Jak byłam młodsza, pamiętam siebie jako wielką fankę anime. Uwielbiałam oglądać japońskie kreskówki jak i rysować moje ulubione postacie z każdej przeze mnie obejrzanej produkcji. Na początku miałam niemałe problemy aby zrozumieć jak działają zasady ich rysowania. Aby ułatwić każdemu, kto napotkał pewne problemy na swojej drodze rysowania anime powstał ten artykuł. Również dzięki wilkim prośbom moich kursantek, które są ogromnymi fankami anime Demon Slayer.
Tanjirou Kamado – mistrz oddechu słońca Demon Slayer
Zaczynamy o jednego z głównych bohaterów Anime jak i jedynego od wieków mistrza słońca w całym świecie Demon Slayer. Tanjirou pochodzi z niepełnej rodziny, zajmującej się handlem i mieszkającej w górach. Zajmowała się nimi mama, a posiadał on pięcioro rodzeństwa, między innymi siostrę Nezuko, o której więcej w późniejszej części artykułu. Zostali oni zaatakowani przez demona, przez co zginęli wszyscy poza Tanjirou, który był wtedy nieobecny jak i Nezuko, która niefortunnie została zamieniona w demona. Celem Tanjirou staje się przywrócenie człowieczeństwa swojej siostrze i aby to osiągnąć dołącza do korpusu zabójców demonów i rozpoczyna naukę oddechu wody. Z czasem jednak odnajduje on typ oddechu, który jest mu przeznaczony, czyli oddech słońca.
Przy rysowaniu Tanjiro będzie nas obowiązywać pare zasad, które obowiązują przy rysowaniu sylwetki człowieka. Proporcje będziemy szukać poprzez odmierzanie wysokości głowy, tak na przykład w sylwetce Tanjiro mieści się 5 wysokości głowy. Proporcję głowy możemy również używać do odmierzania szerokości sylwetki oraz do sprawdzania gdzie umieścić pewne elementy ubioru. Polecam wydrukować sobie przygotowane tutoriale i rozrysować sobie każdą proporcję względem wysokości głowy. Zaznaczanie na papierze pozwoli w większym stopniu wyczuć i nauczyć się tego jak sylwetka się układa i jak proporcje się rozkładają w denej postaci.
Nezuko Kamado – demon w Demon Slayer
Nezuko to siostra Tanjiro i jedyny demon w Demon Slayer, który nie żywi się ludźmi. Jest starszą siostrą i podczas tragedii, w której jej rodzina została zabita, została przemieniona w Demona. Rodzeństwo Kamado otrzymało pomoc i wtedy Nezuko dostała na swoją twarz element, który miał jej pomóc w niejedzeniu ludzi. Z czasem było to dla niej coraz łatwiejsze, ponieważ nauczyła się zbierać siły nie poprzez jedzenie a poprzez sen, w dzień gdy nie może ona wystawiać się na promienie słoneczne śpi ona w skrzynce, którą jej brat nosi na plecach. Włada ona również swoją własną demoniczną sztuką krwi, która nie pozwala na skrzywdzenie ludzi a jedynie demonów, co jest czym bardzo wyjątkowym.
Zastosujemy w tym wypadku, również zasady rysunku sylwetki człowieka. W przypadku Nezuko mieści się w jej sylwetce również 5 wysokości głowy. Jeśli chodzi o rysowanie żeńskich postaci to chciałabym zaznaczyć, że mają one dość specyficzne proporcje sylwetki – szersze biodra i węższa talia. Ważne jest aby to zaznaczyć szczególnie w przypadku postaci Demon Slayer, ponieważ tradycyjne japońskie kimona uwydatniają proporcje sylwetki.
Inosuke Hashibira – mistrz oddechu bestii
Kolejnym z męskiej części jest Inosuke, czyli jedyny mistrz oddechu bestii w Demon Slayer. Został on porzucony w bardzo wcześnym wieku i ostatecznie wychowały go dzikie zwierzęta w lesie. Dzięki temu jak potoczyło się jego życie posiada on niebywale intensywne zmysły jak i instynkty, ale w zamian za to nie grzeszy on intelektem i przez cały czas nie jest w stanie zapamiętać imion swoich kompanów i za każdym razem je przekręca. Jest silnie komedyjka postacią w tym anime, ale nie brakuje mu również odwagi oraz umiejętności w walce.
