Jak narysować postacie z bajek? – ScoobyDoo

       Jak byłam młodsza i zanim zajęłam się rysowaniem prac realistycznych, to zawsze chciałam umieć idealnie narysować postacie z moich ulubionych bajek czy komiksów. Na początku nie było to najłatwiejsze, dlatego postanowiłam stworzyć łatwe tutoriale, które każdemu pomogą narysować postacie z różnych bajek. Do każdego z tych tutoriali polecam przygotować sobie ołówek orać cienkopis, co umożliwi zrobienie szkicu, który potem można wymazać.

Na pierwszy ogień – ScoobyDoo

        Zaczynamy od tytułowego Scoob’iego, który z racji bycia psem nie jest łatwo przeanalizować jego anatomię. Zwierzęta w różnych bajkach są zniekształcone, dlatego musimy się skupić na kształtach geometrycznych, które możemy wpisać w jego sylwetkę.

  1. W pierwszym kroku narysujemy duże koło, elipsę orać dwa mniejsze trójkątno-podobne kształty, które pomogą nam rozrysować
  2. Teraz możemy narysować mniej więcej kształt sylwetki scooby-doo, trzymając się poprzednio narysowanych kształtów
  3. Posiadając szkic możemy wziąć do ręki cienkopis i zacząć rysować pysk Scoob’iego.
  4. Po narysowaniu pyska, trzeba skupić się na detalach nosa i oczu Scoob’iego, które nie są takie jak u realistycznych psów.
  5. Łapy Scoob’iego również są zniekształcone, mają dużo powiększone palce jak i wydłużone łapy względem tułowia.
  6. Tutaj trzeba się skupić na narysowaniu grubości obroży, żeby nie wyglądała na płaską.
  7. Na koniec narysujcie łaty i zawieszkę obroży i pokolorujcie każdy czarny element. I skończone!

Daphne

      Kolejną postacią będzie Daphne i od teraz nie będę opisywać krok po kroku każdego etapu, a zwrócę uwagę na każdy element, który odnosi się do rysowania sylwetki ludzkiej jak i zniekształceń, które mogą się pojawić. Pamiętajmy o proporcjach przy rysowaniu postaci. W sylwetce człowieka przyjmuje się, że mieści się 8 wysokości głów. Nie mniej jednak u postaci z bajek czasami te proporcje zmieniają się mniej lub bardziej. W przypadku Daphne w jej sylwetce mieści się 5,5 długości głowy. Często też gdy rysujemy postać musimy pamiętać, że to ile długości głowy się mieści w sylwetce zależy też od tego jak wysoka jest postać. Zobaczycie to u kolejnych postaci. Pamiętajcie również o różnicach pomiędzy damską i męską sylwetką. Zazwyczaj kobiece sylwetki w kreskówkach mają szerokość bioder i ramion zbliżoną do siebie. Rozdziela je dość mocno odcięta talia.

Fred

    Przechodzimy teraz do jednej z męskich sylwetek z omawianych postaci w tym artykule. Fred to jeden z dwóch męskich przykładów, głównych bohaterów w tej bajce. Jest on wyraźnie mocniej zbudowany. Ważne będzie tutaj podkreślenie mocnej różnicy pomiędzy ramionami jak i talią i biodrami. Jednak zwróćmy szczególną uwagę na fakt tego, że talia nie jest tutaj tak mocno odcięta od bioder jak u kobiet. Szerokość ramion łagodnie zwęża się ku biodrom bez żadnego odcięcia. Jeśli chodzi o wysokość postaci to mieści ona około 6,5 wysokości głowy, co jest całą jedną wysokością w porównaniu do Daphne. Jeśli chodzi o wysokość głowy to polecam ją również zastosować do mierzenia szerokości ramion i bioder, żeby mniej więcej wymierzyć proporcje. W przypadku Freda ramiona to niecałe 2 wysokości głowy, a biodra to 1 wysokość głowy. Czyli widzimy tu duża różnicę.

Velma

     Przed ostatnią postacią, którą będziemy omawiać jest Velma. Kolejna kobieca sylwetka, jednak trochę różniąca się proporcjami od Daphne. Jest ona zdecydowanie niższa, sylwetka Velmy mieści niecałe 5 wysokości głowy. Sylwetka jej jest również znacznie mniej zróżnicowana przez jej luźny golfowy sweter. Dlatego musimy skupić się na mniejszym odcięciu w talii. Velma posiada również dużo mocniejsze nogi i szerszą klatkę piersiową. 

Kudłaty

     Ostatnią postacią będzie Kudłaty! Jest to najwyższa postać z wszystkich omawianych w tym artykule, więc będzie miała też dużo długości głów mieszczących się w sylwetce. Jak sobie sprawdzicie możemy ich zmieścić aż 6. Zwróćcie też uwagę na długość jego rąk – jest znacznie dłuższa niż innych postaci. Również jego dłonie są większe – mają one mniej więcej długość jednej głowy. Kudłaty jest dość szczupłą postacią, więc pamiętajcie o zaznaczeniu tego ubraniami poprzez różne przymarszczenia, czy to na koszulce lub na spodniach. Często w bajkach u męskich postaci rysuje się znacznie większe stopy niż u kobiet. Polecam na to zwrócić uwagę. 🙂  

Nasze socialmedia

Zapraszam do dzielenia się swoimi rysunkami na naszym instagramie dominek_warszawa poprzez oznaczenie lub w wiadomościach prywatnych na instagramie lub Facebooku DOMINek!

Zobacz jak jest w naszej pracowni: