Jak narysować zamek średniowieczny

„Jak narysować zamek średniowieczny” – właśnie o to najczęściej prosiliście w ankietach . Bardzo chętnie to dla was  przygotuję. W tym artykule będzie wszystko co potrzeba do takiego tematu. Łącznie z przykładami. I może od takiego właśnie zaczniemy:

rysunek zamku średniowiecznego
Zamek średniowieczny nad dachami miasta – technika: ołówek + kawa rozpuszczalna

Tak właśnie wyobraził sobie temat „Zamek średniowieczny nad dachami miasta” Grzesiek Korniluk. Było to temat próbnego egzaminu dla kandydatów na architekturę.

W tej pracy dość nietypową jest technika. Rysunek został wykonany przy użyciu zwykłej kawy rozpuszczalnej na którą nałożono szraf ołówkiem. Bardzo miękkim ołówkiem tak żeby wydobyć mocne kontrasty. Jeżeli ta praca Ci się spodoba to swoją przygodę z tematem „Jak narysować zamek średniowieczny” zacznij od eksperymentu z taką techniką.

Jak po kolei wykonać taką pracę:

 • zacznij od przygotowania materiałów plastycznych: ołówek B,2B do podrysu, ołówek 4B, 5B a nawet ołówek 6B do wyciągnięcia czerni; w szklankę wsyp 2-3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej i zalej ją ciepłą wodą, intensywność kawy testuj na kartce obok [PRO-TIP: natężenie/walor kawy można wzmacniać tylko do pewnego momentu, powyżej pewnej wartości kawa zaczyna być połyskliwa i nie wygląda to dobrze – jeżeli potrzebujesz wzmocnić czerń dodaj odrobinę atramentu lub czarnej Ecoliny – ale OSTROŻNIE! bo można zrobić za mocne!]
 • Wykonaj podrys ołówkiem – najlepiej o miękkości B. Im bardziej miękki ołówek tym bardziej jest „tłusty”. W trakcie procesu rysowania będziesz rozmazywać pigment po kartce. Powstaną niewidoczne natłuszczone plamy. Potem podczas malowania w tych miejscach papier nie przyjmie malatury albo przyjmie go słabo.
 • Kiedy zrobisz podrys – nałóż techniką mokre na mokre kawę. Niebo możesz zrobić dość swobodnie ale tam gdzie masz budynki wykonaj to precyzyjnie. Czyli w skrócie nie wychodź za linię.
 • Pozwól swojemu rysunkowi dobrze wyschnąć – jeżeli papier będzie wilgotny – nie przyjmie ołówka. Jeżeli kawa byłą za gęsta i zacznie błyszczeć – nie przyjmie ołówka. Nauka rysunku z użyciem kawy rozpuszczalnej i ołówka to oddzielny technika, którą trzeba ćwiczyć w wielu odsłonach. A więc trenuj rysuj, maluj. Możesz wykorzystać Zasadę 5 kropek żeby efekty były szybsze.
 • Na koniec postaraj się dokładnie wrysować detale i cienie . Jeżeli robisz to pierwszy raz – ściągnij patenty z tego rysunku.
kawa rozpuszczalna w nauce rysunku
Mistrzowskie operowanie kawą rozpuszczalną

Zamek średniowieczny – właściwa część artykułu

I znów zaczniemy sobie od Zamku średniowiecznego w przykładzie tego samego autora co powyższy rysunek kawą rozpuszczalną.

Zamek średniowieczny w perspektywie
Czy wiesz, że ten zamek średniowieczny został narysowany całkowicie z wyobraźni?

Addycyjność bryły – brzmi strasznie ale straszne nie jest

Teraz może nauczyć się jednego nowego pojęcia – zbudowania obiektu z prostych brył geometrycznych. Tak kształtowano architekturę w średniowieczu.

perspektywa z lotu ptaka
Addycyjność bryły widziana w rysunku z lotu ptaka

Tylko popatrz:

 • prostopadłościan to może być wieża o podstawie kwadratowej
 • walec to wieża o podstawie okrągłej
 • dach nad wieżą narysowaną z walca – to stożek

Jeżeli tak podejdziesz do tematu będzie Ci dużo łatwiej.

 

zamek średniowieczny jako zestaw brył w perspektywie
To jest rysunek zamku średniowiecznego z zajęć w Szkole Rysunku DOMIN. Popatrz jak sprytnie wykorzystane zostały bryły proste żeby narysować ten obiekt.

Zamek średniowieczny cz.1

Rysowanie zamku zacznij od prawidłowego ustawienia perspektywy. Na poniższej fazie, pomarańczowymi strzałkami zaznaczyłem kierunku zbiegów.

