzenie do szkoły rysunkowej też jest motywujące!

Oczywiście minusem jest to, że trzeba za nie zapłacić.


Jeżeli interesuje was to jak wyglądają zajęcia w szkole rysunkowej to warto przeczytać: Jak wyglądają zajęcia w szkole rysunkowej?


Kurs rysunku. Dlaczego warto uczyć się rysować?

Kurs rysunku. Dlaczego warto uczyć się rysować?
kurs na asp

Kurs rysunku wydaje się potrzebny tylko osobą, które chcą później wiązać swoją przyszłość z rysunkiem. Oczywiście nie jest to całkowicie błędne przekonanie. Wiele szkół rysunkowych zajmuje się przygotowaniem portfoli czy uczeniem rysunku architektonicznego. Aczkolwiek nie potrzeba wielkich planów by zapisać się na kurs.


Jak wspierać dziecko w rozwoju artystycznym?


Rysowanie jako kształcenie i samorozwój

Rysowanie nie koniecznie musi być naszą największą pasją, żebyśmy mogli się go dobrze nauczyć. Godzina dziennie sprawi że w przeciągu roku zobaczymy u siebie ogromne postępy. Jednakże problemem jest tutaj systematyczność.

Jest to jedna z najważniejszych umiejętności do wyrobienia. Systematyczność pomaga nam w rozwijaniu jakichkolwiek umiejętności, od nauki matematyki po właśnie naukę rysunku. Jak nauka rysunku ma się do nauki systematyczności? Rysunek jest dość przyjemny! Dziecko powinno mieć z niego frajdę ale jednocześnie go rozwijać. Na kursach rysunku dziecko ma szansę na ten rozwój, który pozwoli mu dostrzec to, jak ciężka praca może wpływać na wyniki.

Oczywiście rysunek sam w sobie też kształci. Poprawia koordynację i sprawność umysłową. Rozwija kreatywność i wyobraźnię, co jest ostatnio coraz częściej cenione. Dodatkowo uspokaja, relaksuje i wycisza.


kurs malowania akwarelą

Zobacz także


Innym dobrym efektem zapisania dziecka na kursy rysunku jest możliwość poznania osób, które interesują się tymi samymi tematami!

Kurs Rysunku – Spokój dla ducha

Rysowanie samo w sobie jest też dobrym sposobem na wyciszenie się. Żyjemy w środowisku pełnym stresu i nerwów. Najlepszym sposobem zapobiegania destrukcyjnych zachowań jest relaks. Ale sam relaks może być odbierany za lenistwo, więc co jeśli połączymy relaks z hobby, które też nas uspokaja? Nie tylko odpoczniemy, ale rozwiniemy swoje umiejętności. Rysowanie to dobry sposób na zapomnienie o smutkach i skupieniu się na czymś innym niż tylko praca czy szkoła.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Na kursach rysunku jeszcze łatwiej się zrelaksować. Dziecko skupia się na lekcji i uczy czegoś nowego bez stresu o oceny. Oczywiście nie obowiązuje to tylko dzieci. Osoby dorosłe też na tym skorzystają. Trzeba pamiętać że nigdy nie jest za późno na rozwijanie swoich pasji, a jeśli potrzebujesz relaksu, to może być dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!

Jakie są najlepsze przybory do rysowania dla dzieci

Jakie są najlepsze przybory do rysowania dla dzieci
kurs na architekturę

Wybierając się do sklepu rzadko kiedy zastanawiamy się, jakie przybory do rysowania będą dla naszego dziecka najlepsze. Zwykle wchodzimy, wybieramy pierwsze z brzegu i idziemy dalej, czasem ewentualnie zastanawiając się, czy lepsze będzie 10 czy 20 kredek. Aczkolwiek nie powinno tak być!


Czy twoje dziecko ma talent?


Przybory do rysowania – Czemu są takie ważne?

Chociaż wydaje się to zbędne, warto zadbać o jakość przyborów jakie kupujemy dziecku. Przybory z słabszą jakością są często dość frustrujące. Kredki które ledwie zostawiają ślad czy gumka która nawet ich nie ściera, jest to dość zniechęcające. Jest to szczególnie ważne jeżeli widać, że dziecko jest szczególnie zainteresowane rysowaniem.

Nie chodzi też oczywiście o kupowanie najdroższych i najbardziej profesjonalnych przyborów do rysowania. Ważne jest tylko to, by dziecko miało frajdę z ich używania!

Jakie przybory do rysowania kupować?

Wiedząc już dlaczego ważny jest wybór lepszych przyborów zobaczmy jakie będą te podstawowe, a jakie bardziej zaawansowane. To czy warto rzeczywiście mocno się tym zainteresować, powinno już zależeć od tego, na ile rysowanie sprawia frajdę dziecku.


rysunek flamastrem

Zobacz jeszcze:


Podstawowe przybory

Na początek warto zainwestować w ołówki. Zwykły zestaw ołówków od 2B do 6B powinien wystarczyć! Można je nabyć w zwykłych sklepach czy nawet domach handlowych. Można je też kupić w sklepach artystycznych, aczkolwiek jeśli do jakiegoś już byśmy się wybierali, najlepiej byłoby kupić tylko 3 ołówki, zamiast całego zestawu (2B, 4B, 6B).

Następnie warto znaleźć dobrą gumkę oraz temperówkę. Najlepszymi będą te od Pastel’a lub Fidel Castel’a. Nie są one najtańsze, ale zdecydowanie są one najlepsze na początek rysunku. Używa się ich nawet na kursach rysunku, czy studiach, więc warto się w nie zaopatrzyć!


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Innymi przyborami wartymi zakupu są kredki. Te od Koh-i-noor’a zdecydowanie starczą. 12 kolorów będzie tutaj idealne na rozpoczęcie przygody z rysunkiem!

Zaawansowane przybory

Jeżeli twoje dziecko już spędziło trochę czasu w rysunku, można już zacząć zastanawiać się jakie będą lepsze przybory do rysowania. Jeśli chodzi o ołówki, można już kupić większy zestaw, także z twardszymi miękkościami. Więcej na ten temat przeczytasz w: Rodzaje ołówków – Jakich ołówków najlepiej używać?

Przyda się też odpowiedni papier. Różne faktury czy gramatury dają różne efekty. Nie wspominając o ich wytrzymałościach. To sprawia, że w zależności od tego, czego używa się do malowania czy rysowania będzie wymagało innego rodzaju papieru. Więc który wybrać? Najlepszy będzie bristol. Jest gruby i wytrzymały. Format powinien być większy, by umożliwić dziecku przyzwyczajenie się do dużych formatów.

