Kurs na ASP

Poziom-A

Kurs na ASP to dość rozległe pojęcie ponieważ Akademia Sztuk Pięknych przygotowuje w wielu specjalnościach. Oto najczęstsze z nich:

  • malarstwo  – po tym kierunku zostajesz profesjonalnym malarzem
  • grafika – kończąc ten kierunek zostaniesz ilustratorem grafikiem
  • rzeźba – czyli produkcja rzeźbiarzy
  • wzornictwo przemysłowe – tu kształceni są przyszli designerzy
  • architektura wnętrz – ten kierunek wybierają Ci którzy chcą zostać projektantami wnętrz
  • konserwacja zabytków – dla wszystkich osób mażących o pracy z dawnymi dziełami sztuki
  • sztuka nowych mediów  – wybór dla osób które chcą specjalizować się w najbardziej nowoczesnych technikach

Dwie najważniejsze umiejętności które musisz posiąść jeżeli myślisz o ASP

Bez względu, który z powyższych kierunków wybierzesz musisz nauczyć się malować i rysować postać ludzką. Kurs na ASP zawsze ma tego najwięcej. Drugą umiejętnością jest rysowanie martwych natur. Lekcje rysunku przeplatane są raz tymi, a raz tymi zajęciami. 

Zdecydowanie więcej jest jednak postaci ponieważ jej studium jest trudniejsze.

Z innych zajęć które pojawiają się na kursach artystycznych pod ASP to ćwiczenia z kompozycji i kreatywności.

Te wymienione wyżej dwie kompetencje są podstawą ale poszczególne inne kierunki wymagają rozszerzenia i o tym będzie w kolejnym akapicie. 

 

Dodatkowe umiejętności potrzebne na innych kierunkach ASP

Jeżeli wybierasz się na malarstwo lub grafikę to podstawowy kurs rysunku Ci wystarczy. Ale wszystkie pozostałe kierunki lubią coś dodatkowego. I lecimy po kolei:

Rzeźba

Tutaj krótko – potrzebne jest rozszerzenie nauki rysunku o rzeźbienie. I to jest poważny problem bo ciężko takie zajęcia znaleźć. Szkoła rysunku niechętnie robi takie zajęcia bo jest mało na nie zgłoszeń a same warsztaty potrzebują dużo miejsca i potwornie brudzą. Poza tym muszą zostać stworzone warunki do przetrzymywania rzeźb. Są one ciężkie i trudne transporcie. Nie można ich przewozić z jednego miejsca na drugie. Jednym z takich miejsc gdzie można się tego uczyć jest tu:

https://www.kontrastownia.pl/rysunek-rzezba/

Jeżeli trafiłeś na ten wpis z innego miasta niż Warszawa to można zawsze rozważyć kurs rysunku w ferie zimowe i/lub wakacyjny kurs rysunku

Polecam kontakt z p. Olą Sacharczuk:  tel. +48 508175750 

Wzornictwo przemysłowe czyli Design

„Wzorki”, bo tak potocznie nazywa się ten kierunek przewrotnie są na ASP mimo, że ta uczelnia z przemysłem nie ma nic wspólnego. Ale to dobrze, że na ten kierunek jest na ASP. Bo wtedy powstają piękne przedmioty. Natomiast niewiele osób wie, że pod miło brzmiącym słowem Design kryje się potwornie trudny egzamin przestrzenny. Wymagane jest na nim sprawne operowanie rzutami ortogonalnymi. A najlepszym ćwiczeniem tego jest Igurra System – nie ma na rynku nic lepszego.

Dlatego bardzo wskazane jest żeby designer przynajmniej przez rok wziął kurs rysunku o zabarwieniu przestrzennym. Dobre będą tutaj kursy na architekturę.

Na wielu uczelniach wyżej ceni się osoby które mają w teczce prace przestrzenne niż zwiewne martwe natury i emocjonalne postacie.

Architektura wnętrz – czyli nadal architektura

Można być jednym z trzech architektów:

– Architekt Politechniczny

– Architekt wnętrz

– Architekt Krajobrazu

Jak byśmy nie nazywali tego zawodu to wnętrzarz jest architektem. A to niesie za sobą konieczność utrzymania w głowie całego projektu! Kompetencje przestrzenną musisz mieć. Dlatego rozszerz kurs rysunku pod ASP o kurs rysunku na architekturę. Jak możesz, bo czas i środki wygospodarujesz warto równolegle chodzić na te dwa kursy artystyczne.

