Łatwe rysunki dla dzieci

Jednym z dobrych sposobów do zachęcenia dziecka do rysowania jest pokazanie jak dobrze dziecku wychodzi. Wiadomym jest, że małe dzieci nie będą miały niesamowitych umiejętności, więc trzeba znaleźć coś prostego. Dlatego przychodzę tutaj z pomocom rodzicom, którzy nigdy nie mieli do czynienia z rysunkiem, a widzą potencjał u swoich dzieci. Znajdą państwo poniżej łatwe rysunki dla dzieci, stworzone przez aktywną nauczycielkę rysunku dorosłych i dzieci.

Pierwszym rysunkiem będzie nasza maskotka Dominowa Bobin!

  1. Najpierw rysujemy owal, aby nasz bobin miał głowę.
  2. Potem rysujemy kolejne trzy mniejsze owale tak jak na rysunku powyżej – będą to oczy i pyszczek bobina.
  3. Później rysujemy duży owal i lekkie wybrzuszenie po prawej – będzie to brzuszek i pupa bobina.
  4. Potem odrysowujemy nóżki które tez będą miały formę owalu oraz ogon, uszka i nosek.
  5. Teraz dorysowywujemy łapki oraz źrenice.
  6. Nasz bobin musi mieć tez żabki i buzie – robimy to tak jak powyżej. 
  7. Na koniec możemy niepotrzebne linie, dorysowujemy bluzeczkę oraz kolorujemy źrenice i nosek. 

Takim sposobem nasz bobin jest gotowy! 🙂

 

Z tego co udało mi się zaobserwować dzieciaki kochają rysować różne postaci z ulubionych bajek, filmów  lub zabawek. Dlatego stworzyłam parę obrazków wraz z tutorialami, aby każdy młody artysta sobie zdołał poradzić. Na potrzeby tego artykułu wybrałam najpopularniejsze bajki ostatnich miesięcy i na ich podstawie udało mi się stworzyć poniższe rysunki. 

11 zasad nauki rysowania od podstaw

Każdemu początkującemu rysownikowi marzy się rysowanie pięknych dzieł sztuki w dowolnej technice. Ile razy każdemu z nich zdarzało się polecz na etapie nauki z różnych powodów: braku progresu, zrozumienia zasad czy innych tego typu czynników. Ze względu na moją pasję do rysunku i dość zacny staż rysunkowy przychodzę tutaj z kilkunastoma radami na temat rozpoczęcia nauki i przygody jaką jest rysunek. Dlatego przychodzę do was z pomocą w pigułce nauki rysunku podstaw!

 

1. Podstawy to podstawa

Niektórzy mogą już zatykać uszy jak słyszą słowo podstawy. Ja wiem dobrze, że nie jest to najciekawszy ani najłatwiejszy etap nauki rysunku, ale jest mega kluczowy dla dalszego rozwoju każdego rysownika. Nawet jeżeli nie chcesz w przyszłości rysować budynków, form geometrycznych czy motoryzacji, to nie rzucaj się na głęboką wodę. Zaczynaj od podstawowych rzeczy – perspektywa, kompozycja, walor, światło czy faktury. Gdy opanujesz już te nieszczęsne podstawy, pozwoli ci to dalej rozwijać się i z dobrymi nawykami zdobywać kolejne bardziej zaawansowane umiejętności.

2. Nauka wymaga czasu…

Co jak co, ale umiejętności praktyczne wymagają dużego wkładu czasowego. Generalnie z rysunkiem jest tak jak z każdą nauką czegoś praktycznego, więc nie zniechęcaj się! Najważniejsze jest sukcesywnie poświęcać tyle czasu ile tylko jest to możliwe. Wiadomym jest, że nie będzie się w stanie czasami rysować codziennie, ale moim zdaniem kluczem do dużego i szybkiego progresu jest masa praktyki. Nie zniechęcaj się i rysuj systematycznie.fr

3. Błędy się zdarzają…

Nie zapominajmy, że jesteśmy tylko ludźmi, każdy z nas może popełnić błędy. Wykorzystujmy je! Kluczowym etapem nauki jest analiza i poprawa własnych błędów. W takim wypadku najlepiej jest mieć jakiegoś nauczyciela, który faktycznie sprawdzi te błędy, aby lepiej i łatwiej je zrozumieć i zauważyć. Jednak jeżeli na pewnym etapie jesteśmy w stanie po analizie pracy je zobaczyć, to starajmy się je zapamiętać i na bierząco zwracać uwagę na te same elementy w kolejnych pracach. Nie można traktować błędów jako porażkę, ale jako pewnego rodzaju małą lekcję. 