W przypadku Inosuke będziemy musieli się uporać z anatomią człowieka i poprawnie wyrysować rozłożenie mięśni w klatce Inosuke. Na początku klasycznie zaczynamy od odmierzenia proporcji wysokością głowy. Polecam odmierzanie tą samą proporcją również długości poszczególnych części ręki i nogi, ponieważ długość ramienia czy przedramienia jest ściśle związana z wysokością głowy. Przed tym rysunkiem polecam przestudiować sobie anatomię człowieka ze zdjęć realistycznych, to napewno przygotuje na większe zrozumienie tematu. Jeśli chodzi o znajdujące się na masce jak i w spodniach futro, nie rysujcie każdego włoska z osobna tylko zaznaczcie paroma kierunek, w którym układa się futro.
Zenitsu Agatsuma – mistrz oddechu pioruna
Zenitsu to najbardziej strachliwa postać w Demon Slayer, mimo faktu iż należy do korpusu to nie potrafi on walczyć z otwartymi oczami. W wielu odcinkach bał się najmniejszych demonów, których nie problem było pokonać. Jest niepoprawnym romantykiem i jest otwarcie zakochany w Nezuko czyli siostrze Tanjirou. Mimo to lubi on flirtować z kobietami. Opanował on jedynie pierwszą z dwunastu technikę oddechu pioruna, ale mimo to jest on bardzo silnym szermierzem. Niejednokrotnie walczył ramię w ramię z Tanjirou i Inosuke jak i filarami.
Jeśli chodzi o rysowanie Zenitsu to znając zasady, o których wcześniej wspomniałam nikt z was nie powinien mieć problemu z narysowaniem tej postaci. Standardowo trzeba zacząć od odmierzenia sylwetki i jej proporcji. Jak u poprzednich postaci wysokość głowy w sylwetce Zenitsu mieści się około 5 razy. Jeśli chodzi o wszelką broń, która jest widoczna u postaci, polecam również wysokością głowy odmierzać jej długość. Nie chcielibyśmy przecież żeby nasz ulubiony mistrz zamiast katany miał malutki nożyk. 🙂
Geny Shinazugawa – mistrz oddechu demonów
Genya to brat filaru wiatru, w dzieciństwie byli wychowywani głównie przez matkę, która przepracowywała się. Byli najstarszymi braćmi, więc na ich barkach pozostała opieka nad młodszym rodzeństwem w razie nieobecności matki. Ojciec dzieciaków znęcał się nad matką, jak i nad dzieciakami. Pewnego dnia matka chłopaków została przemieniona w demona i kompletnie nieświadoma zaatakowała swoje dzieci. Ostatecznie zginęło całe rodzeństwo Geny’i i Sanemi’ego, jedynie oni zdołali się uratować, a ich matka przemieniona w demona zginęła poprzez wystawienie na promienie słoneczne. Genya niedługo po Sanemi’m dołączył do korpusu Demon Slayer. Niestety nie był on dobrym szermierzem i nie opanował w wystarczającym stopniu znanych dotychczas oddechów. Zdołał jednak wymyślić własny sposób walki i było nim czerpanie siły z umiejętności demonów. Po spożyciu ich mięsa na pewien czas zdobywał ich umiejętności i siłę.
Tradycyjnie zaczynamy od wyznaczenia proporcji sylwetki Geny’i poprzez wysokość głowy. Ważnym aspektem w tym wypadku będzie fakt tego, że Genya ma wygolone boki głowy i jego fryzura to coś w rodzaju irokeza luźnego. W każdym anime znajdziemy różne style tego w jaki sposób rysuje się fryzury, części ciała i twarzy. W przypadku Demon Slayer wygolone części na głowie zaznaczamy tylko poprzez ograniczenie tej strefy wygolonej kreską i nie zaznaczamy żadnym paternem powierzchni. Geny posiada również blizny na twarzy, rysuje się je używając lekko poszarpanej kreski, pamiętajmy jedynie o utrzymaniu kształtu blizn.