Można też zacząć szukać elektrycznych gumek oraz temperówek. Są o wiele wygodniejsze w użyciu i o wiele efektywniejsze.

Jak nauka rysunku wpływa na rozwój dziecka?

Jak nauka rysunku wpływa na rozwój dziecka?
rysunek architektoniczny w perspektywie

Nauka rysunku dla dziecka jest jedną z form wyrażania swoich emocji jak i przelewania swojej wyobraźni na papier. Jakie jednak znaczenie ma rozwój tych umiejętności dla jego przyszłości?


Interesuje cię rozwój dziecka? Zobacz jak rozwinąć jego pasję!


Rozwój rysunku u dziecka

Na początku dziecko zaczyna od rysowania bazgrołów. Dopiero odkrywa to, że przyciśnięta kredka zostawia po sobie ślad na papierze. Zaczyna poznawać, czym są kredki, ołówki czy farby. Jest to głównie forma zabawy, więc nie zawsze przejmuje się, jak coś wygląda.

Potem dochodzą kształty. Rysowanie prostych figur oraz ich kolorowanie daje dziecku większe możliwości na malowanie innych rzeczy. Tutaj zaczyna się rysowanie rodziców, samochodów czy zwierząt. Oczywiście warsztatowo nie będą to najlepsze rysunki, a dziecko nie musi tworzyć arcydzieł, żeby mieć z tego frajdę.

Tutaj, dziecko w wieku od 6-7 lat może już zacząć naukę rysunku

Co rozwija nauka rysunku?

Nauka rysunku nie jest tylko zwykłym hobby. Nie musi oczywiście być niczym więcej, ale sam rozwój rysunku, szczególnie na kursach rysunku potrafi wprowadzić zmiany także w życiu.


kurs akwareli

Zobacz również


Nauka rysunku opiera się głównie na systematyczności. Im więcej ćwiczeń, tym większy progres. Tym bardziej, ćwiczenia celowe. Systematyczność jest jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności. Jeśli dziecko będzie w stanie się jej nauczyć, to nie tylko nie będzie miało problemów w szkole, ale i też w życiu, a rysunek potrafi to rozwinąć.

Inną ważną rzeczą jest umiejętność koncentracji. Wraz z rozwojem Internetu, zmniejszył się czas koncentracji u ludzi. Jednym ze sposobów walki z krótkim czasem skupienia jest obranie jakiegoś hobby, na którym trzeba się skupiać. Nauka rysunku jest idealnym hobby, ze względu na ćwiczenia jakie warto wykonywać. Na kursach rysunku jest to szczególnie ważne, ze względu na przekazywane informacje.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Dodatkowo, rysunek pomaga rozwijać wyobraźnię, pamięć, a także może pomóc w wybraniu celu na przyszłość. Wiele osób zajmuje się dziś concept artem, czy ilustracjami. Być może twoje dziecko też się tym zainteresuje?

Podsumowanie

Nauka rysunku pozwala na rozwój osobisty dziecka. Nie tylko rozwija jego pasję, ale uczy kreatywności, koncentracji oraz systematyczności, nie mówiąc już o tym, że rysunek może być także pasją, która przemieni się w coś innego!

Jak rozwijać pasje dzieci?

Jak rozwijać pasje dzieci?

Coraz częściej zauważyć można sytuacje, gdzie dziecko wyraźnie się czymś zainteresuje. Zacznie powoli rozwijać swoją pasje, tylko po to, by potem ją porzucić. Dlaczego tak jest i z czego to wynika?

Jeżeli interesuję Cię także co możesz zrobić by wspomóc swoje dziecko w rozwoju artystycznym, to przeczytaj ten artykuł – Jak wspierać dziecko w rozwoju artystycznym?

Zabawy a pasje

Na początek warto odróżnić pasje od zwykłych zabaw. Jedno i drugie to często sposoby na nudę. Różnica polega głównie w podejściu. To co na prawdę można uznać za pasję, zwykle pojawia się raczej w późniejszym okresie rozwoju dziecka. Oczywiście znajdą się wyjątki, ale to zwykle już w szkole podstawowej można zauważyć co dziecko lubi robić najbardziej. Wtedy można już podejmować kroki aby tą pasję rozwinąć.Zobacz czy nie zainteresują Cię jeszcze


Jak nie rozwijać pasji

Podstawowym błędem który popełniają rodzice, jest traktowanie pasji zbyt poważnie. Trzeba pamiętać że dla dziecka, pasje to czynność przyjemna, która ma cel zabijać nudę i sprawiać frajdę. Nie powinno się jej traktować jako prace, lub coś w czym dziecko powinno być najlepsze. To właśnie takie podejście często sprawia, że dziecko się zniechęca, a potem już nie chce tego robić.

Wiadomo, że im wcześniej dziecko zacznie się rozwijać, tym łatwiej mu będzie w przyszłości, ale presja jest największym przeciwnikiem pasji i zainteresowań. Sam stres związany z potrzebą bycia najlepszym będzie negatywnie wpływał na stan psychiczny jak i fizyczny, co potem stworzy jeszcze więcej problemów.

Jak rozwijać pasje

Na początek pomóż swojemu dziecku stać się kreatywnym. Szukaj dla niego zajęć, które mogą mu się spodobać, od sportu po sztukę, możliwości jest wiele! Możesz na przykład zacząć od naszego darmowego kursu akwarel. Ogólnie, im więcej zajęć tym lepiej, ale trzeba pamiętać aby nie przesadzić też z ilością.

Kiedy dziecko znajdzie coś, co będzie je interesowało, warto zadbać aby to pielęgnowało i rozwijało. Najlepszym sposobem aby to osiągnąć jest zapisanie dziecka na kursy związane z daną pasją. Kontakt z rówieśnikami o tych samych zainteresowaniach znacznie wpłynie na jego rozwój.

Warto też doceniać wysiłek, który dziecko wkłada w swoje zainteresowania. Opinia rodzica jest jedną z najważniejszych dla dziecka, i to często od podejścia rodzica zależeć będzie wkład pracy, jaki dziecko włoży w swój rozwój.

Z wiekiem pasja dziecka urośnie do takich rozmiarów, że samo będzie wiedziało co chce z nią robić.