4. Nie lekceważ tutoriali 

Pewnie każdy z was kiedyś spotkał się z jakimś tutorialem na youtubie lub jakimś koncie na instagramie. Niestety uczenie się tylko i wyłącznie bezpośrednio z nich nie załatwi sprawy. Nie da się nauczyć rysunku przerysowując tutoriale z internetu. Nie wiesz wtedy jakie popełniasz błędy i czy wszystko jest narysowane poprawnie. Najlepsza będzie szkoła rysunku, na zajęciach prowadzący nauczy cię dokładnie wszystkiego i sprawdzi czy nie robisz jakiś błędów. Ale tutoriale też bywają przydatne, jak już coś potrafimy to mogą pomóc. Są dobrym wspomaganiem tradycyjnej nauki rysunku i pomagają czasami zrozumieć jakiś temat. Często jak ma się problem z rysowaniem ludzi, zwierząt czy jakiegokolwiek elementu, tutorial może pomóc dodatkowe przestudiowanie go. 

5. Często bez szkoły rysunku się nie obejdzie…

Jestem przekonana, że każdy z was osób, które interesuje się rysunkiem słyszało o szkołach rysunku. Opinie mogą być na ich temat bardzo zróżnicowane, niektórzy są zwolennikami a innym aż włos na głowie się jeży po usłyszeniu słowa „szkoła rysunku”. Jednak jako prowadząca i absolwentka takowej, bardzo polecam, aby chociaż spróbować pójść na jedne zajęcia. 

6. Pokora

Pamiętaj, że nikt nie jest nieomylny, tym bardziej osoba rozpoczynająca naukę rysunku! Jeżeli stale są powielane pewne błędy, utrwala się wtedy nieprawidłowa technika. Potrzebna jest w takich sytuacjach odrobina pokory i samokrytyki. I zwrócenie się do kogoś z większym doświadczeniem, najlepiej profesjonalisty. W takim momencie nie obejdzie się bez szkoły rysunku, gdzie doświadczone osoby pokażą ci jak stawać się lepszym i nauczą kluczowych podstaw do dalszego doskonalenia się.

7. Bierz przykład z mistrzów

Potraktuj wystawy w muzeach i galeriach sztuki jako kolejną lekcję! Obserwacja technik i prac najlepszych, którzy już mają za sobą sporawy starz rysunkowy. Wiadomo, że każdy na pewnym etapie buduje swój własny styl, ale w procesie nauki i kształtowania go, przydatnym jest bazowanie go na technikach najlepszych, a to przyniesie niewyobrażalnie wiele korzyści. Każdy w procesie nauki szuka i używa inspiracji, nawet ci niesamowici rysownicy, których wielu z was obserwuje w social mediach. Dlatego nie bójcie się eksperymentować i inspirować się!

8. Eksperymentuj!

Wyjdź poza swoją rysunkową strefę komfortu. Nawet jeżeli nie czujesz się najlepiej z jakimś medium to nie zaszkodzi spróbować go, przecież nie każda praca będzie dziełem sztuki. Próbowanie nowych rzeczy nie musi być deklaracją tego, że pokochasz znienawidzone przez siebie przybory. Gdy pracujemy nowym medium wyrabiamy sobie inne przyzwyczajenie ręki, które może być przydatne do techniki, którą kochamy. Próbowanie nowych technik może być przydatne gdy czujemy pewnego rodzaju wypalenie rysunkowe. Gdy patrzymy na własne przybory i pustą kartkę z odrazą. W takich przypadkach pomaga zmiana techniki, daje wam gwarancję, że to pomogło wielu osobom jakie znam, a nawet mi!