Giyu Tomioka – (haishira) filar wody Demon Slayer
Tutaj troszkę wyższa męska sylwetka, czyli trochę więcej wysokości głowy mieści się w jego sylwetce (5,5). Poza tym ważnym jest aby dobrze narysować dość charakterystyczne włosy. Nie posiadają one wielu kosmyków mimo tego, że są dość mocno spiczaste i rozczochrane. Rysujcie większe ale spiczaste kosmyki, które czasami wyginają się w różne kierunki. Warto też skupić się też na dość trudnym wzorze na połowie kimona Giyu. Jest to kompozycja złożona z rombów. Na początku trudnym może będzie narysowanie tego samemu także starajcie się to przerysować jak najdokładniej.
Shinobu Kocho – filar owada
Druga damska postać do narysowania. Ważnym będzie, jak już wcześniej wspominałam, zaznaczenie różnicy w szerokości w talii i biodrach. W przypadku Shinobu jest to bardzo mocno zaznaczone. Dodatkowo talia została mocno podkreślona przez pas, także pamiętajcie o narysowaniu go w dobrym miejscu. Oczy Shinobu mimo że proste, ale bardzo charakterystyczne. Jeśli zobaczycie sobie jakiś obrazek z nią w kolorze to ma ona fioletowo-czarny gradient. Ja jednak z braku użycia kolorów zaznaczyłam to poprzez kreskowanie, które im dalej w dół to jest go mniej. W taki sposób w przyszłości możecie podobnie robić i uzyskacie taki efekt gradientu. Dość sporą trudnością może być kimono, które posiada wzory skrzydeł motyla. Można je narysować najpierw szkicując kierunki w jakich idą te kreski, a potem starając się je zróżnicować zmieniać grubość linii. Grubsza będzie w miejscach, w których jest bliżej innych linii.
Kyojuro Rengoku – filar płomienia
Rengoku to mistrz oddechu ognia, syn poprzedniego filara ognia. Posiada młodszego brata, z którym są niesamowicie podobni do swojego ojca. Ojciec jego odszedł z korpusu sił Demon Slayer, ponieważ spotkał się z trudna prawdą, z którą nie był w stanie sobie poradzić. Co więcej matka Rengoku odeszła i pozostawiła ojcu samotne wychowanie swoich synów. Ojciec zaczął nadużywać alkoholu i stał się niesamowicie zgorzkniały. Gdy jego syn wstąpił do korpusu nie spotkało się to z entuzjazmem jego ojca, był bardzo przeciwny temu przez swoje własne doświadczenia z byciem hadhirą (filarem). Mimo to Rengoku nie stracił swojej motywacji i za każdym razem wychodził z uśmiechem do pracy jako szermierz.
Jeśli chodzi o rysowanie Rengoku, to poza klasycznymi zasadami o proporcjach jego sylwetki i odmierzania wszystkiego wysokością głowy, dochodzi mała trudność. Rengoku posiada niesamowicie rozczochrane włosy, które niestety zajmują chwilę aby się z nimi uporać na rysunku. Polecam nie rysować ich byle jak i szybko, a faktycznie przysiąść do tego i narysować je dokładnie. Dodatkowo na co warto zwrócić uwagę, to jego poszarpana peleryną. Wygląda trochę jak płomienie, albo tak jak by była przypalona. Postarajmy się narysować ją jak najbardziej nieregularnie, aby faktycznie były one imitacją graficzną płomienia.
Tengen Uzui – filar dźwięku
Spora i mocna sylwetka męska. Jest jednym z najwyższych postaci, które tutaj omawiam. W jego sylwetce mieści się aż 6,5 długości głowy. Jego strój z racji braku rękawów i tego, że jest dość obcisły, mocno podkreśla kształt jego sylwetki. Jest to moim zdaniem dość duża trudność, ponieważ musimy tutaj dość dokładnie wyrysować jego sylwetkę anatomicznie. Na początku najlepiej klasycznie mniej wyznaczyć sobie schematycznie stawy i kończyny. Na tym etapie starajcie się już zachować mniej więcej grubość każdej części. Pózniej w kolejnym etapie najlepiej wyrysować sobie już zewnętrzny kształt i dopiero potem linie, które podkreślą środkową część mięśni. Ogólnie zawsze moim uczniom mówię, aby przed rysowaniem człowieka przestudiowali sobie anatomię ludzką, a szczególnie w tym przypadku gdzie musimy ją wyrysować tak dokładnie. Pamiętajcie również o sprawdzaniu proporcji i odmierzania szerokości sylwetki i grubości każdej jej części wysokością głowy.
