Kolorowanki do druku

Kurs rysunku w ferie zimowe to świetna propozycja dla tych którzy w ciągu roku szkolnego nie mają czasu. Jest to też dobre rozwiązanie kiedy chcesz sprawdzić sobie czy to jest to co chciałbyś robić w życiu.
Warto zapisać się już teraz żeby mieć pewność że nie zabraknie dla Ciebie miejsca bo z racji dużej intensywności szybko się one kończą.
Poniżej masz przykłady tematów które poruszane są podczas nauki rysunku w ferie:
Jednym z najważniejszych aspektów kursu rysunku w Dominie jest rysowanie martwych natur. Rysuje się je ołówkiem choć z czasem przechodzimy też na inne techniki takie jak węgiel, sangwina czy akwarela.
Martwa natura pozwala zrozumieć zasady przenoszenia przestrzeni na płaszczyznę kartonu. Wszelkie zasady perspektywy czerpie się z obserwacji i pokazujemy jak to zrobić. Jest to też bardzo ważny temat w tłumaczeniu zasad kompozycji tak żeby wszystko zmieściło się w kadrze.
Martwa natura pozwala na gładkie wejście w świat sztuki. Rysują ją wszyscy – hobbyści, kandydaci na architekturę oraz kandydaci na ASP
W 77 % rysunków pojawia się drzewo lub rośliny dlatego należy to ćwiczyć.
Podczas nauki rysunku przestrzeni zielonych będziesz ćwiczyć
Jak byłam młodsza, pamiętam siebie jako wielką fankę anime. Co ciekawe pamiętam jak w gimnazjum oglądałam sporo Boku No Hero Academia. Uwielbiałam oglądać japońskie kreskówki jak i rysować moje ulubione postacie z każdej przeze mnie obejrzanej produkcji. Na początku miałam niemałe problemy aby zrozumieć jak działają zasady ich rysowania. Aby ułatwić każdemu, kto napotkał pewne problemy na swojej drodze rysowania, powstał ten artykuł. Również dzięki wilkim prośbom moich kursantek, które są ogromnymi fankami anime Boku No Hero Academia.
Zacznie od naszego głównego bohatera czyli Deku – głównego bohatera Boku No Hero Academia – jego pseudonim super bohatera. Izuku urodził się jako zdrowy chłopak, ale nigdy naturalnie nie pojawiły się u niego supermoce. Midoriya był zdruzgotany tym, ponieważ zawsze marzył o tym, aby zostać superbohaterem, co było ciężkie bo w świecie Boku No Hero Akademia wszyscy mają moce.
Pewnego dnia podczas gdy jego przyjaciel został zaatakowany przez złoczyńcę, on rzucił mu się pierwszy na ratunek, mimo że nie miał szans z powodu braku mocy. Wtedy został zauważony przez najlepszego superbohatera AllMight’a. Zdecydował się, że przekaże swoją moc młodemu Midoriyi. Moc, którą był obdarzony AllMight nazywała się One for All i była przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Deku przystąpił do ciężkiego treningu i był wreszcie gotowy aby otrzymać One for All. Zapisał się na egzamin do UA i dostał się!
Toshinori Yagi, znany również jako All Might, to były zawodowy bohater numer jeden, który nosił tytuł Światowego Symbolu Pokoju. Naucza w U.A. Liceum. All Might był ósmym posiadaczem daru One For All po otrzymaniu go od Nany Shimury. Od tego czasu przekazał pochodnię Izuku Midoriya, którego szkoli na swojego następcę. Po zużyciu całego żaru One For All, aby pokonać All For One, All Might przeszedł na emeryturę i zakończył swoją erę największego bohatera na świecie.
Tutaj mamy do czynienia chyba z jedną z najcięższych sylwetek w tym anime. Nie dość że proporcje są bardzo inne od tych, które można spotkać w większości postaci w tym anime. Co więcej jest to bardzo muskularna sylwetka, która wymaga dużej znajomości anatomii.
Katsuki Bakugo dorastał w tej samej okolicy co Izuku Midoriya odkąd byli małymi dziećmi. Inni przyjaciele z dzieciństwa Izuku i Katsukiego nadali mu przydomek „Kacchan”. Izuku i inni chłopcy zawsze podziwiali Katsukiego ze względu na to, że był typem, który mógł zrobić wszystko.
Z powodu tej popularności, Katsuki rozwinął raczej arogancki i zarozumiały pogląd na siebie i często czepiał się Izuku i nadał mu przydomek „Deku”. Katsuki zawsze podziwiał All Mighta, ponieważ bohater numer jeden zawsze wygrywał wbrew przeciwnościom losu. Kiedy Katsuki rozwinął swój dar, jego agresywne tendencje się zaostrzyły. Był nieustannie chwalony za swój potężny Dar i inne talenty. W rezultacie jako małe dziecko rozwinął pokręcony kompleks wyższości.
Jeśli chodzi o rysowanie Katsuki’ego to znając zasady, o których wcześniej wspomniałam nikt z was nie powinien mieć problemu z narysowaniem tej postaci. Standardowo trzeba zacząć od odmierzenia sylwetki i jej proporcji. Jak u poprzednich postaci wysokość głowy w sylwetce Katsuki mieści się około 5 razy.
Rodzice Ochaco Uraraki są właścicielami firmy budowlanej, która od lat nie osiągnęła wiele przychodu. To wpłynęło na ich styl życia. Już jako małe dziecko Ochaco pragnęła pomagać swojej rodzinie w każdy możliwy sposób. Chciała dla nich pracować i wykorzystywać swoją moc (lewitowanie soba i przedmiotami) w tym celu. W ten sposób mogli obniżyć koszty pracy i sprzedać swój ciężki sprzęt do podnoszenia.
Jednak jej ojciec zawsze powtarzał Ochaco, że sposobem na prawdziwe uszczęśliwienie jego i jej matki będzie spełnienie przez ich córkę własnych marzeń. W rezultacie aspiruje do roli Pro Hero, chcąc pomagać ludziom i zarabiać wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapewnić swoim rodzicom łatwe życie.
Pierwsza kobieca sylwetka w tym zestawieniu. Czyli zaczynam klasycznie od zmierzenia jej sylwetki pod względem mieszczących się wysokości głowy. W przypadku Uraraki jest to 5 głów.
Odnośnie szczegółów to są dwie bardzo ważne rzeczy w jej stroju:
Tenya jest częścią wysoko cenionej rodziny Ida. Jest dumny ze swojego rodowodu i ciężko pracuje, aby sprostać pokładanym w nim oczekiwaniom. Bardzo podziwia swojego starszego brata, Tenseia (znanego również jako Turbo Hero: Ingenium). Aspiruje do zostania bohaterem podobnym do niego.
Jego związek z bratem jest tak silny, że po tym, jak Tensei został poważnie ranny przez Plamę, Tenya próbował go pomścić, próbując wytropić i pozbyć się samego Zabójcy Bohaterów. Robiąc to, złamał kilka zasad pracy Bohaterów i praw, co w przeciwnym razie byłoby dla niego nietypowe. Mimo to zdał sobie sprawę ze swojego błędu i tego, że jego zachowanie wcale nie było zachowaniem bohatera.
Po tym incydencie Tenya zaczął od nowa jako bohater, a odziedziczywszy pseudonim Ingenium, teraz ciężko pracuje, aby móc podtrzymać imię swojego brata Bohatera i zasłużyć na reputację Rodziny Ida.
Tutaj przeciętna męska sylwetka, jedyna skomplikowana część to elementy stroju na nogach i na biodrach. Często w takich przypadkach przydają się podstawy perspektywy, do których nauki serdecznie zachęcam. Jeśli jednak nie potraficie podstaw, a mimo to chcecie rysować tego typu rzeczy to już przychodzę z pomocą.
