Nauka rysunku dla początkujących

wolna pracownia

Nauka rysunku jest jedną z najbardziej rozwijających jak i trudniejszych hobby do obrania. Na jej skład często wchodzi wiedza z anatomii, architektury i historii sztuki. Jednocześnie jest to też zabawa która pozwala rozwijać kreatywność i umilić sobie czas. Chcąc podejść do tematu trochę poważniej, jak zacząć rysować


 

Odbierz darmowy kurs rysunku Video na naszej platformie:


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Nauka rysunku – Od czego zacząć?

Najważniejszym pierwszym krokiem jest po prostu zacząć rysować! Mimo że wydaje się to oczywiste, wiele osób które chciałyby się nauczyć rysować często tłumaczą się, że nie mają talentu. Patrzą na dzieła dawnych, jak i współczesnych artystów wyobrażając ich sobie jako osoby które potrafiły tak malować od dziecka. W rzeczywistości każdy artysta zaczyna od tego samego poziomu. Dzielą nas tylko predyspozycje oraz to, w jakiej rodzinie jesteśmy. Trzeba pamiętać że wsparcie rodziny i przyjaciół też gra tutaj ogromną rolę. Ale najważniejsza w tym wszystkim jest ciężka praca.

Zamiast patrzeć na interesujących was artystów i myśleć o tym że sami nie potraficie tak malować, zastanówcie się czemu ich obrazy się wam podobają? Co jest w nich takiego co przyciąga waszą uwagę jak i co jest w nich takiego co wam się nie podoba. Warto przyjrzeć się szczegółom i zobaczyć jak niektóre detale zostały wyrysowane. Pamiętać trzeba także o kompozycji i ogólnym temacie pracy.


wojciech domińczak

Kiedy już przeanalizujecie w ten sposób artystów i obrazy które wam się podobają, spróbujcie wykorzystać tą wiedzę w waszych pracach. Starajcie się skopiować techniki które u nich widzieliście myśląc o tym, czemu właśnie ta technika, będzie najlepsza.

Ten sposób jest właśnie tym, którego używali dawni jak i współcześni mistrzowie. Oczywiście jeśli zależy wam na zabawie to nie trzeba do tego podchodzić tak poważnie. Jednak warto rozszerzać swoje horyzonty i próbować nowych rzeczy. Jeżeli chcecie rozwinąć swój warsztat nie możecie siedzieć w swojej strefie komfortu i rysować w kółko to samo. Trzeba próbować rzeczy których się nie potrafi, i które sprawiają nam problemy. Im więcej tego spróbujemy, tym lepsi będziemy!

Jest to lekcja, która odnosi się nie tylko do rysunku, ale także każdego innego przedmiotu jak i hobby. Próbowanie nowych rzeczy często daje nam nowe perspektywy i powiększa naszą wiedze o świecie. Nie wspominając o tym że czyni nas to ciekawszymi!

Systematyczność

Nauka rysunku to ciągłe powtarzanie. Na kursach rysunku często przypomina się poprzednie lekcje aby ich nauki weszły w pamięć. Robimy tak głównie dlatego, że kursanci często nie powtarzają sobie informacji w domu i nie ćwiczą danych lekcji. Często mają wrażenie, że już po pierwszej lekcji są w stanie wszystko zapamiętać i iść dalej. W rzeczywistości nawet mistrzowie ćwiczą fundamentalne techniki, których uczyli się na początku swojej kariery. Proste linie, elipsy czy zwykły dobór kolorów… Te zdolności decydują najwięcej o naszej pracy, nie szczegóły, ale podstawy.


lekcje rysunku od podstaw

Zobacz także


Nie odbiegając jednak od tematu, systematyczność w nauce rysunku jest najważniejszym krokiem w celu nauki rysowania. Wystarczy 15 minut dziennie żeby rzeczywiście zobaczyć postępy, ale dopiero przy kilku godzinach zaczniemy osiągać nasz potencjał.