Mitsuri Kanjori – filar miłości
Mitsuri to żeńska postać o niebywale wielkiej sile fizycznej. Jej ojciec odznaczał się również wielką siłą, więc to on jest osobą, po której odziedziczyła tą dużą siłę. Gdy Mitsuri była jeszcze mała jej włosy były czarne jednak w późniejszych latach zmieniły się one w zielono-różowe. Wynika to z lekkiego łakomstwa Mitsuri, jest w stanie ona pochłonąć niesamowite ilości jedzenia, jej ulubionym było sakuramochi. Ma idealnie te same kolory co włosy Mitsuri i stąd się wziął jej bardzo niestandardowy kolor włosów. Gdy Mitsuri była już w wieku, w którym mogła szukać sobie męża napotkało ją wiele problemów przez jej kolor włosów. Potencjalni kandydaci na męża bali się, że w przyszłości dzieci mogłyby odziedziczyć ten kolor. Zaczęła je farbować na czarno. Ostatecznie dołączyła do korpusu Demon Slayer, ponieważ chciała sobie znaleźć bogatego męża, dla którego jej siła i niestandardowy kolor włosów nie miałyby znaczenia.
Jeśli chodzi o rysowanie Mitsuri to jedyną bardziej skomplikowaną rzeczą są jej włosy, które są plecionymi warkoczami. Jednak jak się przyjrzymy i chwilę nad tym posiedzimy to okaże się że nie są aż takie skomplikowane. Wystarczy narysować coś w rodzaju takich kształtów podobnych do kształtu serca, które im niżej się znajdują tym stają się mniejsze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na spódniczkę Mitsuri, która jest plisowana. Aby ją narysować użyjemy takich kształtów, które są zbliżone do prostokątów. Na podstawie nich zbudujemy strukturę spódniczki.
Muichiro Tokito – filar mgły
Filar mgły o wspomnieniach pokrytych mgłą. Muichiro to młody chłopak w wieku zaledwie 14 lat, jest on najmłodszym filarem w historii. Boryka się z amnezją, która jest wynikiem bardzo dla niego traumatycznych wydarzeń. Muichiro pochodzi z prostej wiejskiej rodziny, posiadał dwóch kochających rodziców i brata bliźniaka. Pewnego dnia jego matka ciężko zachorowała, a ojciec udał w się w trudną wyprawę aby zdobyć roślinę niezbędną, aby wyleczyć swoją żonę. Niestety tragicznie ginie, co powoduje, że lekarstwo nie zostało podane ich matce. Tej nocy Muichiro i jego brat bliźniak tej nocy zostali osieroceni. Od tego momentu musieli poradzić sobie sami. Czas mijał, pewnego dnia niefortunnie zostali zaatakowani przez demona, który śmiertelnie zranił brata Muichiro. Udało się mu zgładzić demona w amoku, ale nie zdołał uratować brata. Mocno poturbowany został uratowany przez korpus Demon Slayer. Po tym wydarzeniu przez długi czas borykał się z amnezją.
Muichiro jako młody 14-letni chłopak nie jest zbyt wysoki i posiada bardzo zgrabną i delikatną posturę, przez co wyrysowywanie anatomii nie jest aż takie ważne. Wystarczającym będzie wyznaczenie proporcji poprzez wysokość głowy. Postura jego ginie pod tradycyjnym strojem dla Demon Slayer’ów. Jego włosy są długie i proste, ale posiadają charakterystycznie wygięte kosmyki po bokach głowy. Ważnym jest aby to zaznaczyć. Nie posiada on owijek wokół łydek jak większość szermierzy, stąd ważne jest aby zaznaczyć dość luźne i rozkloszowane zakończenia spodni. Można je zaznaczyć bardzo podobnie jak w spódnicy plisowanej u Mitsuri, ale w znacznie delikatniejszy sposób.