Jest jedna ważna zasada, która może wam pomóc jest „kopiowanie” kątów pod jakimi są krawędzie poszczególnych elementów. Jak to działa? Weźcie sobie ołówek i spróbujcie przyłożyć go sztywno wzdłuż krawędzi, którą chcecie przenieś i staracie się idealnie ten kąt przenieś na kartkę. I viola! Takim sposobem używając proporcji np. wysokości głowy jesteście w stanie narysować ten rysunek.
Todoroki ma najbardziej tragiczną znaną historię ze wszystkich bohaterów Boku No Hero Academia. Jego rodzice pobrali się wyłącznie w celu stworzenia nowego bohatera numer jeden (moce są często dziedziczne). Odziedziczył zarówno moc po matce jak i po ojcu, czyli moc władania ogniem i lodem. Kiedy się to okazało, jego ojciec uznał go za doskonałego i kazał mu trenować przez cały dzień, nie pozwalając mu wchodzić w interakcje z innymi, w tym z rodzeństwem. Kiedy miał około sześciu lat, jego matka zdenerwowała się tym, jak bardzo jego lewa strona wygląda jak jego ojciec, że wylała mu wrzątek na twarz, pozostawiając bliznę nad lewym okiem.
Rodzice Tsuyu byli zawsze zajęci pracą, co wymagało od niej zostania opiekunką dwójki młodszego rodzeństwa w bardzo młodym wieku. W tych okolicznościach Tsuyu wyrosła na bardzo dojrzałą i odpowiedzialną osobę, która potrafiła dzielić swoją uwagę między obowiązki szkolne i domowe, nie pozwalając, by jedno przeszkadzało drugiemu. Oznacza to również, że Tsuyu wie, jak przewodzić ludziom i opiekować się nimi, zapewniając im bezpieczeństwo i swobodę. suyu udowodniła, że jest bardzo zdolną osobą. Wykorzystując zdolności oparte na żabach, które zapewnia jej dar, Tsuyu jest biegła zarówno w walce na krótkim, jak i długim dystansie.
Jeden z bardziej skomplikowanych kostiumów. Tutaj główną rolę będą grały proporcje i zauważanie pewnych cech stroju i staranie się wykreślić jak najdokładniej. Jedną z takich ważnych cech jest, że w kostiumie tutaj Tsuyu ma bardzo duże rękawice i dodatkowo lewa ręka jest skierowana w stronę obserwatora. Ważne będzie tutaj wymierzenie dłoni przy użyciu wysokości głowy, ma ona około trochę ponad pół wysokości głowy na trochę ponad jedną. Tak naprawdę takim sposobem można narysować każdy element czy to stroju czy sylwetki. A teraz spróbujcie zmierzyć „buty” Tsuyu! Ile wam wyszło?
Mina jest wesołą i niefrasobliwą dziewczyną, która przez większość czasu ma uśmiech na twarzy. Bardzo towarzyska i pobudliwa, uwielbia spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi. Ma silne wyczucie mody i lubi chodzić na zakupy. Ze względu na swój atletyzm i energię, Mina lubi tańczyć i jest bardzo utalentowana. Znana jest z tego, że wykorzystuje swój taniec, aby w jakiś sposób uspokoić. Mina wykazała się dobrą znajomością zastosowań swojego daru Kwasowego. Wykorzystując wytwarzany przez siebie kwas do zapewniania ognia osłonowego swoim sojusznikom i wykorzystując go na różne sposoby.
Momo Yaoyorozu urodziła się w bogatej rodzinie i posiadała potężny Dar. Ze względu na ogromne bogactwo swojej rodziny, miała dostęp do różnych przedmiotów do nauki i ćwiczenia w swoim domu. Rosyjskie lalki matrioszki były jej ulubionym narzędziem do treningu Darów. Momo jest bardzo rozważną, oddaną osobą. Zachowuje się jak naturalny przywódca. Na ogół jest zrównoważona i spokojna w niebezpiecznych sytuacjach, ale nie wpada w panikę.
Minoru jest nieśmiały, ale zdeprawowany do granic niesławy, co czyni go niepopularnym wśród dziewcząt. Nawet niektórych chłopców, którzy uważają jego zainteresowania i maniery za zdeprawowane. Jego umysł często ucieka do lubieżnych myśli. Może nie jest typem stworzonym do walki bezpośredniej, ale bardzo dobrze radzi sobie ze swoim Darem. Minoru używa swoich kul przede wszystkim jako pocisków, przywiązując przeciwników i ich broń do przedmiotów. Minoru może wykorzystać fakt, że jego kule odbijają się od jego ciała, wykorzystuje je jako trampoliny.
Kyoka Jiro urodził się jako syn Kyotoku i Miki Jiro, pary kompozytora i muzyka. Odziedziczyła dar swojej matki, gniazdo słuchawkowe.W młodym wieku, dzięki wpływowi rodziców, Kyoka zainteresowała się muzyką, ostatecznie ucząc się gry na kilku instrumentach.
Pomimo pragnień rodziców, aby została muzykiem, zamiast tego zdecydowała się zostać bohaterem, ponieważ chciała zadedykować swoją pracę innym. Kiedy powiedziała rodzicom o swoich planach, cieszyli się jej szczęściem i pozwolili jej iść własną drogą
Kiedy miał trzy lata, obudził się w środku nocy, aby skorzystać z toalety. Kiedy przetarł oko, po raz pierwszy objawił się jego dar hartowania. To sprawiło, że jego ręka stwardniała i spowodował, że Eijiro skaleczył się, co pozostawiło bliznę na jego prawym oku. Później młody Eijiro początkowo nienawidził swojego Daru za zranienie go.
Mimo to Eijiro zaczął podziwiać bohatera Crimson Riot, którego Dar był bardzo podobny do jego. Ten podziw spowodował, że Eijiro przyjął ideologię i mentalność Crimson Riot. Tak długo, jak ma męskiego ducha, dary nawet nie mają znaczenia. Wszystko, czego potrzeba, to ciężko trenować, aby zakryć dar duchem. Eijiro zastosował się do tych wskazówek i trenował przez lata, aby się wzmocnić.
Zapraszamy serdecznie do udostępniania swoich efektów pracy oznaczając nasze social media lub w wiadomościach prywatnych! Możecie również spróbować zaprojektować swoje postacie, które mogły by istnieć w świecie Boku No Hero Academia. W każdym z przypadków czekam na efekty waszej pracy z niecierpliwością!
Dzielcie się swoimi rysunkami na naszym instagramie dominek_warszawa poprzez oznaczenie lub w wiadomościach prywatnych na instagramie lub Facebooku DOMINek!
Możecie również oznaczać nas w postach albo używać hashtagów!
Jak byłam młodsza, pamiętam siebie jako wielką fankę anime. Uwielbiałam oglądać japońskie kreskówki jak i rysować moje ulubione postacie z każdej przeze mnie obejrzanej produkcji. Na początku miałam niemałe problemy aby zrozumieć jak działają zasady ich rysowania. Aby ułatwić każdemu, kto napotkał pewne problemy na swojej drodze rysowania anime powstał ten artykuł. Również dzięki wilkim prośbom moich kursantek, które są ogromnymi fankami anime Demon Slayer.
Zaczynamy o jednego z głównych bohaterów Anime jak i jedynego od wieków mistrza słońca w całym świecie Demon Slayer. Tanjirou pochodzi z niepełnej rodziny, zajmującej się handlem i mieszkającej w górach. Zajmowała się nimi mama, a posiadał on pięcioro rodzeństwa, między innymi siostrę Nezuko, o której więcej w późniejszej części artykułu. Zostali oni zaatakowani przez demona, przez co zginęli wszyscy poza Tanjirou, który był wtedy nieobecny jak i Nezuko, która niefortunnie została zamieniona w demona. Celem Tanjirou staje się przywrócenie człowieczeństwa swojej siostrze i aby to osiągnąć dołącza do korpusu zabójców demonów i rozpoczyna naukę oddechu wody. Z czasem jednak odnajduje on typ oddechu, który jest mu przeznaczony, czyli oddech słońca.