Teraz przyjrzyj się uważnie – autor tego tutoriala narysował sobie linie zbiegu po całości. Widać że wyraźnie potraktował je jako linie pomocnicze.

PRO TIP jak pomóc sobie w rysowaniu perspektywy.

Ponieważ obydwa punkty zbiegu znajdują się poza kartką to będzie to spora trudność. Jeżeli jesteś poczatkującym rysownikiem to:

 • weź dwie pinezki.
 • Zawiąż na nich nitki.
 • Wydrukuj ten materiał i przyklej do podłogi
 • wbij pinezki z nitkami tam gdzie są punkty zbiegu – czyli dotąd próbuj aż nitki po naciągnięciu będą pokrywały się z liniami zbiegu na kartce
 • połóż kartkę na której będziesz rysował na przyklejonym do podłogi tutorialu – też przymocuj go do podłogi
 • narysuj kilka linii pomocniczych po całym arkusz do jednego i do drugiego punktu zbiegu – tak żebyś dostał siatkę perspektywiczną
 • potem odklej kartkę na której będziesz rysować – dzięki liniom pomocniczym będzie Ci dużo łatwiej utrzymać w ryzach perspektywę
Linie zbiegu w rysunku perspektywicznym

Kiedy już będziesz miał ustawione punkty zbiegu przejdź do rysowania brył geometrycznych.

Znów uważnie przyjrzyj się temu rysunkowi. Wieża na pierwszym planie jest walcem z postawionym na nim stożkiem. Zwróć uwagę, że ów stożek wystaje poza obrys walca!

Dokładnie tak jest!

Okap musi wystawać poza obrys murów żeby woda nie zaciekała. To będzie zawsze trudność w rysowaniu ale musisz to zaakceptować.

Lekki szkic ołówkowy krajobrazu

Na pierwszej fazie widzimy jeszcze narysowane dodatki:

 • łódkę przywiązaną do pomostu
 • zarys drzewa
 • chałupy 
 • nierówności terenu
 • drobne elementy krajobrazu

Rysując to wszystko bardziej koncentruj się na artystycznym szkicowaniu niż na sztywności jaką daje linia zbiegu w perspektywie.

A teraz czas na kolejną fazę tematu „jak narysować zamek”

Dodajemy detale ale jeszcze nie cieniujemy

W tym momencie dodajemy detale architektoniczne.

Trzeba to zrobić z rozwagą. Zamek średniowieczny był zbudowany z ciosów kamiennych i lub cegły. Jeżeli byłaby to cegła to na tym tutorialu nie byłoby jej widać. Jest zbyt duże oddalenie obserwatora od obiektu.

Fajnie jednak wygląda jak pokażemy poszczególne bloki.

Wtedy zamek wygląda jak średniowieczny.

W tym konkretnym przypadku nawet je trochę powiększyliśmy żeby rysunek wyglądał fajniej. Ale to ostrożnie. Bo czasami może dojść do sytuacji, że jeden z elementów jest wielkości chałupy która stoi pod zamkiem 🙂

szkic zamku sredniowiecznego

Jeszcze na jedną rzecz warto zwrócić uwagę – okna w murze. To co tu widzisz jest to zamek średniowieczny ale widziany w czasach nowożytnych. Czasy nowożytne są od renesansu w górę.

Okna w murze obronnym to byłaby pewna głupota bo atakujący przez nie weszliby do środka. W czasach nowożytnych rozwinęła się artyleria. Zamek średniowieczny stał się bezużyteczny. Nawet zaczął stanowić pewne zagrożenie. Walące się mury mogły pozabijać obrońców w środku.

Dlatego też zaczęto wypełniać mury oknami i doświetlać ciemne wnętrza.

Jeżeli Twoim tematem byłoby „Narysuj zamek średniowieczny jako zabytek” to ten tutorial się nada. Ale jeżeli tematem byłoby „Oblężenie średniowiecznej twierdzy” to trzeba pominąć okna w murach obronnych.

Zamek średniowieczny – cz.3 – dodajemy światłocień

Egzamin na architekturę - zamek średniowieczny ołówkiem

Jeszcze więcej zamków średniowiecznych

Teraz mamy dla Ciebie rozszerzenie tematu jak narysować zamek średniowieczny. Będą tu przykłady rysunkowe, które może przypadną Ci do gustu.

Foto przykłady zamku średniowiecznego do rysowania

Wybrałem dla Ciebie fajne zamki do rysowania. Ale nie tylko na zasadzie „masz i narysuj ten zamek średniowieczny ale tłumaczę też dlaczego”

Zamek Chillon – Montreux – najlepszy z najlepszych

zamek średniowieczny do rysowania
Zamek Chillon to numer 1 do narysowania

Zamek Chillon jest najlepszym z zamków do narysowania ponieważ „trzyma” charakter zamku średniowiecznego. W XIX wieku było mnóstwo przebudów i upiększeń zamków. Wiele z nich dostało nieznośny bajkowy charakter. W zamku Chillon mamy dobre proporcje między otworami okiennymi a masą murów. Piękne jest też jego położenie – na cyplu skalnym dzięki czemu świetnie odbija się w wodzie.