Czy Twoje dziecko ma talent?

Czy Twoje dziecko ma talent?

Tak łatwo zabić w dziecku talent. Rodzice robią to nagminnie a wszystko w dobrej wierze. A z tych dzieci wyrastają dorośli którzy w swoich dzieciach też go zabiją. A gdzieś wewnętrznie będzie się tliło marzenie o twórczości przez całe życie. Zatrzymaj to niech Twoja pociecha wyrośnie na kreatywną i twórczą osobę. I o tym będzie ten artykuł.

Read more

Zasady przyjęć na architekturę Politechniki Warszawskiej

Zasady przyjęć na architekturę Politechniki Warszawskiej

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej -WAPW

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej istnieje od 1915 roku i jest pierwszą tego typu uczelnią w Polsce. 

Gmach Wydziału Architektury PW znajduje się w Warszawie na ul. Koszykowej 55

Zobacz na mapie:

Garść użytecznych informacji :

Adres e-mail:

rekrutacja.wapw@pw.edu.pl 

telefony: 

(22) 234 56 37

(22) 234 55 49

 

Studiowanie architektury w pigułce:

 • Studia architektoniczne w języku polskim trwają 6 lat
 • Są bezpłatne
 • Limit miejsc : 100
 • Trzeba przejść proces rekrutacyjny 

Zasady rekrutacji na WAPW w 2022 roku

 • Termin rejestracji na egzamin wstępny na architekturę : 5-24 maja 2022
 • Rekrutacja odbywa się pod tym linkiem:  Rekrutacja na architekturę na Politechnice Warszawskiej
 • Opłata za egzamin musi być wniesiona do 24 maja 2022 (po tym terminie nie da rady!)
 • Pierwszym egzaminem na architekturę będzie sprawdzian za który można dostać 0-130 pkt.
 • Drugim elementem jest Portfolio na architekturę
 • Trzecim – Matura (przedmioty maturalne wyszczególnione są niżej)
 • Egzamin wstępny na architekturę w roku 2022 odbędzie się 4 czerwca 2022 – będzie on-line
 • Portfolio trzeba wgrać w dniach 30 maja – 3 czerwca – potem się nie da!!!
 • Ogłoszenie wyników – 11 Lipca 2022

Pomocne linki w procesie rekrutacyjnym na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Przedmioty jakie trzeba zdawać na maturze jeżeli myśli się o studiowaniu architektury

 • Matematyka (x 0.75)
 • Język obcy (x 0.25)
 • Grupa pierwsza – fizyka lub informatyka (x 0.5)
 • Grupa druga – język polski lub geografia lub historia lub historia sztuki (x 0.5)
Jeżeli któryś z przedmiotów będzie zdawany na poziomie podstawowym to dostaje się za niego połowę punktów.
Przykład:
Jeżeli zdajesz matematykę na poziomie podstawowym i dostaniesz 80 pkt to w procesie rekrutacji na WAPW wpisane Ci będzie ( 80 x 0.75 x 0.5) 30 pkt.

Protipy dotyczące zdawania na architekturę

 • Zdawaj do wszystkich miast w Polsce  – gdzieś się dostaniesz
 • A to dlatego, że najważniejszym czynnikiem egzaminu na architekturę  decydującym o ilości punktów są : gusta komisji i trafienie w temat (a te są niezależne od nas)
 • Oczywiście rysować umieć musisz – bez tego ani rusz
 • Przy wyborze przedmiotów maturalnych kieruj się zasadą najmniejszej energii – nie poświęcaj przedmiotowi który Ci „nie wchodzi” zbyt dużo czasu. Skoncentruj się na tych najważniejszych. 
 • Jeżeli nigdy nie miałeś historii sztuki to nie wybieraj jej! Tam jest masa materiału. No chyba, że jesteś w początkach liceum i masz jeszcze czas.
 • Rozważ studia płatne np. w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania – po niej też będziesz architektem a unikniesz stresu ( https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-architektury/architektura-i-stopnia/
 • Koniecznie uczęszczaj na profilowany kurs na architekturę – stacjonarne są najlepsze. Warto chodzić do Szkoły Rysunku Domin ponieważ mamy najlepsze wyniki 
 • Jeżeli nie masz możliwości chodzenia na stacjonarny kurs na architekturę to rozważ kurs-online : https://domin-gdansk.pl/nauka-rysunku-online
 • W przypadku kursu rysunku on-line zadbaj o stałość korekty – też można mieć ją zdalnie

Poniżej znajdują się omówienia różnych Egzaminów na Architekturę oraz starsze wpisy

Ten artykuł będzie zawierał wszechstronne informacje na temat rekrutacji na Politechnikę Warszawską na Wydział Architektury. Zwyczajowo wszyscy używają w pisowni skrótu WAPW – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W mowie potocznej studenci architektury PW Używają jeszcze krótszej formy – „Wydział” i wszyscy wiedzą o co chodzi.

Garść najważniejszych informacji w skrócie

 • Żeby pozytywnie przejść proces rekrutacji na WAPW trzeba zdać egzamin na architekturę
 • Odbywa się on zazwyczaj w pierwszej połowie czerwca każdego roku
 • Dokładne wytyczne należy przeczytać na stronie WAPW. Zwróć uwagę na datę jaka jest podana w komunikacie. Nie raz zdarzało się, że ktoś za wcześnie wszedł na stronę (we wrześniu)  i przeczytał informacje dotyczące zasada przyjęć na WAPW dla roku poprzedniego.
 • Oprócz egzaminu predyspozycyjnego do studiowania architektury trzeba zdać określone przedmioty na maturze – najczęściej jest to język obcy, matematyka, fizyka lub informatyka,  + jeden dodatkowy przedmiot z listy
 • Od niedawna wprowadzono bardzo ciekawy element sprawdzania kandydatów na architekturę – portfolio

Jeżeli chcesz zobaczyć jak przygotować portfolio zajrzyj na tę stronę :

Portfolio, teczka na architekturę – wyjaśnienia i przykłady

Temat z wyobraźni, geometrii, modelowania

Ten akapit jest bardzo ogólny 

Egzamin z wyobraźni na WAPW

Część pierwsza zwana „wyobraźniową” – pomysł na nią zmienia się co kilka lat. W następnym akapicie zobaczysz tematy od 1993 roku. Widać jak kolejne układające go osoby miały inną koncepcję jak powinien on wyglądać. 

Ta część trwa najczęściej 90 minut – to bardzo krótko. 