Przy rysowaniu Tanjiro będzie nas obowiązywać pare zasad, które obowiązują przy rysowaniu sylwetki człowieka. Proporcje będziemy szukać poprzez odmierzanie wysokości głowy, tak na przykład w sylwetce Tanjiro mieści się 5 wysokości głowy. Proporcję głowy możemy również używać do odmierzania szerokości sylwetki oraz do sprawdzania gdzie umieścić pewne elementy ubioru. Polecam wydrukować sobie przygotowane tutoriale i rozrysować sobie każdą proporcję względem wysokości głowy. Zaznaczanie na papierze pozwoli w większym stopniu wyczuć i nauczyć się tego jak sylwetka się układa i jak proporcje się rozkładają w denej postaci.
Nezuko to siostra Tanjiro i jedyny demon w Demon Slayer, który nie żywi się ludźmi. Jest starszą siostrą i podczas tragedii, w której jej rodzina została zabita, została przemieniona w Demona. Rodzeństwo Kamado otrzymało pomoc i wtedy Nezuko dostała na swoją twarz element, który miał jej pomóc w niejedzeniu ludzi. Z czasem było to dla niej coraz łatwiejsze, ponieważ nauczyła się zbierać siły nie poprzez jedzenie a poprzez sen, w dzień gdy nie może ona wystawiać się na promienie słoneczne śpi ona w skrzynce, którą jej brat nosi na plecach. Włada ona również swoją własną demoniczną sztuką krwi, która nie pozwala na skrzywdzenie ludzi a jedynie demonów, co jest czym bardzo wyjątkowym.
Zastosujemy w tym wypadku, również zasady rysunku sylwetki człowieka. W przypadku Nezuko mieści się w jej sylwetce również 5 wysokości głowy. Jeśli chodzi o rysowanie żeńskich postaci to chciałabym zaznaczyć, że mają one dość specyficzne proporcje sylwetki – szersze biodra i węższa talia. Ważne jest aby to zaznaczyć szczególnie w przypadku postaci Demon Slayer, ponieważ tradycyjne japońskie kimona uwydatniają proporcje sylwetki.
Kolejnym z męskiej części jest Inosuke, czyli jedyny mistrz oddechu bestii w Demon Slayer. Został on porzucony w bardzo wcześnym wieku i ostatecznie wychowały go dzikie zwierzęta w lesie. Dzięki temu jak potoczyło się jego życie posiada on niebywale intensywne zmysły jak i instynkty, ale w zamian za to nie grzeszy on intelektem i przez cały czas nie jest w stanie zapamiętać imion swoich kompanów i za każdym razem je przekręca. Jest silnie komedyjka postacią w tym anime, ale nie brakuje mu również odwagi oraz umiejętności w walce.
W przypadku Inosuke będziemy musieli się uporać z anatomią człowieka i poprawnie wyrysować rozłożenie mięśni w klatce Inosuke. Na początku klasycznie zaczynamy od odmierzenia proporcji wysokością głowy. Polecam odmierzanie tą samą proporcją również długości poszczególnych części ręki i nogi, ponieważ długość ramienia czy przedramienia jest ściśle związana z wysokością głowy. Przed tym rysunkiem polecam przestudiować sobie anatomię człowieka ze zdjęć realistycznych, to napewno przygotuje na większe zrozumienie tematu. Jeśli chodzi o znajdujące się na masce jak i w spodniach futro, nie rysujcie każdego włoska z osobna tylko zaznaczcie paroma kierunek, w którym układa się futro.
Zenitsu to najbardziej strachliwa postać w Demon Slayer, mimo faktu iż należy do korpusu to nie potrafi on walczyć z otwartymi oczami. W wielu odcinkach bał się najmniejszych demonów, których nie problem było pokonać. Jest niepoprawnym romantykiem i jest otwarcie zakochany w Nezuko czyli siostrze Tanjirou. Mimo to lubi on flirtować z kobietami. Opanował on jedynie pierwszą z dwunastu technikę oddechu pioruna, ale mimo to jest on bardzo silnym szermierzem. Niejednokrotnie walczył ramię w ramię z Tanjirou i Inosuke jak i filarami.
Jeśli chodzi o rysowanie Zenitsu to znając zasady, o których wcześniej wspomniałam nikt z was nie powinien mieć problemu z narysowaniem tej postaci. Standardowo trzeba zacząć od odmierzenia sylwetki i jej proporcji. Jak u poprzednich postaci wysokość głowy w sylwetce Zenitsu mieści się około 5 razy. Jeśli chodzi o wszelką broń, która jest widoczna u postaci, polecam również wysokością głowy odmierzać jej długość. Nie chcielibyśmy przecież żeby nasz ulubiony mistrz zamiast katany miał malutki nożyk. 🙂
Genya to brat filaru wiatru, w dzieciństwie byli wychowywani głównie przez matkę, która przepracowywała się. Byli najstarszymi braćmi, więc na ich barkach pozostała opieka nad młodszym rodzeństwem w razie nieobecności matki. Ojciec dzieciaków znęcał się nad matką, jak i nad dzieciakami. Pewnego dnia matka chłopaków została przemieniona w demona i kompletnie nieświadoma zaatakowała swoje dzieci. Ostatecznie zginęło całe rodzeństwo Geny’i i Sanemi’ego, jedynie oni zdołali się uratować, a ich matka przemieniona w demona zginęła poprzez wystawienie na promienie słoneczne. Genya niedługo po Sanemi’m dołączył do korpusu Demon Slayer. Niestety nie był on dobrym szermierzem i nie opanował w wystarczającym stopniu znanych dotychczas oddechów. Zdołał jednak wymyślić własny sposób walki i było nim czerpanie siły z umiejętności demonów. Po spożyciu ich mięsa na pewien czas zdobywał ich umiejętności i siłę.
Tradycyjnie zaczynamy od wyznaczenia proporcji sylwetki Geny’i poprzez wysokość głowy. Ważnym aspektem w tym wypadku będzie fakt tego, że Genya ma wygolone boki głowy i jego fryzura to coś w rodzaju irokeza luźnego. W każdym anime znajdziemy różne style tego w jaki sposób rysuje się fryzury, części ciała i twarzy. W przypadku Demon Slayer wygolone części na głowie zaznaczamy tylko poprzez ograniczenie tej strefy wygolonej kreską i nie zaznaczamy żadnym paternem powierzchni. Geny posiada również blizny na twarzy, rysuje się je używając lekko poszarpanej kreski, pamiętajmy jedynie o utrzymaniu kształtu blizn.
Tutaj troszkę wyższa męska sylwetka, czyli trochę więcej wysokości głowy mieści się w jego sylwetce (5,5). Poza tym ważnym jest aby dobrze narysować dość charakterystyczne włosy. Nie posiadają one wielu kosmyków mimo tego, że są dość mocno spiczaste i rozczochrane. Rysujcie większe ale spiczaste kosmyki, które czasami wyginają się w różne kierunki. Warto też skupić się też na dość trudnym wzorze na połowie kimona Giyu. Jest to kompozycja złożona z rombów. Na początku trudnym może będzie narysowanie tego samemu także starajcie się to przerysować jak najdokładniej.