Zamek Loarre w Hiszpanii

Przepięknym przykładam zamku i fajnego ujęcia jest zamek Loarre.

To jest zamek w Hispanii!!! a nie nad Loarą 😉

zamek do rysunku ołówkiem
Zamek Loarre jest unikatowy ze względu na swój romański charakter

Dlaczego ten zamek uznaję za numer 2 na mojej liście?

Jest czysty stylistycznie. Mury obronne są masywne i pozbawione okien. Jest też pięknie położony – na wzgórzu. To też powoduje, że jego mury idą po poziomicach. Dzięki temu dostajemy nieoczywiste skróty ścian. W odróżnieniu od zamków nizinnych nie obrósł miastem.

Kiedy osada w której była twierdza rozwija się to w pewnym momencie obrasta architekturą. Jeżeli miasto ma solidne podstawy ekonomiczne to jego mieszkańcy, bogacąc się przebudowują swoje siedziby w coraz to nowszych stylach. I tak dochodząc w XIX wieku do historyzmów takie zamki mają już mało autentycznej tkanki średniowiecznej.

Popatrz jeszcze na ten obrazek:

W tym konkretnym przypadku mamy świetną grę perspektywą. Linie zbiegów poszczególnych murów idą do różnych punktów zbiegu (punktów zaniku – takie określenie w perspektywie też się zdarza.

Inną piękną rzeczą jest to, że mamy ciekawy wątek murów kamiennych. On świetnie wychodzą w rysunku. Można pobawić się fakturami materiałowymi różnej wielkości bo są na różnych planach.

Fajnie wyjdzie też wyszarzenie walorowe głównej części zamku która znajduje się w pewnej odległości od murów obronnych na pierwszym planie.

mury obronne oblężenie zamku
Takie ujęcie gdzie mamy czyste średniowiecze to rzadkość!

Zamek średniowieczny nr.3 Bodiam Castle

Jeżeli miałbym wskazać zamek mocno średniowieczny to bez wątpienia wybrałbym Bodiam Castle. Jego siła tkwi w czystości stylistycznej oraz fantastycznemu położeniu.

Ta twierdza wystaje z wody! Tak można wyobrazić sobie zamek średniowieczny z fosą.

Uwierz mi, tak dobrego przykładu nie znajdziesz nigdzie indziej. 

Jedynym minusem tego zamku jest zbytnia symetryczność. Do ćwiczeń w perspektywie nadaje się jednak świetnie. Szczególnie dla początkujących rysowników i kandydatów na architekturę.

Rodzimy przykład – zamek królewski w Będzinie (nr.4)

Mały a piękny!

Nasz rodzimy przykład zamku gotyckiego jest świetny do rysowania. Zamek został odbudowany po wcześniejszych zniszczeniach i teraz prezentuje się naprawdę dobrze.

zamek królewski w Będzinie

Do tego stopnia jest to dobry przykład do rysownia, że stał się tematem naszego kursu rysunku dla dzieci i młodzieży – Junior (dawniej GIM RYS)

Oto jaki materiał rysunkowy jest na naszych lekcjach:

zamek gotycki w będzinie rysunek
Zamek królewski w Będzinie – dobry przykład do ćwiczenia brył geometrycznych w rysunku architektonicznym

Rysunek wyżej był w perspektywie z lotu ptaka. Natomiast powstał u nas materiał z perspektywy niższej.

PRO TIP: jak określać w jakiej perspektywie mamy rysunek lub zdjęcie

Żeby dobrze to określić trzeb znaleźć horyzont. W rysunku wyżej jest on poza całym układem – świadczy o tym elipsa wieży którą widzimy z góry.

W rysunku niżej sprawa jest trudniejsza ale elipsa wieży jest widziana od dołu . Czyli horyzont musi tu być poniżej. Szukamy teraz co widzimy z góry – górna część mostku. Dodatkowo patrzymy na to co się dzieje w tle. Horyzont jest tu lekko zasłonięty przez wzgórza w tle.

jak narysować zamek - łatwe rysunki

Nr.5 Zamek w Muiden

Ostatni na naszej krótkiej liście zamków średniowiecznych jest zamek w Muiden. Jedyny ceglany w naszym zestawieniu. Trochę podobny do Bodiam Castle ale bardziej smukły.

Baszty i wieże zamku gotyckiego