Technikę dostaniesz po wejściu na egzamin. To jest pierwsza pułapka – jeżeli rysowałeś tylko jedną np. ołówkiem a dostaniesz patyk maczany w tuszu może ci pójść słabiej niż komuś kto rysował tylko tym narzędziem. Jeżeli próbujesz wszystkich technik to wtedy w żadnej nie jesteś mistrzem. Format arkusza to B2 – 50×70 dlatego na kursach rysunku architektonicznego od razu rysuję się na takich kartkach.

Przykładowy próbny egzamin na WAPW

Poniżej masz obrazek z próbnego egzaminu na architekturę robiony w szkole rysunku Domin. Temat ten wykonany był jako jeden z wielu na maratonie przedegzaminacyjnym. Jego autorem jest nasz absolwent Michał Gosk – który tak jak wiele innych osób dostał się wtedy na WAPW. Temat pracy polegał na tym, że trzeba było odwiedzić wystawę „Plany na przyszłość”  a następnie udać się w miejsce gdzie planowany budynek miałby stać. Trzeba było wrysować go z uwzględnieniem proporcji i zależności z otoczeniem.

Poniżej znajdziesz kompletny poradnik jak się przygotować. Dowiesz się jak wyglądają tematy. Zobaczysz przykładowe prace na każdy z etapów. Będą one zilustrowane przykładami. Znajdziesz też listę wszystkich tematów od 1993 roku.

Egzamin z geometrii WAPW

Tytuł egzaminu w rzeczywistości ma bardziej kwiecistą formę. Przez wiele lat sprowadzał się właśnie do tego że był to egzamin z geometrii. W tym typie egzaminów komisja chce sprawdzić czy dany kandydat nadaje się na architekturę. Sprawdzana jest wyobraźnia przestrzenna i radzenie sobie z rysowaniem w perspektywie.

A tu masz przykład wykonany na podstawie prawdziwego egzaminu na architekturę WAPW

Część druga czyli geometria rysunkowa.  Od 1993 roku na tej części egzaminu były bryły wszelakiej maści. Pojawiły się wszystkie bryły platońskie : czworościan, sześcian, ośmiościan, dwunastościan i dwudziestościan. Były też ich modyfikacje. My na kursie rysunku w Dominie wszystkie je mamy w programie.

 

Egzamin z modelowania - papieroplastyki

egzamin na wapw modelowanie wawrzyniak

Ten model wykonany został przez Karola Wawrzyniaka. Wtedy było to nasz uczeń teraz jest naszym absolwentem i działającym architektem. 

Tu jest link do jednego z jego projektów:

Karol Wawrzyniak i jego pracownia projektowa

Jeżeli też chcesz przejść skuteczną drogę od kandydata na architekturę do dobrego architekta przeczytaj niżej opis jak Karol tego dokonał. Warto brać przykład z osób które są realne. Przy dacie egzaminu z tego roku będzie trik którego powtórzenie daje 99% szansy na sukces.

Lista tematów egzaminacyjnych na architekturę WAPW od 1993 roku

Poniżej znajdziesz całą listę tematów z przykładami rozwiązań. Będzie też kilkadziesiąt trików egzaminacyjnych oraz prawdziwych relacji z egzaminu. Niektóre mrożące krew w żyłach. Jak na przykład rok w którym na egzaminie nakazano rysowanie ołówkiem. Sęk w tym że w oficjalnym komunikacie była technika dowolna. A nasz … niejaki Grabarz, (taki miał pseudonim) miał ze sobą tylko cienkopisy i tusze. I co wtedy? Taka prosta rzecz a może pozbawić możliwości zdania. Po przeczytaniu tego artykułu nie dasz się złapać na takie rzeczy.

WAPW 1993 - Narysuj zamek z wyobraźni

To był czas kiedy bardzo silnie sprawdzano czy kandydat na architekturę widzi przestrzeń. Pamiętam, że najwyższe punktacje dostawały wtedy rysunki z wyraźnym pokazaniem budowy wewnętrznej. 

Co to znaczy pokazanie budowy wewnętrznej? Jeżeli rysujesz basztę która jest okrągła to składa się ona z walca. Do tego może dojść stożek jak nakrycie dachu.  Architekt musi w przyszłości widzieć cały swój budynek. Musi mieć go w głowie. 

Wnioski z tego egzaminu (Tips & Tricks) :

Jeżeli tylko rysujesz zamek że było ładnie to za mało. Tym bardziej jeżeli bezmyślnie przerysowujesz ze zdjęcia. Komisja nie chce kopistów – drukarek. Owszem nauka warsztatu rysunkowego może być na bazie zdjęć. Jak siedzisz zimą w domu to nie wyjdziesz rysować z natury. Możesz też nie mieć w okolicy żadnego zamku. Poniżej masz przykład dobrych rysunków różnymi technikami. 

Jak narysować zamek średniowieczny.

Autor tej pracy ewidentnie zainspirował się zamkami polskimi. Jako egzamin na WAPW narysował połączenie zamku w Niedzicy z innymi elementami średniowiecznymi. Powiększ tę pracę zobaczysz że ma w sobie rysunek strukturalny. Widać że ów rysownik wykazał się rozumieniem przestrzeni. Gdyby bezmyślnie przerysował Niedzicę byłoby to bardzo odtwórcze. On jednak wykazał się kreatywnością przestrzenną. Może dlatego dostał się na architekturę …

Rysowanie flamastrem – szybka technika

Tu masz inny przykład rysunku który był egzaminem na WAPW. Zupełnie inaczej potraktowane.