Druga damska postać do narysowania. Ważnym będzie, jak już wcześniej wspominałam, zaznaczenie różnicy w szerokości w talii i biodrach. W przypadku Shinobu jest to bardzo mocno zaznaczone. Dodatkowo talia została mocno podkreślona przez pas, także pamiętajcie o narysowaniu go w dobrym miejscu. Oczy Shinobu mimo że proste, ale bardzo charakterystyczne. Jeśli zobaczycie sobie jakiś obrazek z nią w kolorze to ma ona fioletowo-czarny gradient. Ja jednak z braku użycia kolorów zaznaczyłam to poprzez kreskowanie, które im dalej w dół to jest go mniej. W taki sposób w przyszłości możecie podobnie robić i uzyskacie taki efekt gradientu. Dość sporą trudnością może być kimono, które posiada wzory skrzydeł motyla. Można je narysować najpierw szkicując kierunki w jakich idą te kreski, a potem starając się je zróżnicować zmieniać grubość linii. Grubsza będzie w miejscach, w których jest bliżej innych linii.
Rengoku to mistrz oddechu ognia, syn poprzedniego filara ognia. Posiada młodszego brata, z którym są niesamowicie podobni do swojego ojca. Ojciec jego odszedł z korpusu sił Demon Slayer, ponieważ spotkał się z trudna prawdą, z którą nie był w stanie sobie poradzić. Co więcej matka Rengoku odeszła i pozostawiła ojcu samotne wychowanie swoich synów. Ojciec zaczął nadużywać alkoholu i stał się niesamowicie zgorzkniały. Gdy jego syn wstąpił do korpusu nie spotkało się to z entuzjazmem jego ojca, był bardzo przeciwny temu przez swoje własne doświadczenia z byciem hadhirą (filarem). Mimo to Rengoku nie stracił swojej motywacji i za każdym razem wychodził z uśmiechem do pracy jako szermierz.
Jeśli chodzi o rysowanie Rengoku, to poza klasycznymi zasadami o proporcjach jego sylwetki i odmierzania wszystkiego wysokością głowy, dochodzi mała trudność. Rengoku posiada niesamowicie rozczochrane włosy, które niestety zajmują chwilę aby się z nimi uporać na rysunku. Polecam nie rysować ich byle jak i szybko, a faktycznie przysiąść do tego i narysować je dokładnie. Dodatkowo na co warto zwrócić uwagę, to jego poszarpana peleryną. Wygląda trochę jak płomienie, albo tak jak by była przypalona. Postarajmy się narysować ją jak najbardziej nieregularnie, aby faktycznie były one imitacją graficzną płomienia.
Spora i mocna sylwetka męska. Jest jednym z najwyższych postaci, które tutaj omawiam. W jego sylwetce mieści się aż 6,5 długości głowy. Jego strój z racji braku rękawów i tego, że jest dość obcisły, mocno podkreśla kształt jego sylwetki. Jest to moim zdaniem dość duża trudność, ponieważ musimy tutaj dość dokładnie wyrysować jego sylwetkę anatomicznie. Na początku najlepiej klasycznie mniej wyznaczyć sobie schematycznie stawy i kończyny. Na tym etapie starajcie się już zachować mniej więcej grubość każdej części. Pózniej w kolejnym etapie najlepiej wyrysować sobie już zewnętrzny kształt i dopiero potem linie, które podkreślą środkową część mięśni. Ogólnie zawsze moim uczniom mówię, aby przed rysowaniem człowieka przestudiowali sobie anatomię ludzką, a szczególnie w tym przypadku gdzie musimy ją wyrysować tak dokładnie. Pamiętajcie również o sprawdzaniu proporcji i odmierzania szerokości sylwetki i grubości każdej jej części wysokością głowy.
Mitsuri to żeńska postać o niebywale wielkiej sile fizycznej. Jej ojciec odznaczał się również wielką siłą, więc to on jest osobą, po której odziedziczyła tą dużą siłę. Gdy Mitsuri była jeszcze mała jej włosy były czarne jednak w późniejszych latach zmieniły się one w zielono-różowe. Wynika to z lekkiego łakomstwa Mitsuri, jest w stanie ona pochłonąć niesamowite ilości jedzenia, jej ulubionym było sakuramochi. Ma idealnie te same kolory co włosy Mitsuri i stąd się wziął jej bardzo niestandardowy kolor włosów. Gdy Mitsuri była już w wieku, w którym mogła szukać sobie męża napotkało ją wiele problemów przez jej kolor włosów. Potencjalni kandydaci na męża bali się, że w przyszłości dzieci mogłyby odziedziczyć ten kolor. Zaczęła je farbować na czarno. Ostatecznie dołączyła do korpusu Demon Slayer, ponieważ chciała sobie znaleźć bogatego męża, dla którego jej siła i niestandardowy kolor włosów nie miałyby znaczenia.
Jeśli chodzi o rysowanie Mitsuri to jedyną bardziej skomplikowaną rzeczą są jej włosy, które są plecionymi warkoczami. Jednak jak się przyjrzymy i chwilę nad tym posiedzimy to okaże się że nie są aż takie skomplikowane. Wystarczy narysować coś w rodzaju takich kształtów podobnych do kształtu serca, które im niżej się znajdują tym stają się mniejsze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na spódniczkę Mitsuri, która jest plisowana. Aby ją narysować użyjemy takich kształtów, które są zbliżone do prostokątów. Na podstawie nich zbudujemy strukturę spódniczki.
Filar mgły o wspomnieniach pokrytych mgłą. Muichiro to młody chłopak w wieku zaledwie 14 lat, jest on najmłodszym filarem w historii. Boryka się z amnezją, która jest wynikiem bardzo dla niego traumatycznych wydarzeń. Muichiro pochodzi z prostej wiejskiej rodziny, posiadał dwóch kochających rodziców i brata bliźniaka. Pewnego dnia jego matka ciężko zachorowała, a ojciec udał w się w trudną wyprawę aby zdobyć roślinę niezbędną, aby wyleczyć swoją żonę. Niestety tragicznie ginie, co powoduje, że lekarstwo nie zostało podane ich matce. Tej nocy Muichiro i jego brat bliźniak tej nocy zostali osieroceni. Od tego momentu musieli poradzić sobie sami. Czas mijał, pewnego dnia niefortunnie zostali zaatakowani przez demona, który śmiertelnie zranił brata Muichiro. Udało się mu zgładzić demona w amoku, ale nie zdołał uratować brata. Mocno poturbowany został uratowany przez korpus Demon Slayer. Po tym wydarzeniu przez długi czas borykał się z amnezją.
Muichiro jako młody 14-letni chłopak nie jest zbyt wysoki i posiada bardzo zgrabną i delikatną posturę, przez co wyrysowywanie anatomii nie jest aż takie ważne. Wystarczającym będzie wyznaczenie proporcji poprzez wysokość głowy. Postura jego ginie pod tradycyjnym strojem dla Demon Slayer’ów. Jego włosy są długie i proste, ale posiadają charakterystycznie wygięte kosmyki po bokach głowy. Ważnym jest aby to zaznaczyć. Nie posiada on owijek wokół łydek jak większość szermierzy, stąd ważne jest aby zaznaczyć dość luźne i rozkloszowane zakończenia spodni. Można je zaznaczyć bardzo podobnie jak w spódnicy plisowanej u Mitsuri, ale w znacznie delikatniejszy sposób.