9. Nie wychodź z domu nieprzygotowany!

Nie zapomnij o podręcznym szkicowniku! Jeżeli lubisz rysować na dużych formatach, świetnie, ale nie da się mieć zawsze przy sobie kartki B1. Podręczny szkicownik jest takim uproszczonym aparatem, gdy widzisz coś co ci się podoba, to robisz zdjęcie swoim ołówkiem. Osobiście zawsze uważałam, że poprzez rysunek jesteśmy w stanie oddać więcej emocji niż przez zwykłe zdjęcie, a każdy rysunek staje się nową opowieścią, której nie jesteśmy w stanie opowiedzieć przez aparat. Dlatego jeżeli następnym razem zauważycie coś co was urzekło, wyciągajcie szkicownik i ołówek!

10. Dbaj o przybory

Wiadomo, że na początku nie warto kupować niewiadomo jak drogich przyborów, ponieważ na etapie nauki podstaw jest to niepotrzebne. Jednak gdy będziesz stawać się coraz lepszy zaczniesz bardziej inwestować w swoją pasję. Będziesz kupować lepsze pędzle, farby, kredki, ołówki… Pamiętaj wtedy aby dobrze je przechowywać, ceny dobrych przyborów potrafią być bardzo duże. Obry stan twoich narzędzi pozwoli lepiej ci się skupić na pracy i oszczędzi ci wiele nerwów.

11. To pasja a nie kara!

Nie zmuszaj się do rysowania, jeżeli jesteś zbyt zmęczony albo nie masz humoru to nie ma sensu się męczyć. Najgorszym co można zrobić to znienawidzić coś co się kocha. Rysuj wtedy kiedy coś cię zainspiruje, gdy poczujesz motywacje do rysunku. Staraj się zakodować sobie w głowie, ze to jest przyjemność, a nie obowiązek. Nawet jeżeli kiedyś to stanie się obowiązkiem, to nigdy nie daj sobie pozwolić na nienawiść do własnej pasji!

wakacyjny kurs rysunku

Pamiętaj, że pierwsze kroki są kluczowe w nauce rysunku, dlatego wybierz najlepszą dla ciebie drogę w tej niesamowitej nauce. Z własnego doświadczenia bycia w pewnych kwestiach samoukiem, a w innych opierając swoją wiedzę na kursach, z całego serca polecam zapoznać się z ofertą szkoły rysunku domin! ——> https://domin.pl <——

Zapraszam również do artykułu o nauce rysunku najmłodszych artystów!

Do zobaczenia!

kursy artystyczne

Jak uczyć najmłodszych rysunku?

Często osoby z pasją artystyczną, po założeniu rodziny chcą zachęcać i nauczać swoje pociechy rysunku lub innych dziedzin sztuki. Zdarza się, że sposób w jaki to robią zniechęca ich pociechy. Czasami ze względu na zbyt wysoki poziom narzucany przez rodzica, a innym razem z powodu bardzo nudnych tematów dla młodego rysownika. W tym wypadku pojawia się pytanie: jak uczyć tak młode osoby rysunku? 

Co jest problemem?

Ustalenie poziomu Jako prowadzący, gdy mamy do czynienia z nowym kursantem w wieku 14+ zazwyczaj wyznaczanie poziomu odbywa się poprzez obejrzenie prac i sprawdzenie jak dużo potrafi. Nie będziemy w stanie zrobić tego z dzieckiem 6 czy 7 letnim, ponieważ wiadomym jest, że nie rysował w swoim życiu wiele. Innym problemem jest to, że wiele rodziców wymaga zbyt dużego poziomu nauczania dla swoich pociech. Osobiście miałam taką sytuacje po moich zajęciach z tymi najmłodszymi, że mama 8-letniej dziewczynki podeszła do mnie, myśląc że będą na zajęciach duże wykłady z historii sztuki i nie wiadomo jaki poziom rysunku. Pamiętajcie, że czas początków podstawówki jest najbardziej kluczowym czasem, aby zachęcić najmłodszych do czegoś i jeżeli podejdzie się do nich zbyt dużym poziomem lub z za dużą ilością informacji na jeden raz, to wtedy spotkacie się z buntem i z dużym zniechęceniem.

Jak zacząć?

Moim zdaniem najlepszym sposobem aby zacząć jest jak największe zachęcenie młodego artysty do tej dziedziny. W jaki sposób? Połączcie to z czymś co już lubi, niech to będzie ulubiona bajka, zwierze czy książka. Niech rysuje pojedyncze postacie, jakieś elementy, cokolwiek co mu może sprawić przyjemność. Ważnym elementem w początkowych stadiach nauki jest staranie się nie wywierać za dużej presji na dziecku. Trzeba się postarać aby pokazać jak bardzo to jest atrakcyjne zajęcie, żeby samo chciało to robić, zamiast zmuszania żeby musiało to robić.

A co jak już zachęcimy i będzie chciało rysować?

Teraz mamy do czynienia z najważniejszym momentem, żeby kontynuować to hobby i nie zniechęcić dziecka. Sama wiem jak łatwo zniechęcić dzieci a nawet starszych, którzy już lubią rysować. Trzeba dostosować poziom do wieku oraz tego jak duże umiejętności. Często na początku, w szeczgrlności jeśli uczymy rysować dzieci, trzeba dawać im nawet dużo łatwiejsze rzeczy, żeby zawsze miały poczucie tego jakie to fajne i łatwe i chciały się uczyć więcej. Ważnym też jest pokazywać to jako zabawę. Jeżeli uczymy więcej dzieci jest łatwiej, ponieważ możemy stworzyć jakaś zabawę grupowa, która zangazuje je bardziej. Dobrym jest czasami pokazać dane zadanie jako pewne wyzwanie, to bardziej zmotywuje najmłodszych. Mam namyśli np ze do każdej części rysunku losują kolor, albo używają do całego rysunku jednego koloru, malują kawa lub innymi produktami spożywczymi itd itd. Można wymyślić tego bardzo dużo.

O czym pamiętać?

Nie zapominajmy aby przeplatać też naukę ważnych umiejętności potrzebnych w rysunku.  Np obserwacja, bardzo ważna cecha. Jak można ją rozwijać? Dajcie zadanie młodemu artyście, aby rysował obiekty, pomieszczenia czy ludzi, których dobrze zna. Po jakimś czasie w np drodze do szkoły zwróćcie uwagę na jakiś obiekt, na który mniej zwraca się uwagę np konkretne drzewo. Na początku tego nie narysuje, ale zapamięta i będzie się starał bardziej obserwować przestrzeń. Myśle, ze ważnym zadaniem jest również zaszczepianie w młodych zainteresowania historia sztuki czy architektury. Nie jest to zawsze łatwe, ale z pomocą mogą przyjść różne kolorowanki związane z tym czy zabawy na odrysowani danych obiektów, obrazów czy rzeźb.

Co może pomóc?

Poza wiadomymi zabawami rysunkowymi, o których już wspominałam, jest parę innych aktywności rysunkowych, które mogą urozmaicić naukę. Wielu rodziców jest dużym zwolennikiem aby ich dzieci dużo przebywały na świeżym powietrzu. Można wymyślić jakąś wycieczkę pieszą w góry, do lasu, do parku gdziekolwiek tak naprawdę.

Podsumowanie 

Myślę, że jedną z ważniejszych rzeczy, o których każdy rodzic czy nauczyciel rysunku powinien pamiętać  jest fakt, że uczy się bardzo młodego człowieka. Nie można na dzieciach wywierać zbyt dużej presji, powinno się oszczędzać niepotrzebny stres. Osoby w młodym wieku nie chcą być zmuszane do nauki itd, więc trzeba potraktować to jako formę zabawy. Zachęcanie to nie jest zmuszanie, a nauka nie musi się odbywać na szkolnych normach. Jeżeli podejdziecie stosownie do wieku i pokażecie sztukę jako coś ciekawego lub jako super zabawę to dzieciaki naprawdę będą chciały to robić.

Nauka rysunku dla początkujących

Nauka rysunku dla początkujących
wolna pracownia

Nauka rysunku jest jedną z najbardziej rozwijających jak i trudniejszych hobby do obrania. Na jej skład często wchodzi wiedza z anatomii, architektury i historii sztuki. Jednocześnie jest to też zabawa która pozwala rozwijać kreatywność i umilić sobie czas. Chcąc podejść do tematu trochę poważniej, jak zacząć rysować


 

Odbierz darmowy kurs rysunku Video na naszej platformie:


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Read more

Kurs rysunku. Dlaczego warto uczyć się rysować?