Przeanalizuj te tips&tricks :

 • kadr pionowy pozwala na dużo bardziej dynamiczne ujęcie – ale uważaj16% osób które nie zdały egzaminu wstępnego nie doczytały w jakiej orientacji komisja chce mieć ustawiony arkusz
 • flamaster to prawdziwa potęga szybkości – wypełnienie nim arkusza 50×70 cm zajmuje dużo mniej czasu niż ołówkiem czy cienkopisem.
 • Popatrz na szkicowy charakter rysunku – żeby przedstawić sedno nie trzeba uciekać do fotorealizmu
 • Tu nie widać budowy wewnętrznej – nie szkodzi – komisja rekrutacyjna WAPW to ogarnięci ludzie – dostrzegą wartość w takim rysowaniu

WAPW 1994 Gdzie tkwił haczyk w geometrii

W 1994 roku trzeba było narysować wnętrze katedry gotyckiej. Można to było zrobić na dwa sposoby :

A) Uwzględnienie światła płynącego z okien

B) Skoncentrowanie się na detalu i konstrukcji sklepienia

I wszystko byłoby fajnie gdyby nie to że 90% kandydatów nie umiało narysować choćby najprostszego wnętrza gotyckiego. Oto relacja osoby zdającej w tamtym roku :

„Wokół mnie nikt nie umiał narysować katedry i to jeszcze od wnętrza. My na naszym kursie przygotowawczym na architekturę ćwiczyliśmy to cholerstwo. A ja sam osobiście zrobiłem jeszcze trzy powtórki. Kiedy Pani z komisji na WAPW przeczytała temat, sala aż jęknęła. 10 minut od rozpoczęcia dwie osoby w ogóle wyszły. Dziewczyna za mną rysowała jakiś hangar lotniczy i to zewnątrz. Osoba przede mną tak samo. Okazało się że nie problemem jest pokazania światła czy detalu ale w ogóle pokazanie czegokolwiek. „

Jaka mądrość z tego płynie:

Jeżeli wybierasz się na architekturę to chociaż trochę interesuj się tematem

a teraz możesz też przeczytać co o zdawaniu na architekturę pisze osoba która na egzaminie zajęła pierwsze miejsce [BEZCENNE] :

Jak dostać się na architekturę – radzi Michał który zajął I miejsce na WAPW

Rysunek architektoniczny w perspektywie trójzbiegowej

Perspektywa trójzbiegowa!

Wspaniałe rozwiązanie ale ostrożnie! Jeżeli umiesz ją rysować z głowy to masz wspaniałą umiejętność. Możesz jednak być wrzucony do jednego wora z osobami które przerysowują ze zdjęć.

Mam na kursach rysunku w Dominie takie powiedzenie:

„Koty potrafią pływać ale wolą nie, Ludzie potrafią myśleć ale wolą nie”

Obiektywy w telefonach są szerokokątne. A to wszystko po to żeby nie trzeba było myśleć podczas robienia zdjęcia. Dlatego Internet pełen jest zdjęć z perspektywą trójzbiegową. Dlatego jeżeli przerysowujesz ze zdjęcia to na 90% korzystasz tejże perspektywy. I wtedy nie jest to już zaleta. Bo tylko kopiujesz. 

Interpretacja graficzna

Wyżej mieliśmy rysunek ołówkiem. Piękny, dobrze zbudowany geometrycznie z mądrym zastosowaniem perspektywy trójzbiegowej. Natomiast jesteś na stronie z poradami dla zdających na architekturę. Z poradami które wynikają z egzaminów.

I patrząc na ten rysunek – interpretacja jest duzo szybsza niż realizm ołówkowy.

Musisz jednak stanąć oko w oko z takimi faktami :

 • jeżeli na egzaminie na architekturę narzucony będzie ołówek to ćwiczenie flamastra jest stratą czasu 🙁
 • jeżeli na Twoim kursie rysunku nie ma speca od flamastra to się nie na uczysz … no bo od kogo? A na samodzielne poszukiwanie trzeba wielu lat. 

Poziome ujęcie pionowego kadru

Popatrz na ten obrazek. Wnętrze katedry ma pionową orientację. Jeżeli jednak ustawisz arkusz w poziomie dostaniesz niewiarygodnie fajne ujęcie. Można by rzec – szerokokątne.

ale uwaga !!!

Takie ujęcie jest dla zaawansowanych. Popatrz, że ponad połowa rysunku zaczyna się poza kartką – trzeba mieć mega wyczucie perspektywy.  

 

1995 – Trzeba było z wyobraźni narysować maszynę z powieści Lema

1996 -Cytat „młyn nad Utratą”

1997 – Dwór Kurcewiczów

1998 – Zadanie przestrzenno projektowe – projekt bramy na cmentarz.

1999 – Wnętrze jaskini do której wszedł Ali-Baba

2000 – Opis mnicha któremu ukazał się diabeł

2001 – Dworek z elewacji

2002 – Kandydat na architekturę miał do wymyślenia miasto przyszłości

2003 – Budowa piramidy we współczesnym świecie

2004 – Ilustracja kamienicy z „Lalki” Prusa

2005 – Gród wczesnośredniowieczny ze „Starej Baśni”

2006 – Serapeum

2007 – Wizulizacja pałacu Królowej Śniegu wg Andersena

2008 – Projekt pawilonu – muzeum Futurystów

2009 – Rasmussen – kompozycja o cechach architektonicznych

2010 – Ilustracja do cytatu Dagoberta Freya

2011 – Percepcja miejsca w trzech ujęciach

2012 – Rysunkowa relacja z wystawy na której byłeś

2013 – Plansza z żurawiem budowlanym

2014 – 5 w 1 – Punkt, Linia, Ruch, Równowaga, Forma

2015 – Plansza ilustrująca cechy tworzywa, materiału

2016 – Projekt znaków identyfikacyjnych dla sekcji miłośników historii architektury

2017 – Interpretacja tego co widzisz z miejsca w którym siedzisz na egzaminie

2018 ? (tu będziemy robić symulacje – będzie ich na tyle dużo, że zwiększa się znacząco szansa na trafienie w temat)

Szczegółowo każdy egzamin przerabiany jest na Maratonie Przedegzaminacyjnym dla kandydatów na architekturę WAPW.

Poradnik jak dostać się na architekturę – czyli to czego oficjalnie nikt nie powie