Dość drobna sylwetka męska, także tutaj każdemu powinno pójść bez większego problemu. Problemem jednak może być samo kimono. Posiada on pionowe i poziome linie, które zaznaczają kierunek i sposób wyginania się materiału kimona. Zwróćcie mocno uwagę, aby nie były one narysowane byle jak, ale w kierunkach takich jak na rysunku. Starajcie się często sami zastanowić w jaki sposób taki wygięty pasek będzie wyglądał, a jeżeli macie z tym problem, to nie bójcie się starać idealnie tego przerysować. Poza tym charakterystyczną cechą jest to, że Obanai posiada dwa różnie wyglądające oczy. Jedno jest prostsze i posiada bardzo małą źrenice, a drugie posiada większą źrenice, która jest przyciemniona od góry. Dodatkowo ma twarz przewiązaną bandażami. W tym anime nie jest to przewiązanie zaznaczone jakoś mocniej kształtem, także wystarczy jak narysujecie przecinające się paski.
Filar wiatru o niesamowicie wybuchowym temperamencie. To on sam zdołał uratować swojego brata przed atakiem swojej matki przemienionej w demona. Niestety nie zdołał uratować reszty rodzeństwa. Później dołączył do korpusu Demon Slayer’a. To wtedy nabrał temperamentu. Przed wydarzeniami z matką, był spokojnym i niesamowicie opiekuńczym najstarszym bratem. Zawsze pomagał zapracowanej matce i gdy ojciec stawał się agresywny, to on bronił rodzeństwa. Podczas nieobecności matki to on był jedynym uznanym opiekunem przez swoje rodzeństwo. Posiada on bardzo charakterystyczną krew, która działa w bardzo specyficzny sposób na demony, stąd u niego tak wiele dużych blizn.
Kolejna masywniejsza męska sylwetka. Tutaj znowu polecam mocniej przestudiować anatomię ludzką, ponieważ Sanemi ma dość mocno odkrytą górną część ciała. Dodatkowo skupcie się na rysowaniu blizn, których ma bardzo dużo. Tak jak już wcześniej opisywałam, zaznaczcie sobie kierunek w jakim blizny się rozkładają i obrysujcie je poszarpaną linią. Dość skomplikowaną częścią są paski na łydkach, polecam sobie je powiekszyć na ekranie jak najbardziej się da i postarać się wyrysować je jak najdokładniej.
Chyba największa męska sylwetka opisywana w tym artykule. W wysokości sylwetki posiada aż 7 długości głowy! Ważnym jest aby zaznaczyć też masywne części sylwetki gdzie np. barki mają szerokość ponad 2,5 razy długości głowy, a grubość przedramion to prawie jedna długość głowy. Ważnym jest poprawne narysowanie korali. Polecam najpierw zaznaczyć sobie kształt po jakim się układają i potem narysowanie na tym kształcie kółka. Dodatkowo znaki japońskie, które są na kimonie, szczerze nie jestem ekspertem, ponieważ nie mówię po japońsku, ale z perspektywy rysownika jestem w stanie dać jakąś radę. Np. są one rysowane bardzo nieregularną linią. Dodatkowo warto pamiętać że małe zmiany w znakach mogą zmienić ich znaczenie, dlatego polecam wyrysować je jak najdokładniej. Ostatnią rzeczą tutaj jest zaznaczenie dokładne mięśni a potem wystających na nich żyłach na przedramionach. wystarczy to robić nieregularna, delikatnie przerywaną linią.
Zapraszamy serdecznie do udostępniania swoich efektów pracy oznaczając nasze social media lub w wiadomościach prywatnych!
https://www.instagram.com/dominek_warszawa/
https://www.instagram.com/dominek_warszawa/https://www.facebook.com/profile.php?id=100063043548506
Jak byłam młodsza i zanim zajęłam się rysowaniem prac realistycznych, to zawsze chciałam umieć idealnie narysować postacie z moich ulubionych bajek czy komiksów. Na początku nie było to najłatwiejsze, dlatego postanowiłam stworzyć łatwe tutoriale, które każdemu pomogą narysować postacie z różnych bajek. Do każdego z tych tutoriali polecam przygotować sobie ołówek orać cienkopis, co umożliwi zrobienie szkicu, który potem można wymazać.
Zaczynamy od tytułowego Scoob’iego, który z racji bycia psem nie jest łatwo przeanalizować jego anatomię. Zwierzęta w różnych bajkach są zniekształcone, dlatego musimy się skupić na kształtach geometrycznych, które możemy wpisać w jego sylwetkę.
Kolejną postacią będzie Daphne i od teraz nie będę opisywać krok po kroku każdego etapu, a zwrócę uwagę na każdy element, który odnosi się do rysowania sylwetki ludzkiej jak i zniekształceń, które mogą się pojawić. Pamiętajmy o proporcjach przy rysowaniu postaci. W sylwetce człowieka przyjmuje się, że mieści się 8 wysokości głów. Nie mniej jednak u postaci z bajek czasami te proporcje zmieniają się mniej lub bardziej. W przypadku Daphne w jej sylwetce mieści się 5,5 długości głowy. Często też gdy rysujemy postać musimy pamiętać, że to ile długości głowy się mieści w sylwetce zależy też od tego jak wysoka jest postać. Zobaczycie to u kolejnych postaci. Pamiętajcie również o różnicach pomiędzy damską i męską sylwetką. Zazwyczaj kobiece sylwetki w kreskówkach mają szerokość bioder i ramion zbliżoną do siebie. Rozdziela je dość mocno odcięta talia.
Przechodzimy teraz do jednej z męskich sylwetek z omawianych postaci w tym artykule. Fred to jeden z dwóch męskich przykładów, głównych bohaterów w tej bajce. Jest on wyraźnie mocniej zbudowany. Ważne będzie tutaj podkreślenie mocnej różnicy pomiędzy ramionami jak i talią i biodrami. Jednak zwróćmy szczególną uwagę na fakt tego, że talia nie jest tutaj tak mocno odcięta od bioder jak u kobiet. Szerokość ramion łagodnie zwęża się ku biodrom bez żadnego odcięcia. Jeśli chodzi o wysokość postaci to mieści ona około 6,5 wysokości głowy, co jest całą jedną wysokością w porównaniu do Daphne. Jeśli chodzi o wysokość głowy to polecam ją również zastosować do mierzenia szerokości ramion i bioder, żeby mniej więcej wymierzyć proporcje. W przypadku Freda ramiona to niecałe 2 wysokości głowy, a biodra to 1 wysokość głowy. Czyli widzimy tu duża różnicę.
Przed ostatnią postacią, którą będziemy omawiać jest Velma. Kolejna kobieca sylwetka, jednak trochę różniąca się proporcjami od Daphne. Jest ona zdecydowanie niższa, sylwetka Velmy mieści niecałe 5 wysokości głowy. Sylwetka jej jest również znacznie mniej zróżnicowana przez jej luźny golfowy sweter. Dlatego musimy skupić się na mniejszym odcięciu w talii. Velma posiada również dużo mocniejsze nogi i szerszą klatkę piersiową.
Ostatnią postacią będzie Kudłaty! Jest to najwyższa postać z wszystkich omawianych w tym artykule, więc będzie miała też dużo długości głów mieszczących się w sylwetce. Jak sobie sprawdzicie możemy ich zmieścić aż 6. Zwróćcie też uwagę na długość jego rąk – jest znacznie dłuższa niż innych postaci. Również jego dłonie są większe – mają one mniej więcej długość jednej głowy. Kudłaty jest dość szczupłą postacią, więc pamiętajcie o zaznaczeniu tego ubraniami poprzez różne przymarszczenia, czy to na koszulce lub na spodniach. Często w bajkach u męskich postaci rysuje się znacznie większe stopy niż u kobiet. Polecam na to zwrócić uwagę. 🙂
Zapraszam do dzielenia się swoimi rysunkami na naszym instagramie dominek_warszawa poprzez oznaczenie lub w wiadomościach prywatnych na instagramie lub Facebooku DOMINek!