Kurs rysunku. Dlaczego warto uczyć się rysować?
kurs na asp

Kurs rysunku wydaje się potrzebny tylko osobą, które chcą później wiązać swoją przyszłość z rysunkiem. Oczywiście nie jest to całkowicie błędne przekonanie. Wiele szkół rysunkowych zajmuje się przygotowaniem portfoli czy uczeniem rysunku architektonicznego. Aczkolwiek nie potrzeba wielkich planów by zapisać się na kurs.


Jak wspierać dziecko w rozwoju artystycznym?


Rysowanie jako kształcenie i samorozwój

Rysowanie nie koniecznie musi być naszą największą pasją, żebyśmy mogli się go dobrze nauczyć. Godzina dziennie sprawi że w przeciągu roku zobaczymy u siebie ogromne postępy. Jednakże problemem jest tutaj systematyczność.

Jest to jedna z najważniejszych umiejętności do wyrobienia. Systematyczność pomaga nam w rozwijaniu jakichkolwiek umiejętności, od nauki matematyki po właśnie naukę rysunku. Jak nauka rysunku ma się do nauki systematyczności? Rysunek jest dość przyjemny! Dziecko powinno mieć z niego frajdę ale jednocześnie go rozwijać. Na kursach rysunku dziecko ma szansę na ten rozwój, który pozwoli mu dostrzec to, jak ciężka praca może wpływać na wyniki.

Oczywiście rysunek sam w sobie też kształci. Poprawia koordynację i sprawność umysłową. Rozwija kreatywność i wyobraźnię, co jest ostatnio coraz częściej cenione. Dodatkowo uspokaja, relaksuje i wycisza.


kurs malowania akwarelą

Zobacz także


Innym dobrym efektem zapisania dziecka na kursy rysunku jest możliwość poznania osób, które interesują się tymi samymi tematami!

Kurs Rysunku – Spokój dla ducha

Rysowanie samo w sobie jest też dobrym sposobem na wyciszenie się. Żyjemy w środowisku pełnym stresu i nerwów. Najlepszym sposobem zapobiegania destrukcyjnych zachowań jest relaks. Ale sam relaks może być odbierany za lenistwo, więc co jeśli połączymy relaks z hobby, które też nas uspokaja? Nie tylko odpoczniemy, ale rozwiniemy swoje umiejętności. Rysowanie to dobry sposób na zapomnienie o smutkach i skupieniu się na czymś innym niż tylko praca czy szkoła.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Na kursach rysunku jeszcze łatwiej się zrelaksować. Dziecko skupia się na lekcji i uczy czegoś nowego bez stresu o oceny. Oczywiście nie obowiązuje to tylko dzieci. Osoby dorosłe też na tym skorzystają. Trzeba pamiętać że nigdy nie jest za późno na rozwijanie swoich pasji, a jeśli potrzebujesz relaksu, to może być dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!

Jakie są najlepsze przybory do rysowania dla dzieci

Jakie są najlepsze przybory do rysowania dla dzieci
kurs na architekturę

Wybierając się do sklepu rzadko kiedy zastanawiamy się, jakie przybory do rysowania będą dla naszego dziecka najlepsze. Zwykle wchodzimy, wybieramy pierwsze z brzegu i idziemy dalej, czasem ewentualnie zastanawiając się, czy lepsze będzie 10 czy 20 kredek. Aczkolwiek nie powinno tak być!


Czy twoje dziecko ma talent?


Przybory do rysowania – Czemu są takie ważne?

Chociaż wydaje się to zbędne, warto zadbać o jakość przyborów jakie kupujemy dziecku. Przybory z słabszą jakością są często dość frustrujące. Kredki które ledwie zostawiają ślad czy gumka która nawet ich nie ściera, jest to dość zniechęcające. Jest to szczególnie ważne jeżeli widać, że dziecko jest szczególnie zainteresowane rysowaniem.

Nie chodzi też oczywiście o kupowanie najdroższych i najbardziej profesjonalnych przyborów do rysowania. Ważne jest tylko to, by dziecko miało frajdę z ich używania!

Jakie przybory do rysowania kupować?