Jeżeli nie możesz stacjonarnie to polecamy kurs rysunku online [kliknij w ten link]

Konserwacja zabytków

Tu na pewno trzeba interesować się Historią Sztuki. Jeżeli zabytkowe formy nie są przez Ciebie uwielbiane to lepiej wybrać coś innego. Jako konserwator zetkniesz się ze wszystkimi formami sztuki obecnej i dawnej. Możesz dostać zleceni konserwacji fresku malowanego techniką al-fresco ale też naprawę XVII wiecznej ikony na lewkasie.

Sztuka nowych mediów

Współczesne czasy wymusiły trochę na skostniałych uczelniach otworzenie się na nowoczesna media. I tak całkiem niedawno powstał kierunek sztuki nowych mediów a te nowe media to np.

– grafika stron internetowych

– animacja 3D

– digital painting i concept art

– druk 3D

– film do rolek, stories, shortów

Na to jest olbrzymie zapotrzebowanie rynkowe a więc sztuka tez musi podążac w tym kierunku. 

 

KURS RYSUNKU = DOMIN

Jaki kurs na ASP będzie najlepszy jeżeli chcę tworzyć komiksy?

Z tym komiksem to w ogóle są jaja 😉 Bo na prawie żadnej uczelni nie jest on traktowany poważnie. I jeżeli chcesz tworzyć komiksy w stylu Marvela to kurs na ASP potraktuj jako bardzo ważna nauke anatomii i postaci ale w domu rób swoje.

Jeżeli chcesz tworzyć komiksy w stylu Manga to w ogóle poszukaj kursów rysowania komiksów w stylu Manga. Ten styl jest bardzo specyficzny i na wyższych uczelniach wręcz sie go nienawidzi 😉

Jeżeli jednak chcesz tworzyć autorski komiks artystyczny to dobrym wyborem będzie kierunek grafika lub sztuka nowych mediów.

Rysunek od podstaw na kursie na ASP nadal pozostanie taki sam jak dla innych celów artystycznych.

Czy wszystkie rodzaje malarstwa są na ASP traktowane tak samo?

Nie!

Np. o akwareli mawia się na ASP:

Akwarelki kolor niewielki

najbardziej pożądaną technika jest malarstwo olejne ale studenci najczęściej malują akrylami. Farba olejna długo schnie. Po skończonej pracy nie da się w łatwy sposób przewieźć płótna do domu.

Akryle są dużo wygodniejsze bo już w 5 minut po zakończeniu  lekcji można jes spakowac do teczki. Poza tym nie śmierdzą/pachną terpentyną (ja ten zapach lubię ale wiele osób go nie znosi)

Więcej o malrstwie poczytasz tu:

Kurs malarstwa – od akwareli po oleje

Chcę zająć się tatuażem - czy kurs na ASP to dobry wybór?

To bardzo trudne pytanie. Bo tu jest podobnie jak z komiksem. A nawet tatuaż jest znienawidzony bardziej. Żadna szkoła rysunku, która jest mi znana nie ma kompleksowego przygotowania do tatuażu. Bo cały ten proces wygląda tak:

1. nauka rysunku odręcznego „analogowego”

2. Przesiadka na digital painting i najczęściej na Procreate

4. Tatuowanie świńskich nóg – zanim wejdziesz na ludzką skórę to trzeba tych kopyt trochę przerobić

5. Zatrudnienie się w studiu tatuatorskim – na początek dostajesz proste tematy a z czasem coraz bardziej zaawansowane

6. Otworzenie własnego studia tatuatorskiego i frajda z pracy

Niestety musisz w tej pracy godzić się sztukę przedstawiającą. Która w oczach awangardy uchodzi za kicz. Bo łatwo sobie wyobrazić sytuację w której przyjdzie do Ciebie chuligan stadionowy i poprosi o tekst „Morda to nie szklanka” w otoczeniu lwa, czaszki i kobry.

I nie ma tym nic złego bo jako artysta nie odpowiadasz za sedno takiej pracy tylko za fajnie zrobioną dziarę.

Czy warto zapisywać dziecko na kurs ASP?

Tak warto!

Rysunek dla dzieci w postaci kursu na ASP jest zawsze dobry.

A to dlatego, że bez względu na to czy dziecko ma lat 11 czy 17 czy jest dorosłą kobietą w wieku lat 32 to zawsze rysuje sie tak samo.

To prowadzący robi korektę adekwatną do wieku i umiejętności. 

Bardzo nam zrobisz dobrze jak udostępnisz ten artykuł

Facebook