„Jak narysować zamek średniowieczny” – właśnie o to najczęściej prosiliście w ankietach . Bardzo chętnie to dla was przygotuję. W tym artykule będzie wszystko co potrzeba do takiego tematu. Łącznie z przykładami. I może od takiego właśnie zaczniemy:

Tak właśnie wyobraził sobie temat „Zamek średniowieczny nad dachami miasta” Grzesiek Korniluk. Było to temat próbnego egzaminu dla kandydatów na architekturę.
W tej pracy dość nietypową jest technika. Rysunek został wykonany przy użyciu zwykłej kawy rozpuszczalnej na którą nałożono szraf ołówkiem. Bardzo miękkim ołówkiem tak żeby wydobyć mocne kontrasty. Jeżeli ta praca Ci się spodoba to swoją przygodę z tematem „Jak narysować zamek średniowieczny” zacznij od eksperymentu z taką techniką.
Jak po kolei wykonać taką pracę:
- zacznij od przygotowania materiałów plastycznych: ołówek B,2B do podrysu, ołówek 4B, 5B a nawet ołówek 6B do wyciągnięcia czerni; w szklankę wsyp 2-3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej i zalej ją ciepłą wodą, intensywność kawy testuj na kartce obok [PRO-TIP: natężenie/walor kawy można wzmacniać tylko do pewnego momentu, powyżej pewnej wartości kawa zaczyna być połyskliwa i nie wygląda to dobrze – jeżeli potrzebujesz wzmocnić czerń dodaj odrobinę atramentu lub czarnej Ecoliny – ale OSTROŻNIE! bo można zrobić za mocne!]
- Wykonaj podrys ołówkiem – najlepiej o miękkości B. Im bardziej miękki ołówek tym bardziej jest „tłusty”. W trakcie procesu rysowania będziesz rozmazywać pigment po kartce. Powstaną niewidoczne natłuszczone plamy. Potem podczas malowania w tych miejscach papier nie przyjmie malatury albo przyjmie go słabo.
- Kiedy zrobisz podrys – nałóż techniką mokre na mokre kawę. Niebo możesz zrobić dość swobodnie ale tam gdzie masz budynki wykonaj to precyzyjnie. Czyli w skrócie nie wychodź za linię.
- Pozwól swojemu rysunkowi dobrze wyschnąć – jeżeli papier będzie wilgotny – nie przyjmie ołówka. Jeżeli kawa byłą za gęsta i zacznie błyszczeć – nie przyjmie ołówka. Nauka rysunku z użyciem kawy rozpuszczalnej i ołówka to oddzielny technika, którą trzeba ćwiczyć w wielu odsłonach. A więc trenuj rysuj, maluj. Możesz wykorzystać Zasadę 5 kropek żeby efekty były szybsze.
- Na koniec postaraj się dokładnie wrysować detale i cienie . Jeżeli robisz to pierwszy raz – ściągnij patenty z tego rysunku.

Zamek średniowieczny – właściwa część artykułu
I znów zaczniemy sobie od Zamku średniowiecznego w przykładzie tego samego autora co powyższy rysunek kawą rozpuszczalną.

Addycyjność bryły – brzmi strasznie ale straszne nie jest
Teraz może nauczyć się jednego nowego pojęcia – zbudowania obiektu z prostych brył geometrycznych. Tak kształtowano architekturę w średniowieczu.

Tylko popatrz:
- prostopadłościan to może być wieża o podstawie kwadratowej
- walec to wieża o podstawie okrągłej
- dach nad wieżą narysowaną z walca – to stożek
Jeżeli tak podejdziesz do tematu będzie Ci dużo łatwiej.

Zamek średniowieczny cz.1
Rysowanie zamku zacznij od prawidłowego ustawienia perspektywy. Na poniższej fazie, pomarańczowymi strzałkami zaznaczyłem kierunku zbiegów.
Teraz przyjrzyj się uważnie – autor tego tutoriala narysował sobie linie zbiegu po całości. Widać że wyraźnie potraktował je jako linie pomocnicze.
PRO TIP jak pomóc sobie w rysowaniu perspektywy.
Ponieważ obydwa punkty zbiegu znajdują się poza kartką to będzie to spora trudność. Jeżeli jesteś poczatkującym rysownikiem to:
- weź dwie pinezki.
- Zawiąż na nich nitki.
- Wydrukuj ten materiał i przyklej do podłogi
- wbij pinezki z nitkami tam gdzie są punkty zbiegu – czyli dotąd próbuj aż nitki po naciągnięciu będą pokrywały się z liniami zbiegu na kartce
- połóż kartkę na której będziesz rysował na przyklejonym do podłogi tutorialu – też przymocuj go do podłogi
- narysuj kilka linii pomocniczych po całym arkusz do jednego i do drugiego punktu zbiegu – tak żebyś dostał siatkę perspektywiczną
- potem odklej kartkę na której będziesz rysować – dzięki liniom pomocniczym będzie Ci dużo łatwiej utrzymać w ryzach perspektywę

Kiedy już będziesz miał ustawione punkty zbiegu przejdź do rysowania brył geometrycznych.
Znów uważnie przyjrzyj się temu rysunkowi. Wieża na pierwszym planie jest walcem z postawionym na nim stożkiem. Zwróć uwagę, że ów stożek wystaje poza obrys walca!
Dokładnie tak jest!
Okap musi wystawać poza obrys murów żeby woda nie zaciekała. To będzie zawsze trudność w rysowaniu ale musisz to zaakceptować.
Lekki szkic ołówkowy krajobrazu
Na pierwszej fazie widzimy jeszcze narysowane dodatki:
- łódkę przywiązaną do pomostu
- zarys drzewa
- chałupy
- nierówności terenu
- drobne elementy krajobrazu
Rysując to wszystko bardziej koncentruj się na artystycznym szkicowaniu niż na sztywności jaką daje linia zbiegu w perspektywie.
A teraz czas na kolejną fazę tematu „jak narysować zamek”
Dodajemy detale ale jeszcze nie cieniujemy
Wyobraźnia przestrzenna

Zamek średniowieczny – cz.3 – dodajemy światłocień