 1. Egzamin na architekturę to konkurs – Nie liczy się czy ładnie rysujesz czy brzydko 😉 Liczy się jak rysują inni. Konkurs polega na tym, że wybierane jest 150 osób z 600. Dlatego ważną radą jest to żeby rysować z ludźmi którzy reprezentują jak najwyższy poziom. Dobrym przykładem jest warszawski kurs rysunki DOMIN który szczyci się „Złotą Dekadą” Chodzi o to, że to z tego kursu dziesięć lat pod rząd najlepsza osoba z egzaminu była od nich. Wtedy rysując próbne egzaminy na architekturę rysujesz  za każdym razem pełną symulację bo te najlepsze osoby też siedzą na tej samej sali gdzie symulacyjny egzamin trwa. Możesz wtedy się porównać do najlepszych i wyciągać wnioski. Jest wtedy pełen obraz i wiemy czy masz szansę czy nie. Jak nie to widzisz ile pracy przed Tobą
 2. Na studia nie dostajesz się ładnym rysunkiem tak jak matura nie jest z ładnego charakteru pisma. Ważna jest treść. O tym wiele osób zapomina. Koncentrują się na ładnym rysowaniu a zapominają o wartości merytorycznej lub kreatywnej.
 3. Uwierz, komisja jest kompetentna i „ogarnięta”. To zdanie ma zadać kłam temu co często spotyka się u kandydatów na architekturę lub u właścicieli szkółek rysunku. Pojawiają się opinie jakoby komisja nie miała kompetencji. To nie prawda. Ponieważ proces rekrutacyjny jest ważny bardzo starannie i mądrze dobiera się jej członków. Co innego subiektywność oceny. Poszczególni egzaminatorzy mogą mieć różne preferencje. Z tym jednak nie da się nic zrobić bo jak jest to znane w psychologii najbardziej podobają nam się rysunki , projekty podobne do naszych. To czasami budzi emocje ale tak już jest gdzie czynnikiem egzaminacyjnym jest estetyka.
 4. Matura ma znaczenie. Były lata, że do drugiego etapu wystarczyło mieć 4,5 % z części predyspozycyjnej. Było rok że do drugiego etapu przechodziło się z notą łączną 9/200. Tego roku większość osób dostała się dobrą maturą z matematyki rozszerzonej. Tak mówią dane. To nie jest nasza opinia.
 5. Nie wszystko zależy od Ciebie – nie masz wpływu na temat ale jeszcze bardziej nie masz wpływu na gust komisji.
 6. Nie demonizuj WAPW – wbrew pozorom łatwiej jest się tu dostać niż do innych miast. Dlaczego tak jest ? Ponieważ , szczególnie w ostatnich latach jest bardzo silny nacisk na sedno a nie na estetykę. Dlatego można dostać się nawet z przeciętnym rysunkiem.

Jak przyjść na egzamin

– Po rejestracji dostaniesz swój unikalny numer.

– Od razu dokonaj płatności – żeby nie było niespodzianek

– Wydrukuj dwa razy kartę wstępu – na wszelki wypadek

Inne ciekawostki (subiektywnie spisane z relacji 637 kandydatów na architekturę z lat 1999 – 2017 :

– Łatwiej dostać się na architekturę gdzie tematy są kreatywno rysunkowe niż jak jest martwa natura czy postać

– Ogólnie w opinii osób zdających w latach ubiegłych egzamin z postaci i martwej natury jest anachroniczny a osoby które się z tego przygotowywały są mniej kreatywne

– To widać potem na studiach

Tam gdzie jest na egzaminie postać i martwa natura często dostają się kandydaci na Akademie Sztuk Pięknych, Niejednokrotnie nie radzą sobie potem z matematyką i wdzeniem przestrzenia

– W tych miastach w których egzamin jest wcześniej poziom jest wyższy dlaczego tak się dzieje ?

– To, że w jednym mieście komuś poszło słabo nie oznacza że w innym pójdzie również kiepsko. Dośiwadczyła tego Kamila kilka lat temu. W pierwszej próbie

– Ciekawą obserwację nadesłał nam Sławek z roku 2016 : Im więcej kandydatów podchodzi do egzaminu tym wyższy poziom będzie na studiach. To bardzo proste jeżeli mamy wziąć 150 osób z 450 to będzie to słabszy wybór niż jak weźmiemy 150 z 1000. Ja z takim odczuciem zdecydowałem się zdawać do Wrocławia gdzie było wtedy więcej kandydatów niż w Warszawie. Bo wiele osób tak pomyślało.

– Kasia pisze coś takiego. „Zdawałam na cztery uczelnie architektoniczne w Polsce okazało się że najsympatyczniej było w Lublinie. Miła obsługa kandydatów , dużo serdeczności ze strony komisji. Co ciekawe sam budynek jest bardzo nowoczesny – oddany do użytku nie dawno. A poziom projektów nawet wyższy niż w niektórych renomowanych uczelniach w Polsce.

– Jeżeli rzetelnie podchodzisz do przygotowań i rozwijasz Oko-Mózg-Rękę to masz szansę na innych uczelniach. Relacja Piotrka „

– Po egzaminie osoby biorące udział w maratonie przedegzaminacyjnym przychodzą i robią na gorąco szkic swojej pracy na kartce A4. Po ogłoszeniu wyników dopisują swoje punkty. My segregujemy prace od najlepszej do najgorszej. Można wtedy oszacować jak w danym roku sprawdzała komisja. Na co zwracała uwagę. Co było lepiej punktowane a co gorzej. Ważne jest żeby tych szkiców było kilkadziesiąt – minimum 50. Wtedy dopiero widać co się działo podczas oceny. Oczywiście są aspekty psychologiczne np. efekt pierwszeństwa i efekt świeżości. Coś do dobrze widać na debatach oxfordzkich jeżeli jedna grupa zaczyna to druga kończy. Bo najbardziej zapamiętujemy początek i koniec. Podczas rozwieszania prac da się dostrzec preferencje komisji. Np. jednego roku , w jednym z miast wyraźnie wygrywały prace które były narysowane w ujęciu nocnym. Jeszcze gdzie indziej komisja preferowała rozwiązania geometryczne banalne a nie skomplikowane. Niosło to za sobą wiele kontrowersji bo nie poprzechodziły osoby bardzo sprawne a dostali się kandydaci przeciętni i mało zaangażowani. Tacy którym nie do końca się chciało. Taki urok egzaminów na architekturę.

A jeżeli jeszcze w tym roku nie wybierasz się na architekturę to zapraszamy na kurs wakacyjny z rysunku architektonicznego.

Kaligrafia – umiejętność rzadka i piękna

Kaligrafia – umiejętność rzadka i piękna

Kaligrafia – sztuka dla nielicznych ?

Kaligrafia swoją świetność ma już za sobą. Większość rzeczy piszemy niedbale a może nawet już tylko na urządzeniach elektronicznych. Jest jednak grupa ludzi która pasjonuje się pięknym liternictwem. Jedną z nich jest Dorota Letachowicz która dziś dzieli się z nami swoją pasją ale i rozterkami. Jest bardzo duża szansa, że masz tak samo.

 

„Wystarczyło jedno pióro”

 

Historia o tym, jak kaligrafia zmieniła mój charakter, nie tylko pisma.

Był czas, kiedy zajmowałam się grafiką komputerową. Przede wszystkim projektowałam logotypy i identyfikację wizualną. Szło mi nieźle. Jednak tonęłam w morzu fontów, które ciągle nie pasowały do całości. Wiedziałam, że to musi być jakaś tajemna wiedza. Porzuciłam więc projekty, by znaleźć czas na litery. Tak trafiłam na studia typografii…

Calligraphy Game of Thrones
Połączenie akwareli z kaligrafią

O tym jak Kaligula podstępnie zgładził Getę  ale i o Łuku Tytusa przeczytasz Tu !


Mogłam godzinami słuchać o świetle czy kapitale rzymskiej. Zaczęłam bardziej rozglądać się dookoła i dostrzegać znaki. Z satysfakcją wyłapywałam brzydkie szyldy i tablice informacyjne. Nie spodziewałam się, że podczas tych studiów odkryję świat, do którego powinnam już dawno należeć.

Czasem w filmach główny bohater ma stop-klatkę. Przelatują mu przez głowę same dobre wspomnienia, a serce bije znacznie szybciej. Doznałam takiego uczucia, kiedy po raz pierwszy pisałam złotym piórem, maczanym w atramencie. To zdarzyło się podczas zajęć z kaligrafii. Przedmiot prowadził znany kaligraf i typograf. Jego dusza jest równie złota, jak to pióro. To on skierował mnie na pierwszy wakacyjny kurs. Swoje życie zaczęłam dzielić na to sprzed kaligrafii i po.

Nowa pasja a krytyka wciąż ta sama

ale najpierw obrazek :

Typografia nowowczesna

Nie obyło się też bez trudności. Niestety, w domu przyjęto moją nową pasję jako kolejną fanaberię. Musiałam udowodnić, że kocham litery. Przecież piękne pisanie zaczyna być na nowo doceniane. Nie odpuszczałam. Zapisywałam się na każdy kurs kaligrafii w Warszawie i nie tylko. Dowiedziałam się, że nauka liternictwa, to kolejna dziedzina warta rozszerzenia. Jakich używać narzędzi i który papier zniesie godziny ćwiczeń. W końcu nie byłam sama! Poznałam tylu fantastycznych ludzi, zajmujących się tradycyjną kaligrafią, caligraffiti, czy współczesnymi stylami. Z czasem nawet rodzina zaczęła dopytywać się o moje nowe prace.

 

Piórnik pełen skarbów.

 

Teraz, w piórniku pełnym piór i stalówek jest też miejsce na narzędzia-samoróbki. Nie wychodzę z domu bez brushpena, czyli flamastra z końcówką jak pędzelek. Zaczęły pojawiać się pierwsze komercyjne zlecenia. Ale i tak najbardziej lubię te niestandardowe. Kaligrafia daje tyle możliwości, że ciężko tutaj o nudę. Raz pisze się ozdobny certyfikat, a innym razem tablicę menu, czy ozdabia kurtkę na maraton rowerowy.

stalówka do kaligrafii
Mój piórnik pełen skarbów i co z niego można wykrzesać.

Zdaję sobie sprawę z tego, że kaligrafia może kojarzyć się z niepotrzebnym rupieciem na strychu. Szczególnie teraz, gdy najczęściej litery wystukujemy na klawiaturze. Jednak dla mnie, pisane odręcznie są tak samo atrakcyjne jak obraz. To człowiek jest zdolny do konstruowania tych pięknych znaków.

Niedawno usłyszałam świetne porównanie kaligrafii do liter drukowanych:

„głos ludzki w śpiewaniu nie jest fortepianem i nie musi być, a fortepian nie naśladuje ludzkiego głosu”.

Od redakcji :

Ilustracje do niniejszego artykułu zrobiła sama autorka. Jeżeli ktoś ma ochotę i chciałby spróbować to jest ku temu sposobność. Pani Dorota tego nie napisała ale z tego co się dowiedzieliśmy to w najbliższym czasie będzie prowadzić warsztaty z kaligrafii. A dokładnie 6 i 13 marca. Ze strony wydarzenia zapożyczyliśmy telefon do p. Kacpra który w razie czego udzieli więcej informacji : 727 003 866

Nie wiem jak Was ale mnie fascynuje coś takiego i sam bym chciał tak umieć :

kaligrafia i typografia
To się dopiero nazywa cierpliwość i precyzja, żeby tak wymierzyć układ liter . Mistrzostwo !

Garść linków :


Tajemnicza metoda Leonarda


Najczęściej polecany kurs rysunku w Warszawie


Wakacyjny kurs rysunku w Gdańsku – rano rysujesz a po południu nad morze 🙂


Miło nam będzie jak zostawisz komentarz. Opisz swoje doświadczenia z Kaligrafią lub po prostu napisz coś miłego od siebie.

Wakacyjny kurs rysunku – spróbuj twórczości

Wakacyjny kurs rysunku – spróbuj twórczości

Wakacyjny kurs rysunku Pomysł na artystyczne lato !

Wakacyjny kurs rysunku -Nauczysz się dużo i szybko. Rano rysujesz a po południu korzystasz z atrakcji miasta.

Lub zostajesz dłużej na darmowych dodatkach. Warto spróbować czy rysunek to jest to co cię kręci.

Wakacyjny kurs rysunku - spróbuj twórczości.

Wakacyjny kurs rysunku  – W Lipcu i Sierpniu. Jeżeli w ciągu roku szkolnego brakuje Ci czasu zdecyduje się naukę rysunku w wakacje. Rano aktywnie spędzisz czas a po południu możesz oddać się uciechom lata. Nikt nie będzie Ci smęcił nad głową, tracisz czas na telefonie. Co więcej, jeżeli twórczość cię porwie, możesz kontynuować kurs w roku szkolnym. Wakacyjny kurs rysunku to doskonałe rozwiązanie jeżeli Twoim problemem jest brak czasu.

Wakacyjny kurs rysunku - info w pigułce

W jakich miesiącach : Lipiec i Sierpień

Godziny: 10.00-14.00

W jakie dni : od Poniedziałku do Piątkuwłącznie

Kiedy start : w każdy poniedziałek

Potrzebujesz więcej informacji : 501-32-00-45

lub pisz: pracownia@domin.pl

Przynajmniej 4 powody dla których warto przyjść do nas :

Najlepsza lokalizacja - masz idealny dojazd !

