Kurs rysunku online

Kurs rysunku online na tej stronie to zestaw lekcji rysunku do samodzielnego rysowania. Zamieścimy tu wiele przykładów z różnych dziedzin. Zaczniemy od analizy światła i cienia na głowie w unikalnej technice „Wycieruch” ale będzie też perspektywa czy rysowanie pejzaży. No i koniecznie postać ludzka bo bez tego to się nie da 🙂


A zobacz też nasz program rysunkowy pt. „Rysunek od podstaw w 30 krokach, poniżej link do tej strony:

https://www.domin-warszawa.pl/rysunek-od-podstaw/


Kurs rysunku online – lekcja nr. 1 głowa z analizą światłocienia

Zaczniemy sobie od bardzo ciekawej analizy artystycznej. Autor – Michał Miłkowski w ciekawy sposób pokazuje nam jak wyznaczać linię światła i cienia.

Michał wybrał sobie zdjęcie z dość głębokimi kontrastami. następnie czarnym „flamastrem oddzielił dzień od nocy” 😉

fotografia jako zdjęcie referencyjne w nauce rysunku

Jak widzisz, takie działanie bardzo fajnie uzmysławia nam co jest jasne a co jest ciemne. Jeżeli chcemy żeby nasz rysunek miał głębokie kontrasty to zawsze warto to zrobić.

Kiedy Michał określi rysując po wydruku granice jasne – ciemne przeniósł to na czysta kartkę papieru. Na tym etapie bardzo trzeba pilnować proporcji. Choć jak będziesz rysować tę lekcję to wiedz, że już na samym początku wiadomo było że ten przykład nie trzyma proporcji. Są one celowo tutaj zaburzone. Więc jak trochę Ci się rozjadą to nic się nie stanie.

naszkicowanie głowy ludzkiej ołówkiem

Warto zwrócić uwagę na jakość kreski. Autor kiedy rysował tę lekcję rysunku miał już za sobą kilka lat nauki rysunku w szkole rysunku Domin. A potem zaprosiłem go do naszego zespołu.

Żeby mieć równie lekką ale i energiczną kreskę trzeba wielu ćwiczeń. Widać również kreski pomocnicze – nie bój się ich – one potem znikną po nałożeniu kolejnych warstw.

I dobrze przeczytałeś rysunek prowadzimy warstwami oraz od ogółu do szczegółu

Wykorzystanie mielonego grafitu – Wycieruch

Michał „Tonic” Miłkowski rozwinął u nas specyficzny kurs rysunku co nazywamy techniką wycierucha. Czyli, że najpierw robimy podrys, potem rozmazujemy starty grafit, a potem gumkami wyciągamy biele.

Po naszkicowaniu głowy bierzesz wacik kosmetyczny – taki biały okrągły.

Posypujesz rysunek mielonym grafitem

PRO-TIP: grafit mielony kup a nie temperuj własne ołówki. Grafit pochodzący z temperówki ma grudki i podczas rozcierania będzie robił niepożądane kreski. Jeszcze gorzej dzieje się kiedy wśród grudek ołówka pojawi się zakamuflowany fragment drewienka. Najczęściej jest ono ubrudzone grafitem i nie wyłapiesz go. Taka drzazga porobi bruzdy na kartce której niczym nie usuniesz a rysunek będzie do wyrzucenia.

jak wykorzystać grafit proszkowany

Dalsza część to lekkie wzmocnienie części w cieniu i wytarcie gumką chlebową powierzchni jaśniejszych. Jeżeli zrobisz to precyzyjnie to wydobędziesz przestrzenność bryły.

Jakie gumki warto mieć podczas techniki wycierucha:

  • gumka zwykła – przyda się najmniej ale się przyda
  • gumka chlebowa – to nią będziesz się głównie posługiwać – w sklepie plastycznym bedą wiedzieć ocb. Polecamy Staedtler albo Faber-Castell
  • gumka w sztyfcie – przyda się do precyzyjnych działań
  • gumka elektryczna – ja sam mam i używam gumki Derwent – w ogóle lubię tę firmę

Zobacz jakie cuda można zrobić w technice Wycierucha:

rysowanie portretu miękkim ołówkiem
podciągniecie ołówkiem kontrastów i wybranie czerni
wykończenie rysunku