„Jak narysować zamek średniowieczny” – właśnie o to najczęściej prosiliście w ankietach . Bardzo chętnie to dla was przygotuję. W tym artykule będzie wszystko co potrzeba do takiego tematu. Łącznie z przykładami. I może od takiego właśnie zaczniemy:
Tak właśnie wyobraził sobie temat „Zamek średniowieczny nad dachami miasta” Grzesiek Korniluk. Było to temat próbnego egzaminu dla kandydatów na architekturę. Grzesiek uczęszczał na kurs na architekturę i z powodzeniem się na nią dostał.
W tej pracy dość nietypową jest technika. Rysunek został wykonany przy użyciu zwykłej kawy rozpuszczalnej na którą nałożono szraf ołówkiem. Bardzo miękkim ołówkiem tak żeby wydobyć mocne kontrasty. Jeżeli ta praca Ci się spodoba to swoją przygodę z tematem „Jak narysować zamek średniowieczny” zacznij od eksperymentu z taką techniką.
Jak po kolei wykonać taką pracę:
Jeżeli chcesz poprawić swoje umiejętności malarskie to mamy kurs malarstwa akwarelowego i jest tam darmowy kurs, który możesz odebrać tu:
Kurs malowania akwarelą – darmowy odcinek z którego dowiesz się jak zacząć i co kupić.
Kurs ten jest w formie on-line a dostęp do niego masz dożywotni.
I znów zaczniemy sobie od Zamku średniowiecznego w przykładzie tego samego autora co powyższy rysunek kawą rozpuszczalną. Cała ta lekcja będzie to nauka rysunku w perspektywie. Będzie rozbita na części składowe żeby było łatwiej.
Tę lekcje rysunku przygotował Adrian „Żbik” Rogala. Jest to jeden z najlepszych rysowników ołówkiem w Polsce. Obecnie prowadzi kurs rysunku w Radomiu:
Teraz możesz nauczyć się jednego nowego pojęcia – zbudowania obiektu z prostych brył geometrycznych. Tak kształtowano architekturę w średniowieczu.
Addycyjność bryły to bardzo ważny termin z historii sztuki spotykany w architekturze romańskiej.
Tylko popatrz:
Jeżeli tak podejdziesz do tematu będzie Ci dużo łatwiej.
Rysowanie zamku zacznij od prawidłowego ustawienia perspektywy. Na poniższej fazie, pomarańczowymi strzałkami zaznaczyłem kierunku zbiegów.
Teraz przyjrzyj się uważnie – autor tego tutoriala narysował sobie linie zbiegu po całości. Widać że wyraźnie potraktował je jako linie pomocnicze. Linie pomocnicze zbiegające się w punktach zbiegu to podstawowa umiejętność na kursach rysunku przestrzennego.
PRO TIP jak pomóc sobie w rysowaniu perspektywy. Szczególnie przydatny kiedy jest to rysunek od podstaw a ty jesteś mocno początkujący.
Ponieważ obydwa punkty zbiegu znajdują się poza kartką to będzie to spora trudność. Jeżeli jesteś poczatkującym rysownikiem to:
Kiedy już będziesz miał ustawione punkty zbiegu przejdź do rysowania brył geometrycznych.
Znów uważnie przyjrzyj się temu rysunkowi. Wieża na pierwszym planie jest walcem z postawionym na nim stożkiem. Zwróć uwagę, że ów stożek wystaje poza obrys walca!
Dokładnie tak jest!
Okap musi wystawać poza obrys murów żeby woda nie zaciekała. To będzie zawsze trudność w rysowaniu ale musisz to zaakceptować.
Na pierwszej fazie widzimy jeszcze narysowane dodatki:
Rysując to wszystko bardziej koncentruj się na artystycznym szkicowaniu niż na sztywności jaką daje linia zbiegu w perspektywie.
A teraz czas na kolejną fazę tematu „jak narysować zamek”
W tym momencie dodajemy detale architektoniczne.
Trzeba to zrobić z rozwagą. Zamek średniowieczny był zbudowany z ciosów kamiennych i lub cegły. Jeżeli byłaby to cegła to na tym tutorialu nie byłoby jej widać. Jest zbyt duże oddalenie obserwatora od obiektu.
Fajnie jednak wygląda jak pokażemy poszczególne bloki.
Wtedy zamek wygląda jak średniowieczny.
W tym konkretnym przypadku nawet je trochę powiększyliśmy żeby rysunek wyglądał fajniej. Ale to ostrożnie. Bo czasami może dojść do sytuacji, że jeden z elementów jest wielkości chałupy która stoi pod zamkiem 🙂
Jeszcze na jedną rzecz warto zwrócić uwagę – okna w murze. To co tu widzisz jest to zamek średniowieczny ale widziany w czasach nowożytnych. Czasy nowożytne są od renesansu w górę.
Okna w murze obronnym to byłaby pewna głupota bo atakujący przez nie weszliby do środka. W czasach nowożytnych rozwinęła się artyleria. Zamek średniowieczny stał się bezużyteczny. Nawet zaczął stanowić pewne zagrożenie. Walące się mury mogły pozabijać obrońców w środku.
Dlatego też zaczęto wypełniać mury oknami i doświetlać ciemne wnętrza.
Jeżeli Twoim tematem byłoby „Narysuj zamek średniowieczny jako zabytek” to ten tutorial się nada. Ale jeżeli tematem byłoby „Oblężenie średniowiecznej twierdzy” to trzeba pominąć okna w murach obronnych.
Kurs artystyczny – zobacz jakie są rodzaje
Kurs rysunku w ferie zimowe – dużo się nauczysz w krótkim czasie
Wakacyjny kurs rysunku – rano rysunek a po południu atrakcje stolicy
Teraz mamy dla Ciebie rozszerzenie tematu jak narysować zamek średniowieczny. Będą tu przykłady rysunkowe, które może przypadną Ci do gustu.
Wybrałem dla Ciebie fajne zamki do rysowania. Ale nie tylko na zasadzie „masz i narysuj ten zamek średniowieczny – ale tłumaczę też dlaczego”. Jeżeli jesteś rodzicem to podpowiem Ci również jako rodzi czwórki dzieci że zamki zawsze cieszyły się dużym „wzięciem”. To jest bardzo dobry rysunek dla dzieci.
Zamek Chillon jest najlepszym z zamków do narysowania ponieważ „trzyma” charakter zamku średniowiecznego. W XIX wieku było mnóstwo przebudów i upiększeń zamków. Wiele z nich dostało nieznośny bajkowy charakter. W zamku Chillon mamy dobre proporcje między otworami okiennymi a masą murów. Piękne jest też jego położenie – na cyplu skalnym dzięki czemu świetnie odbija się w wodzie.
Jeżeli zainteresujesz się twierdzami i fortecami to w tym przykładzie odszukasz tak rzadko zachowane detale jak machikuły. Warto też w tym miejscu napomknąć o innym zwieńczeniu murów obronnych jakim są hurdycje.
Przepięknym przykładam zamku i fajnego ujęcia jest zamek Loarre.
To jest zamek w Hispanii!!! a nie nad Loarą 😉
Dlaczego ten zamek uznaję za numer 2 na mojej liście?
Jest czysty stylistycznie. Mury obronne są masywne i pozbawione okien. Jest też pięknie położony – na wzgórzu. To też powoduje, że jego mury idą po poziomicach. Dzięki temu dostajemy nieoczywiste skróty ścian. W odróżnieniu od zamków nizinnych nie obrósł miastem.
Ciekawostką jest to, że jak już osoby które chodzą na kurs na ASP muszą namalować architekturę to chętnie sięgają właśnie po ten zamek.
Kiedy osada w której była twierdza rozwija się to w pewnym momencie obrasta architekturą. Jeżeli miasto ma solidne podstawy ekonomiczne to jego mieszkańcy, bogacąc się przebudowują swoje siedziby w coraz to nowszych stylach. I tak dochodząc w XIX wieku do historyzmów takie zamki mają już mało autentycznej tkanki średniowiecznej.