Obanai Iguro – filar węża
Dość drobna sylwetka męska, także tutaj każdemu powinno pójść bez większego problemu. Problemem jednak może być samo kimono. Posiada on pionowe i poziome linie, które zaznaczają kierunek i sposób wyginania się materiału kimona. Zwróćcie mocno uwagę, aby nie były one narysowane byle jak, ale w kierunkach takich jak na rysunku. Starajcie się często sami zastanowić w jaki sposób taki wygięty pasek będzie wyglądał, a jeżeli macie z tym problem, to nie bójcie się starać idealnie tego przerysować. Poza tym charakterystyczną cechą jest to, że Obanai posiada dwa różnie wyglądające oczy. Jedno jest prostsze i posiada bardzo małą źrenice, a drugie posiada większą źrenice, która jest przyciemniona od góry. Dodatkowo ma twarz przewiązaną bandażami. W tym anime nie jest to przewiązanie zaznaczone jakoś mocniej kształtem, także wystarczy jak narysujecie przecinające się paski.
Sanemi Shinazugawa – filar wiatru
Filar wiatru o niesamowicie wybuchowym temperamencie. To on sam zdołał uratować swojego brata przed atakiem swojej matki przemienionej w demona. Niestety nie zdołał uratować reszty rodzeństwa. Później dołączył do korpusu Demon Slayer’a. To wtedy nabrał temperamentu. Przed wydarzeniami z matką, był spokojnym i niesamowicie opiekuńczym najstarszym bratem. Zawsze pomagał zapracowanej matce i gdy ojciec stawał się agresywny, to on bronił rodzeństwa. Podczas nieobecności matki to on był jedynym uznanym opiekunem przez swoje rodzeństwo. Posiada on bardzo charakterystyczną krew, która działa w bardzo specyficzny sposób na demony, stąd u niego tak wiele dużych blizn.
Kolejna masywniejsza męska sylwetka. Tutaj znowu polecam mocniej przestudiować anatomię ludzką, ponieważ Sanemi ma dość mocno odkrytą górną część ciała. Dodatkowo skupcie się na rysowaniu blizn, których ma bardzo dużo. Tak jak już wcześniej opisywałam, zaznaczcie sobie kierunek w jakim blizny się rozkładają i obrysujcie je poszarpaną linią. Dość skomplikowaną częścią są paski na łydkach, polecam sobie je powiekszyć na ekranie jak najbardziej się da i postarać się wyrysować je jak najdokładniej.
Gyomei Himejima – filar kamienia
Chyba największa męska sylwetka opisywana w tym artykule. W wysokości sylwetki posiada aż 7 długości głowy! Ważnym jest aby zaznaczyć też masywne części sylwetki gdzie np. barki mają szerokość ponad 2,5 razy długości głowy, a grubość przedramion to prawie jedna długość głowy. Ważnym jest poprawne narysowanie korali. Polecam najpierw zaznaczyć sobie kształt po jakim się układają i potem narysowanie na tym kształcie kółka. Dodatkowo znaki japońskie, które są na kimonie, szczerze nie jestem ekspertem, ponieważ nie mówię po japońsku, ale z perspektywy rysownika jestem w stanie dać jakąś radę. Np. są one rysowane bardzo nieregularną linią. Dodatkowo warto pamiętać że małe zmiany w znakach mogą zmienić ich znaczenie, dlatego polecam wyrysować je jak najdokładniej. Ostatnią rzeczą tutaj jest zaznaczenie dokładne mięśni a potem wystających na nich żyłach na przedramionach. wystarczy to robić nieregularna, delikatnie przerywaną linią.
Social media
Zapraszamy serdecznie do udostępniania swoich efektów pracy oznaczając nasze social media lub w wiadomościach prywatnych!
https://www.instagram.com/dominek_warszawa/
https://www.instagram.com/dominek_warszawa/https://www.facebook.com/profile.php?id=100063043548506