Wiedząc już dlaczego ważny jest wybór lepszych przyborów zobaczmy jakie będą te podstawowe, a jakie bardziej zaawansowane. To czy warto rzeczywiście mocno się tym zainteresować, powinno już zależeć od tego, na ile rysowanie sprawia frajdę dziecku.


rysunek flamastrem

Zobacz jeszcze:


Podstawowe przybory

Na początek warto zainwestować w ołówki. Zwykły zestaw ołówków od 2B do 6B powinien wystarczyć! Można je nabyć w zwykłych sklepach czy nawet domach handlowych. Można je też kupić w sklepach artystycznych, aczkolwiek jeśli do jakiegoś już byśmy się wybierali, najlepiej byłoby kupić tylko 3 ołówki, zamiast całego zestawu (2B, 4B, 6B).

Następnie warto znaleźć dobrą gumkę oraz temperówkę. Najlepszymi będą te od Pastel’a lub Fidel Castel’a. Nie są one najtańsze, ale zdecydowanie są one najlepsze na początek rysunku. Używa się ich nawet na kursach rysunku, czy studiach, więc warto się w nie zaopatrzyć!


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Innymi przyborami wartymi zakupu są kredki. Te od Koh-i-noor’a zdecydowanie starczą. 12 kolorów będzie tutaj idealne na rozpoczęcie przygody z rysunkiem!

Zaawansowane przybory

Jeżeli twoje dziecko już spędziło trochę czasu w rysunku, można już zacząć zastanawiać się jakie będą lepsze przybory do rysowania. Jeśli chodzi o ołówki, można już kupić większy zestaw, także z twardszymi miękkościami. Więcej na ten temat przeczytasz w: Rodzaje ołówków – Jakich ołówków najlepiej używać?

Przyda się też odpowiedni papier. Różne faktury czy gramatury dają różne efekty. Nie wspominając o ich wytrzymałościach. To sprawia, że w zależności od tego, czego używa się do malowania czy rysowania będzie wymagało innego rodzaju papieru. Więc który wybrać? Najlepszy będzie bristol. Jest gruby i wytrzymały. Format powinien być większy, by umożliwić dziecku przyzwyczajenie się do dużych formatów.

Można też zacząć szukać elektrycznych gumek oraz temperówek. Są o wiele wygodniejsze w użyciu i o wiele efektywniejsze.

Jak nauka rysunku wpływa na rozwój dziecka?

Jak nauka rysunku wpływa na rozwój dziecka?
rysunek architektoniczny w perspektywie

Nauka rysunku dla dziecka jest jedną z form wyrażania swoich emocji jak i przelewania swojej wyobraźni na papier. Jakie jednak znaczenie ma rozwój tych umiejętności dla jego przyszłości?


Interesuje cię rozwój dziecka? Zobacz jak rozwinąć jego pasję!


Rozwój rysunku u dziecka

Na początku dziecko zaczyna od rysowania bazgrołów. Dopiero odkrywa to, że przyciśnięta kredka zostawia po sobie ślad na papierze. Zaczyna poznawać, czym są kredki, ołówki czy farby. Jest to głównie forma zabawy, więc nie zawsze przejmuje się, jak coś wygląda.

Potem dochodzą kształty. Rysowanie prostych figur oraz ich kolorowanie daje dziecku większe możliwości na malowanie innych rzeczy. Tutaj zaczyna się rysowanie rodziców, samochodów czy zwierząt. Oczywiście warsztatowo nie będą to najlepsze rysunki, a dziecko nie musi tworzyć arcydzieł, żeby mieć z tego frajdę.

Tutaj, dziecko w wieku od 6-7 lat może już zacząć naukę rysunku

Co rozwija nauka rysunku?

Nauka rysunku nie jest tylko zwykłym hobby. Nie musi oczywiście być niczym więcej, ale sam rozwój rysunku, szczególnie na kursach rysunku potrafi wprowadzić zmiany także w życiu.


kurs akwareli

Zobacz również


Nauka rysunku opiera się głównie na systematyczności. Im więcej ćwiczeń, tym większy progres. Tym bardziej, ćwiczenia celowe. Systematyczność jest jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności. Jeśli dziecko będzie w stanie się jej nauczyć, to nie tylko nie będzie miało problemów w szkole, ale i też w życiu, a rysunek potrafi to rozwinąć.