Popatrz jeszcze na ten obrazek:
W tym konkretnym przypadku mamy świetną grę perspektywą. Linie zbiegów poszczególnych murów idą do różnych punktów zbiegu (punktów zaniku – takie określenie w perspektywie też się zdarza.
Inną piękną rzeczą jest to, że mamy ciekawy wątek murów kamiennych. On świetnie wychodzą w rysunku. Można pobawić się fakturami materiałowymi różnej wielkości bo są na różnych planach.
Fajnie wyjdzie też wyszarzenie walorowe głównej części zamku która znajduje się w pewnej odległości od murów obronnych na pierwszym planie.
Jeżeli miałbym wskazać zamek mocno średniowieczny to bez wątpienia wybrałbym Bodiam Castle. Jego siła tkwi w czystości stylistycznej oraz fantastycznemu położeniu.
Ta twierdza wystaje z wody! Tak można wyobrazić sobie zamek średniowieczny z fosą.
Uwierz mi, tak dobrego przykładu nie znajdziesz nigdzie indziej.
Jedynym minusem tego zamku jest zbytnia symetryczność. Do ćwiczeń w perspektywie nadaje się jednak świetnie. Szczególnie dla początkujących rysowników i kandydatów na architekturę.
Mały a piękny!
Nasz rodzimy przykład zamku gotyckiego jest świetny do rysowania. Zamek został odbudowany po wcześniejszych zniszczeniach i teraz prezentuje się naprawdę dobrze.
Do tego stopnia jest to dobry przykład do rysownia, że stał się tematem naszego kursu rysunku dla dzieci i młodzieży – Junior (dawniej GIM RYS)
Oto jaki materiał rysunkowy jest na naszych lekcjach:
Zobacz naszą propozycję darmowych lekcji online do ściągnięcia sobie:
Kurs rysunku on-line dla chcących porysować sobie w domu
Rysunek wyżej był w perspektywie z lotu ptaka. Natomiast powstał u nas materiał z perspektywy niższej.
PRO TIP: jak określać w jakiej perspektywie mamy rysunek lub zdjęcie
Żeby dobrze to określić trzeb znaleźć horyzont. W rysunku wyżej jest on poza całym układem – świadczy o tym elipsa wieży którą widzimy z góry.
W rysunku niżej sprawa jest trudniejsza ale elipsa wieży jest widziana od dołu . Czyli horyzont musi tu być poniżej. Szukamy teraz co widzimy z góry – górna część mostku. Dodatkowo patrzymy na to co się dzieje w tle. Horyzont jest tu lekko zasłonięty przez wzgórza w tle.
Ostatni na naszej krótkiej liście zamków średniowiecznych jest zamek w Muiden. Jedyny ceglany w naszym zestawieniu. Trochę podobny do Bodiam Castle ale bardziej smukły.
Dlaczego w tym zestawieniu nie zamieściłem największego zamku średniowiecznego Europy – czyli naszego Malborka? No właśnie ze względu na jego skalę. Jest za gigantyczny. Poza tym najczęściej wybierane ujęcie to, to od strony Nogatu a takie panoramiczne ujęcia są zbyt rozdrobnione w detalu.
Kiedyś na naszą naukę rysunku zapisała się Ala. Dołączyła do zajęć dużo później i strasznie chciała się wykazać. ja akurat robiłem korekty przy tzw. stoliku korekt. Ktoś przyniósł zamek średniowieczny na papierze A3. A ja mu powiedziałem, że widok Malborka od strony Nogatu to trzeba by było rysować na formacie B2. Ala pilnie słuchała. Była już po swoich zajęciach i została dłużej żeby popatrzeć na korektę tego zamku średniowiecznego.
W kolejną sobotę przyniosła Malbork na formacie B2!
Wszystko było walnięte w perspektywie. Przerosło ją to. Ale za to narysowała niemalże każdą cegiełkę i z dumą mi oznajmiła:
– Siedziałam nad tym po 8 godzin dziennie przez cały tydzień
I co ja biedny miałem powiedzieć 😉 Pochwaliłem ją ale baaaardzo delikatnie zasugerowałem żeby rysowała jednak tematy na swoim poziomie.
Posiedziałem trochę i wygrzebałem z Pixabay i Pexels kilka fajnych fotek. Bo część z was zapyta pewnie … a gdzie jest Carcassonne? Otóż w historii architektury rozróżnia się zamek średniowieczny od murów obronnych.
Patrząc na to ujęcie wyżej faktycznie możemy uznać że jest to piękny przykład zamku średniowiecznego. I tu na obrazku mamy tę część z cytadelą. To jest faktycznie ta część Carcassonne z zamkiem.
Obiekt ten nie całkowicie pochodzi z czasów średniowiecza 🙁
Otóż był taki architekt Viollet le Duc który poprawiał średniowiecze. I to on postawił na nogi Carcassonne. W XIX wieku w całej Europie trwał wielki ruch kończenia gotyku. Wtedy zbudowano do końca katedry w Ulm (najwyższa), Kolonii czy Pradze. Wtedy też zrekonstruowano zamek Pierrefonds o którym będzie niżej. O ile Carcassonne wyszło fajnie o tyle Pierrefonds już tak sobie.
Ale obejrzyjmy sobie kilka świetnych ujęć Carcassonne:
Jako dziecko uwielbiałem rysować zamki. Miłość do nich pozostała mi do dnia dzisiejszego. Jak gdzieś w pobliżu jest jakaś forteca to muszę ją odwiedzić. Temat zamek to w związku z tym super rysunek dla dzieci, bo widzę, że małolaty chętnie zamki rysują.
W 2019 roku wybraliśmy się na plener do Włoch. Codziennie jechaliśmy do innego miasta. Jednym z nich był Asyż. Jechaliśmy tam ponieważ jest to bardzo znane miasto a poza tym ma mnóstwo zachowanej tkanki średniowiecznej. Kiedy dojechaliśmy na miejsce to strzeliłem tę fotkę niżej. Uważam że to świetny temat do narysowania zamku.
Nie było dyskusji. Zanim usiadłem do rysowania pognałem na górę. Warto było. Autentyczna tkanka – prawdziwy zamek średniowieczny. Tam zrobiłem zdjęcia z myślą o tym artykule.
Zwieńczenie murów może być w formie machikuł, hurdycji, krenelażu (blankowanie). Tak wyglądają porównania poszczególnych elementów.
Resztki machikuł obejrzysz tu na tym ujęciu. Wrzucam też go ze względu na to, że to też jest dobra referencja pod hasło jak narysować zamek.
Wspólną cechą dla machikuł i hurdycji jest dziura w podłodze przez którą można było wylewać olej lub kaszę a także rzucać kamieniami.
Dużo bardziej znamy to zwieńczenie murów. Krenelaż był łatwiejszy konstrukcyjnie i tańszy. Niestety nie chronił obrońców tak dobrze jak hurdycje i machikuły. Żeby rzucić kamieniem w oblegających trzeba było się mocno wychylić poza obrys murów. Brak zadaszeni nie chronił przed wrogimi strzałami.
.
.
Poradnik rysunkowy oparty na moich codziennych zmaganiach z twórczością.
Każdemu początkującemu rysownikowi marzy się rysowanie pięknych dzieł sztuki w dowolnej technice. Ile razy każdemu z nich zdarzało się polecz na etapie nauki z różnych powodów: braku progresu, zrozumienia zasad czy innych tego typu czynników. Ze względu na moją pasję do rysunku i dość zacny staż rysunkowy przychodzę tutaj z kilkunastoma radami na temat rozpoczęcia nauki i przygody jaką jest rysunek. Dlatego przychodzę do was z pomocą w pigułce nauki rysunku podstaw!