Wytrwałość

Efekty waszej pracy nie zawsze będą widoczne od razu. Często dopiero po miesiącu widać pokaźne różnice. Najważniejsze to nie zniechęcać się i iść do przodu. Możecie też założyć szkicownik i zapisywać w nim daty przy każdym rysunku, aby zobaczyć jak szybko ten rozwój przebiega.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat prowadzenia szkicownika, przeczytajcie: Szkicownik – podstawa systematyczności.

Samodzielna nauka rysunku

Tak jak wcześniej wspominałem, do samodzielnej nauki potrzebna wam jest wytrwałość oraz analiza prac innych artystów. Nie bójcie się też używać referencji i bądźcie do siebie krytyczni. Dodatkowo możecie też znaleźć różnego typu widea o tym, jak rysować, lub przeczytać jeden z naszych artykułów które wyjaśniają krok po kroku jak przykładowo narysować kota!

Pytanie jakie jednak powinniśmy sobie postawić to jak opłacalna jest samodzielna nauka rysunku, w porównaniu do kursów rysunkowych.

Plusy i minusy samodzielnej nauki

Jednym z największych plusów jest oszczędzenie pieniędzy. Faktem jest, że i tak trzeba kupować artykuły takie jak przybory czy papier, ale nie jest to większym problemem.


Jeżeli interesujecie się tym jakiego rodzaju przybory warto zakupić, koniecznie przeczytajcie:


Oprócz tego dodatkowym atutem jest dowolność. Możecie rysować co tylko chcecie bez żadnych ograniczeń. Ale jest to też minus. Jeżeli wybór jest za duży to po jakimś czasie możecie nie być w stanie dokonać wyboru i stracić motywacje do rysowania. Jest to częstym zjawiskiem, szczególnie u lekko zaawansowanych artystów więc warto nakładać na siebie odpowiednie tematy aby tego unikać.

Przechodząc już do minusów warto wspomnieć że samodzielna nauka jest o wiele trudniejsza. Trzeba mocno się pilnować i nie ma gwarancji, że przy nauce możecie obrać złe nawyki. Im dłużej te nawyki będziecie szlifować, tym trudniej będzie się ich oduczyć. Dodatkowo zrozumienie niektórych rzeczy takich jak perspektywy zajmie wam o wiele dłużej przez co progres nie będzie aż tak wielki.

Plusy i minusy uczęszczania na kursy rysunkowe

Największym plusem jest to, że prowadzący dostosują się do waszych indywidualnych potrzeb. Pozwoli to na jak najszybszą i najlepszą drogę artystyczną, której sami mogli byście nie odnaleźć. Dodatkowo prowadzący dadzą wam podstawową jak i zaawansowaną wiedzę na temat rysunku, której nie znajdziecie w Internecie.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Kursy rysunku pozwolą wam nie tylko poprawić swój warsztat, ale także rozwinąć wyobraźnię i kreatywność. Przygotują was także do liceów plastycznych jak i na studia artystyczne oraz architektoniczne.

Kolejnym plusem jest to, że ten sposób nauki jest o wiele wydajniejszy i szybszy od samodzielnego nauczania. Nie popełnicie tylu błędów i nie wyrobicie sobie złych nawyków. Prowadzący dopilnuje, żeby każdy rysunek i lekcja będą nowym odkryciem jak i zabawą.

Ostatnim ważnym plusem jest to, że będziecie mieli okazje poznać ludzi, którzy interesują się tym samym co wy! Takie znajomości nie tylko długo się utrzymują, ale także was rozwijają. Samo chodzenie do szkoły rysunkowej też jest motywujące!

Oczywiście minusem jest to, że trzeba za nie zapłacić.


Jeżeli interesuje was to jak wyglądają zajęcia w szkole rysunkowej to warto przeczytać: Jak wyglądają zajęcia w szkole rysunkowej?