Jesteśmy dokładnie w Centrum. W Warszawie Wakacyjny kurs rysunku odbywa się na ul. Chmielnej 98. Przy samym Dworcu Centralnym. Na tej stronie możesz też zapisać się do innych miast : Poznań, Radom, Gdańsk, Łódź, Kraków, Katowice, Lublin, Wrocław. W każdym z tych miejsc masz doskonały dojazd. Dbaliśmy o to żeby było dla Ciebie wygodnie i komfortowo.

Korzystasz z programu kształtowanego ćwierć wieku !

Wakacyjny kurs rysunku w Dominku (Dominie) to najwyższa marka. Istniejemy od 1994 roku. Przez ten cały czas nasz program ulegał obróbce aż do teraz kiedy to po ćwierć wieku jest naprawdę skuteczny. Nauczysz się rysować i to szybko.

Korona plenerów - nikt nie robi czegoś podobnego

Jesteśmy w najpiękniejszych miastach Polski. Jeżeli masz ochotę poplenerować z nami to możesz to robić przez całe wakacje. Każda filia organizuje w innym tygodniu plener w najfajniejszych zakątkach. I tak jak zaczniesz w Lublinie to potem możesz pojechać do Krakowa, stamtąd do Katowic. Na koniec przyjechać do Warszawy i rysować wśród wieżowców.

Zanim się zdecydujesz - odbierz kilka lekcji rysunku on-line

Klikając w poniższy przycisk przejdziesz na platformę rysunku on-line - zapisz się do newslettera. Dostaniesz kod dostępu do kursu rysunku on-line. Dzięki temu zobaczysz czego możesz się spodziewać na kursie rysunku w wakacje. Masz tam lekcje podstawowe z perspektywy i pełne rysunki krok po kroku.

Jak już się decydujesz to zapisz się :

Formularz zapisowy na wakacyjny kurs rysunku :

Wakacyjny kurs rysunku - dokładny cennik

I Tydzień

Na sprawdzenie jak jest.
PLN 499 za tydzień
 • 5 dni nauki
 • 20 godzin
 • 24,95 PLN za godzinę
 • Otrzymujesz dostęp do kursu akwareli on-line na portalu akwarela.eu

II Tygodnie

Najczęściej wybierane
PLN-998
PLN 899 za dwa tygodnie
 • 10 dni nauki
 • 40 godzin
 • 22,50 PLN za godzinę
 • Cały trymestr
 • Oszczędzasz 100 zł - to jak 40 puszek Coca-Coli 🙂
 • Dostajesz dostęp do platformy z kursami on-line cz.1 - wszystkie ćwiczenia możesz
Popularne

III Tygodnie

Dobra cena!
PLN-1497
PLN 1329 za trzy tygodnie
 • 15 dni nauki
 • 60 godzin
 • 22,15 PLN za godzinę
 • Oszczędzasz 168 zł - to jak 67 puszek Coca-Coli 🙂

IV Tygodnie

dodatkowo 2 części kursu on-line
PLN-1996
PLN 1599 za cztery tygodnie
 • 20 dni nauki
 • 80 godzin
 • 20,00 PLN za godzinę
 • Dwa pełne trymestry
 • Najkorzystniejsza oferta
 • Oszczędzasz 397 zł - to jak 168 puszek Coca-Coli 🙂
 • Dostajesz dostęp do platformy z kursami on-line cz.2 - wszystkie ćwiczenia możesz
korzystne !

V Tygodni

Jesteś cały miesiąc - mnóstwo fajnej nauki!
PLN-2495
PLN 1949 za pięć tygodni
 • 25 dni nauki
 • 100 godzin
 • 19,49 PLN za godzinę
 • Cały miesiąc fantastycznego rysowania
 • Oszczędzasz 100 zł - to jak 40 puszek Coca-Coli 🙂

VI Tygodni

Dodatkowo 3 części kursu on-line
PLN-2994
PLN 2149 za sześć tygodni
 • 30 dni nauki
 • 120 godzin
 • 17,90 PLN za godzinę
 • Oszczędzasz 845 zł - to jak 338 puszek Coca-Coli 🙂 lub 40 BigMaców
 • Dostajesz dostęp do platformy z kursami on-line cz.3 - wszystkie ćwiczenia możesz
 • Dostajesz unikalną maskotkę Domina - Bobina
full wypas

Dokładny opis wakacyjnego kursu rysunku

Też tak chcesz, zapisz się na wakacyjny kurs rysunku

Dołącz do tych i setek innych moich uczniów

A tu fajny przerywnik - zobacz film z naszego pleneru !

 

PLENERY, KORONA PLENERÓW, PIĘĆDZIESIĄTAKI

 

W tym akapicie wyjaśnimy kwestię trzech bardzo fajnych dodatków.  Pierwszym z nich jest rysowanie w plenerze. Wyobraź sobie – ciepło – fajna architektura – zimny napój + deska z rysunkiem. Rysujemy codziennie w innym miejscu. Rozszerzeniem tej aktywności jest Korona Plenerów. Polega to na tym, że można przez całe wakacje jeździć z miasta do miasta i rysować pod okiem innego prowadzącego. To naprawdę unikalna oferta. Wiele osób robi sobie taką rundę – zaczyna w Gdańsku. Rano plener po południu plaża. Potem w Pendolino i do Warszawy a na koniec do cudownego Krakowa. A jak już jesteśmy przy Krakowie to polecamy świetny artykuł :

Jak nauczyć się rysować 

Na przykład żeby narysować taką uliczkę w Kazimierzu Dolnym :

rysunek kazimierz dolny

Właśnie tak nauczymy cię rysować. Jeżeli ten post czytasz daleko od wakacji to zapraszamy na kurs rysunku w Warszawie .   Więcej informacji uzyskasz pod tym numerem telefonu 501-32-00-45.  A teraz wspomniane wyżej :

PIĘĆDZIESIĄTAKI

To jest taki artystyczny kurs wakacyjny który trwa 50 dni. I jeżeli wytrzyma się te pięćdziesiąt dni to ma się go za darmo ! Jest przeznaczony dla osób które są bardziej zaawansowane. Rozumiemy przez to, że chodziły do nas na zajęcia lub do innej szkoły rysunku przez minimum rok. Warunkiem skorzystania z tej oferty jest również zapisanie się na kurs rysunku w ciągu roku szkolnego i bycie na nim przez 10 miesięcy czyli u nas przez 3 trymestry.

A tu na koniec przykładowy rysunek po tym kursie :

rysunek flamastrem