Niektórzy mogą już zatykać uszy jak słyszą słowo podstawy. Ja wiem dobrze, że nie jest to najciekawszy ani najłatwiejszy etap nauki rysunku, ale jest mega kluczowy dla dalszego rozwoju każdego rysownika. Nawet jeżeli nie chcesz w przyszłości rysować budynków, form geometrycznych czy motoryzacji, to nie rzucaj się na głęboką wodę. Zaczynaj od podstawowych rzeczy – perspektywa, kompozycja, walor, światło czy faktury. Gdy opanujesz już te nieszczęsne podstawy, pozwoli ci to dalej rozwijać się i z dobrymi nawykami zdobywać kolejne bardziej zaawansowane umiejętności.
Co jak co, ale umiejętności praktyczne wymagają dużego wkładu czasowego. Generalnie z rysunkiem jest tak jak z każdą nauką czegoś praktycznego, więc nie zniechęcaj się! Najważniejsze jest sukcesywnie poświęcać tyle czasu ile tylko jest to możliwe. Wiadomym jest, że nie będzie się w stanie czasami rysować codziennie, ale moim zdaniem kluczem do dużego i szybkiego progresu jest masa praktyki. Nie zniechęcaj się i rysuj systematycznie.fr
Nie zapominajmy, że jesteśmy tylko ludźmi, każdy z nas może popełnić błędy. Wykorzystujmy je! Kluczowym etapem nauki jest analiza i poprawa własnych błędów. W takim wypadku najlepiej jest mieć jakiegoś nauczyciela, który faktycznie sprawdzi te błędy, aby lepiej i łatwiej je zrozumieć i zauważyć. Jednak jeżeli na pewnym etapie jesteśmy w stanie po analizie pracy je zobaczyć, to starajmy się je zapamiętać i na bierząco zwracać uwagę na te same elementy w kolejnych pracach. Nie można traktować błędów jako porażkę, ale jako pewnego rodzaju małą lekcję.
Pewnie każdy z was kiedyś spotkał się z jakimś tutorialem na youtubie lub jakimś koncie na instagramie. Niestety uczenie się tylko i wyłącznie bezpośrednio z nich nie załatwi sprawy. Nie da się nauczyć rysunku przerysowując tutoriale z internetu. Nie wiesz wtedy jakie popełniasz błędy i czy wszystko jest narysowane poprawnie. Najlepsza będzie szkoła rysunku, na zajęciach prowadzący nauczy cię dokładnie wszystkiego i sprawdzi czy nie robisz jakiś błędów. Ale tutoriale też bywają przydatne, jak już coś potrafimy to mogą pomóc. Są dobrym wspomaganiem tradycyjnej nauki rysunku i pomagają czasami zrozumieć jakiś temat. Często jak ma się problem z rysowaniem ludzi, zwierząt czy jakiegokolwiek elementu, tutorial może pomóc dodatkowe przestudiowanie go.
Jestem przekonana, że każdy z was osób, które interesuje się rysunkiem słyszało o szkołach rysunku. Opinie mogą być na ich temat bardzo zróżnicowane, niektórzy są zwolennikami a innym aż włos na głowie się jeży po usłyszeniu słowa „szkoła rysunku”. Jednak jako prowadząca i absolwentka takowej, bardzo polecam, aby chociaż spróbować pójść na jedne zajęcia.
Pamiętaj, że nikt nie jest nieomylny, tym bardziej osoba rozpoczynająca naukę rysunku! Jeżeli stale są powielane pewne błędy, utrwala się wtedy nieprawidłowa technika. Potrzebna jest w takich sytuacjach odrobina pokory i samokrytyki. I zwrócenie się do kogoś z większym doświadczeniem, najlepiej profesjonalisty. W takim momencie nie obejdzie się bez szkoły rysunku, gdzie doświadczone osoby pokażą ci jak stawać się lepszym i nauczą kluczowych podstaw do dalszego doskonalenia się.
Potraktuj wystawy w muzeach i galeriach sztuki jako kolejną lekcję! Obserwacja technik i prac najlepszych, którzy już mają za sobą sporawy starz rysunkowy. Wiadomo, że każdy na pewnym etapie buduje swój własny styl, ale w procesie nauki i kształtowania go, przydatnym jest bazowanie go na technikach najlepszych, a to przyniesie niewyobrażalnie wiele korzyści. Każdy w procesie nauki szuka i używa inspiracji, nawet ci niesamowici rysownicy, których wielu z was obserwuje w social mediach. Dlatego nie bójcie się eksperymentować i inspirować się!
Wyjdź poza swoją rysunkową strefę komfortu. Nawet jeżeli nie czujesz się najlepiej z jakimś medium to nie zaszkodzi spróbować go, przecież nie każda praca będzie dziełem sztuki. Próbowanie nowych rzeczy nie musi być deklaracją tego, że pokochasz znienawidzone przez siebie przybory. Gdy pracujemy nowym medium wyrabiamy sobie inne przyzwyczajenie ręki, które może być przydatne do techniki, którą kochamy. Próbowanie nowych technik może być przydatne gdy czujemy pewnego rodzaju wypalenie rysunkowe. Gdy patrzymy na własne przybory i pustą kartkę z odrazą. W takich przypadkach pomaga zmiana techniki, daje wam gwarancję, że to pomogło wielu osobom jakie znam, a nawet mi!
Nie zapomnij o podręcznym szkicowniku! Jeżeli lubisz rysować na dużych formatach, świetnie, ale nie da się mieć zawsze przy sobie kartki B1. Podręczny szkicownik jest takim uproszczonym aparatem, gdy widzisz coś co ci się podoba, to robisz zdjęcie swoim ołówkiem. Osobiście zawsze uważałam, że poprzez rysunek jesteśmy w stanie oddać więcej emocji niż przez zwykłe zdjęcie, a każdy rysunek staje się nową opowieścią, której nie jesteśmy w stanie opowiedzieć przez aparat. Dlatego jeżeli następnym razem zauważycie coś co was urzekło, wyciągajcie szkicownik i ołówek!
Wiadomo, że na początku nie warto kupować niewiadomo jak drogich przyborów, ponieważ na etapie nauki podstaw jest to niepotrzebne. Jednak gdy będziesz stawać się coraz lepszy zaczniesz bardziej inwestować w swoją pasję. Będziesz kupować lepsze pędzle, farby, kredki, ołówki… Pamiętaj wtedy aby dobrze je przechowywać, ceny dobrych przyborów potrafią być bardzo duże. Obry stan twoich narzędzi pozwoli lepiej ci się skupić na pracy i oszczędzi ci wiele nerwów.
Nie zmuszaj się do rysowania, jeżeli jesteś zbyt zmęczony albo nie masz humoru to nie ma sensu się męczyć. Najgorszym co można zrobić to znienawidzić coś co się kocha. Rysuj wtedy kiedy coś cię zainspiruje, gdy poczujesz motywacje do rysunku. Staraj się zakodować sobie w głowie, ze to jest przyjemność, a nie obowiązek. Nawet jeżeli kiedyś to stanie się obowiązkiem, to nigdy nie daj sobie pozwolić na nienawiść do własnej pasji!
Pamiętaj, że pierwsze kroki są kluczowe w nauce rysunku, dlatego wybierz najlepszą dla ciebie drogę w tej niesamowitej nauce. Z własnego doświadczenia bycia w pewnych kwestiach samoukiem, a w innych opierając swoją wiedzę na kursach, z całego serca polecam zapoznać się z ofertą szkoły rysunku domin!
Zapraszam również do artykułu o nauce rysunku najmłodszych artystów!
Do zobaczenia!