Inną ważną rzeczą jest umiejętność koncentracji. Wraz z rozwojem Internetu, zmniejszył się czas koncentracji u ludzi. Jednym ze sposobów walki z krótkim czasem skupienia jest obranie jakiegoś hobby, na którym trzeba się skupiać. Nauka rysunku jest idealnym hobby, ze względu na ćwiczenia jakie warto wykonywać. Na kursach rysunku jest to szczególnie ważne, ze względu na przekazywane informacje.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Dodatkowo, rysunek pomaga rozwijać wyobraźnię, pamięć, a także może pomóc w wybraniu celu na przyszłość. Wiele osób zajmuje się dziś concept artem, czy ilustracjami. Być może twoje dziecko też się tym zainteresuje?

Podsumowanie

Nauka rysunku pozwala na rozwój osobisty dziecka. Nie tylko rozwija jego pasję, ale uczy kreatywności, koncentracji oraz systematyczności, nie mówiąc już o tym, że rysunek może być także pasją, która przemieni się w coś innego!

Jak rozwijać pasje dzieci?

Jak rozwijać pasje dzieci?

Coraz częściej zauważyć można sytuacje, gdzie dziecko wyraźnie się czymś zainteresuje. Zacznie powoli rozwijać swoją pasje, tylko po to, by potem ją porzucić. Dlaczego tak jest i z czego to wynika?

Jeżeli interesuję Cię także co możesz zrobić by wspomóc swoje dziecko w rozwoju artystycznym, to przeczytaj ten artykuł – Jak wspierać dziecko w rozwoju artystycznym?

Zabawy a pasje

Na początek warto odróżnić pasje od zwykłych zabaw. Jedno i drugie to często sposoby na nudę. Różnica polega głównie w podejściu. To co na prawdę można uznać za pasję, zwykle pojawia się raczej w późniejszym okresie rozwoju dziecka. Oczywiście znajdą się wyjątki, ale to zwykle już w szkole podstawowej można zauważyć co dziecko lubi robić najbardziej. Wtedy można już podejmować kroki aby tą pasję rozwinąć.Zobacz czy nie zainteresują Cię jeszcze


Jak nie rozwijać pasji

Podstawowym błędem który popełniają rodzice, jest traktowanie pasji zbyt poważnie. Trzeba pamiętać że dla dziecka, pasje to czynność przyjemna, która ma cel zabijać nudę i sprawiać frajdę. Nie powinno się jej traktować jako prace, lub coś w czym dziecko powinno być najlepsze. To właśnie takie podejście często sprawia, że dziecko się zniechęca, a potem już nie chce tego robić.

Wiadomo, że im wcześniej dziecko zacznie się rozwijać, tym łatwiej mu będzie w przyszłości, ale presja jest największym przeciwnikiem pasji i zainteresowań. Sam stres związany z potrzebą bycia najlepszym będzie negatywnie wpływał na stan psychiczny jak i fizyczny, co potem stworzy jeszcze więcej problemów.

Jak rozwijać pasje

Na początek pomóż swojemu dziecku stać się kreatywnym. Szukaj dla niego zajęć, które mogą mu się spodobać, od sportu po sztukę, możliwości jest wiele! Możesz na przykład zacząć od naszego darmowego kursu akwarel. Ogólnie, im więcej zajęć tym lepiej, ale trzeba pamiętać aby nie przesadzić też z ilością.

Kiedy dziecko znajdzie coś, co będzie je interesowało, warto zadbać aby to pielęgnowało i rozwijało. Najlepszym sposobem aby to osiągnąć jest zapisanie dziecka na kursy związane z daną pasją. Kontakt z rówieśnikami o tych samych zainteresowaniach znacznie wpłynie na jego rozwój.

Warto też doceniać wysiłek, który dziecko wkłada w swoje zainteresowania. Opinia rodzica jest jedną z najważniejszych dla dziecka, i to często od podejścia rodzica zależeć będzie wkład pracy, jaki dziecko włoży w swój rozwój.

Z wiekiem pasja dziecka urośnie do takich rozmiarów, że samo będzie wiedziało co chce z nią robić.