Łuk Tytusa w Rzymie – pozostałości imperialnej wielkości.
Dziś gościmy na portalu Dominek – kurs rysunku dla dzieci. A ten artykuł jest połączony z grupą na Facebooku pt. Codziennie inne dzieło sztuki. Ponieważ zamierzam się do niego przyłożyć to postanowiłem żeby był trwały ślad. Dzięki temu dzieci i dorośli dowiedzą się czegoś na jego temat. Łuk Tytusa znajduje się na Forum Romanum w Rzymie. I od razu wklejam zdjęcie żeby było wiadomo gdzie on jest.
Tak właśnie Łuk Tytusa prezentuje się na Forum Romanum
Artykuł o rozpoznawaniu detali gotyckich.
Łuk Tytusa – Informacje
Jak sama nazwa wskazuje Łuk Tytusa wystawiony został przez Lud Rzymski generałowi Tytusowi – późniejszemu cesarzowi Imperium. Datuje się to na koniec I wieku n.e. Niżej przedstawię jeszcze Łuk Konstantyna i Łuk Septymiusza Sewera … historią która mrozi krew w żyłach.
O tym, że to lud wystawił ten obiekt ma świadczyć inskrypcja :
SENATVS POPVLVS QVE ROMANVS DIVO TITO DIVI VESPESIANI F[ilio] VESPASIANO AVGVSTO
Senat i lud rzymski boskiemu Tytusowi, synowi boskiego Wespazjana i Wespazjanowi Augustowi
Zwróćcie uwagę na początkowe cztery litery – S.P.Q.R.
Spotkacie je w wielu miejscach Rzymu i imperium. Dlaczego ? Bo ten skrót pełnił rolę godła Imperium – do czasu kiedy zastąpiony został orłem. Do dnia dzisiejszego w mieście Rzymie znajdziecie współczesne użycia SPQR !
Co ciekawego zastosowano w Łuku Tystusa
- Postument
- Styl kompozytowy – czyli połączenie stylu jońskiego z korynckim
- Równy podział na gzyms – fryz – architraw
- Victorie – to są te skrzydlate rzeźby z wieńcami koło łuku – w starożytnej Grecji nazywały się – Nike
- Relief historyczny – w bocznych ścianach przelotu
- Koleba z kasetonami a w kasetonach kwiaty – zobacz sobie jak wyglądają kasetony w Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.
Tu jeszcze zbliżenie na kasetony z kwiatami. Zasada jest taka, że każdy powinien być inny ! Sprawdź czy tak jest !
Na poniższym zdjęciu masz jeden z reliefów historycznych. Przedstawia triumfalny wjazd cesarza.
Po drugiej stronie mamy złupienie Świątyni jerozolimskiej. W centralnej części widzimy jak wynoszona jest menora – czyli siedmioramienny świecznik. Anegdota mówi, że ortodoksyjni Żydzi jak są w tym miejscu to plują na ten relief. Byliśmy tam i nic takiego nie widzieliśmy więc pewnie pozostaje to anegdotką 🙂
Jeżeli na ten artykuł trafiłeś z wyszukiwarki to możesz dołączyć do naszej społeczności gdzie codziennie publikujemy subiektywny opis innego dzieła sztuki :
Codziennie Inne dzieło Sztuki – grupa na Facebooku
Wiele osób uważa, że Łuk Tytusa ma najpiękniejsze proporcje. Jest on tematem na wielu uczelniach i kursach rysunku. Wielu obecnie działających architektów rysowało go na studiach jako temat zaliczeniowy. Z resztą czy ten łuk jest najładniejszy porównajcie go z dwoma innymi łukami rzymskimi.
1. Łuk Tytusa w całej okazałości
2. Łuk Septymiusza Sewera z jego mroczną tajemnicą którą zdradzimy na koniec 🙂
3. Trój przelotowy Łuk Konstantyna – w bliskim sąsiedztwie Koloseum
Na zakończenie artykułu trzy rzeczy. Tragedia w rodzinie Septymiusza Sewera. Jak wygląda liść akantu. Oraz zwierzątko które przyglądało się nam podczas pobytu.
Geta vs Karakalla
Cesarz Septymiusz Sewer miał dwóch synów Getę i Karakallę. Delikatnie mówiąc chłopaki się nie lubili. Karakalla zabił brata a wszystkim rozpowiedział, że było to w obronie własnej. Oczywiście był to kit. Geta został zabity na rękach swojej matki Julii Domny. Karakalle nie zrobił tego sam ale rękoma swoich strażników. Ponieważ w świat poszła informacja że to Geta zdradził to prawem rzymskim miała być wymazana o nim pamięć. I na Łuku rodziny Sewerów jest widoczne miejsc gdzie usunięto jego imię.
Liść akantu – jak wygląda?
To jest kolejna z informacji która niby jest oczywista a jednak 99% studentów architektury tego nie wie. Jak wygląda rosnący w naturze akant ? Dlaczego tej roślince poświęcamy tyle miejsca – bo jest to motyw zdobniczy na kapitelu korynckim i kapitelu kompozytowym. Legenda mówi, że jakieś dziewczę w starożytnej Grecji zostawiło kosz w pobliżu drogi. Kosz uległ zapomnieniu. Rok później przechodzący rzeźbiarz zauważył, że przerósł on akantem. Kompozycja wywarła na nim takie wrażenie , że po powrocie odkuł to z kamienia. I tak ponoć powstał porządek koryncki. … co za słodka historia 😉
a tak wygląda akant rosnący na Forum Romanum :
a na koniec jaszczurka która wygrzewała się na Miliarium Aureum
garść użytecznych linków :
Kurs Digital Painting w Warszawie
Fajny kanał o rysunku na You Tube