Rysunek od podstaw

Rysunek od podstaw – tu na tej stronie znajdziesz 17 unikalnych cech, które nazywamy u siebie Postawą Domina. Przeczytaj je i zobacz czy nie chcesz tez pielęgnować tego u siebie. Postawa Domina to nasze obserwacje z trzydziestu lat prowadzenia zajęć. Spisał jesz szef szkoły rysunku Domin – Wojciech Domińczak

Postawa 1 – Który Ty raz żyjesz? Skąd miałeś wiedzieć

Wiele osób, które przychodzi do nas na kurs rysunku, przeprasza za zrobiony błąd. Ja często mówię wtedy – który Ty raz żyjesz, skąd maiłeś wiedzieć, że zrobiłeś źle. W Postawie Domina walczymy z tym złym przekonaniem.

Nawet jak ktoś był na lekcji rysunku i większość zapomniał. Nie powinno być Ci głupio bo proces zapominania zaczyna się już sekundę po tym jak coś zostało wytłumaczone. Jest to tzw. Krzywa Zapominania Ebbinghausa. Krzywa o której niewiele osób wie. A jest ona zabójcza!

Szkoły powinny już we wczesnej podstawówce o tym mówić ale nauczyciele sami tego nie wiedzą albo im się już nie chce. Wolą potem wbijać ucznia w poczucie winy, że ten zapomniał. To błąd! Bo na koniec dostajemy człowieka, który ma niskie poczucie własnej wartości. A tak wygląda strona materiałów z naszych zajęć gdzie to tłumaczymy:

Krzywa zapominania Ebbinghausa

Powyższy rysunek pokazuje jak szybko zapominamy wiedzę. Autorem tej pracy jest Tomasz Geras – teraz arch. Tomasz Geras. Narysował on dla nas całą masę taki poglądowych infografik. Był naszym uczniem, chodził na kurs na architekturę – dostał się a teraz prowadzi już własne biuro architektoniczne.

Postawa 2 – Uczę się więc popełniam błędy!

Niewiarygodne!

Nie ważne czy przerabiasz rysunek dla dzieci czy kurs rysunku dla dorosłych – najprawdopodobniej będziesz tłumaczył się z każdego błędu. Tak jak bym liczył na to, że przyjdziesz z czymś co jest wielkim kłamstwem – Talentem. O tym że go nie ma napiszę w kolejnym akapicie.

Postawa Domina to nieustanne przypominanie sobie:

Uczę się więc popełniam błędy

Masz prawo do błędów! I nie musisz się z nich tłumaczyć. Rysunek od podstaw to popełnianie masy błędów i my o tym wiemy. I nie oczekujemy, że ich nie będzie. Nie opieprzamy. Nie krytykujemy.

Postawa 3 – Talent nie istnieje

Rozumienie Talentu jest wyjątkowo błędne. Zazwyczaj to czekanie żeby sobie udowodnić, że rysowanie jest nie dla mnie. Nie mam talentu więc nic nie robię, a to nie tak …

Ty masz swój unikalny profil psychologiczny.

Jeżeli jesteś logiczno-matematyczny i jeszcze przestrzenny to frajdę będzie sprawiać Ci perspektywa, wyznaczanie cieni, rysowanie brył geometrycznych – czyli lepszy dla Ciebie będzie kurs na architekturę. Będziesz kochał takie tematy jak ten:

Zaawansowana perspektywa w architekturze

I nie ma znaczenia płeć. Bo czasami dziewczyny mówią, że nie widzą przestrzeni a te pracę narysowała Agata – teraz już dorosła kobieta – pani architekt. Nie ma znaczenia płeć – ma znaczenie twój indywidulany profil

Co polecam do mierzenia siebie:

  • Test Gallupa
  • Role zespołowe Belbina
  • Inteligencje wielorakie
  • Style uczenia się (wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk itd.
  • Typologia zachowań wg Junga lub metoda D.I.S.C

Jaki morał z tego płynie?

Rysować może każdy!!! Musi tylko odkryć co będzie go kręciło!

I tak jak piszący ten artykuł uwielbiam rysować przyrodę bo wg Inteligencji wielorakich „inteligencję przyrodniczą mam na 98%. Mam też wysoką inteligencję wieloraką przestrzenną 86% – Dlatego wybrałem architekturę. Gdzieś podskórnie czułem, że kurs na architekturę bardziej do mnie pasuje niż kurs na ASP.

I takie ciekawostki:

– Moja nauczycielka od plastyki bardzo przekonywała mnie żebym poszedł na ASP. Ale ja wolałem architekturę.

– Mam wysoką inteligencję wieloraką przestrzenną. 86% to dobry wynik. Ale bardzo często na kurs rysunku przychodzili ludzie z tak wysoką inteligencją przestrzenną jak moja przyrodnicza 🙂 I wtedy, bardzo szybko, nakrywali mnie czapką w zaawansowanej perspektywie.

A jeżeli widzimy, że lekcje rysunku w Dominie, który jest mocno przestrzenny przychodzi ktoś kto tę przestrzeń ma słabą a za to wysokie kompetencje interpersonalne i muzyczne to wysyłamy go do Kontrastowni na kurs artystyczny.

Nie wierz więc w talent!

Wierz, że każdy człowiek ma jakieś predyspozycje i będzie świetnie rysował tematy zgodne z nimi.

4. Jak chcesz znajdziesz sposób …

Bardzo często piszą do mnie ludzie …

– Hej. Nie dałem rady nic narysować bo miałem zapieprz w szkole

albo:

– Na cały weekend zwaliła się do mnie rodzina i nie miałem jak rysować.

Ja im wtedy piszę:

Jak chcesz znajdziesz sposób, jak nie chcesz znajdziesz powód

To jest bardzo ważny punkt Postawy Domina. Starsi uczestnicy lekcji rysunku w naszej Pracowni wiedzą, że to jest marna wymówka i pracują nad sobą. Jednak jak ktoś robi dopiero rysunek od podstaw to na początku jeszcze to mówi.

Z czasem eliminujemy to jak również nie słuchamy deklaracji – o tym będzie dwa akapity niżej.

5. Nie da się wejść na Mt Everest błądząc po okolicy

Kiedy Tomek był jeszcze naszym uczniem a potem prowadzącym zajęcia zlecałem mu ilustrowanie różnych cytatów. I tak powstały te ilustracje do cytatu:

Nie da się wejść na Mount Everest błądząc po okolicy.

Cytaty i przysłowia

Z mojej perspektywy tak to właśnie wygląda. Na kurs artystyczny zapisują się ludzie, którym wydaje się, że żeby zostać wybitnym architektem, malarzem czy concept artystą wystarczy być.

jak narysować rysunek od podstaw

Pokazuję to przykładem zdobycia najwyższego szczytu świata. Żeby na niego wejść trzeba miesięcy jak nie lat przygotowań. Nie da się tak po prostu osiągnąć wyżyn działań po prostu błądząc po okolicy.

6. Pływanie bez celu jest błądzeniem

Przerażające jest to, że 99% osób zapisujących się na kurs rysunku do Domina nie ma żadnego celu.

– Oczywiście, podają że chcą dostać się na architekturę czy chcę pięknie rysować. Ale pierwszy z tych celi jest tylko stacją pośrednią a drugi jest celem otwartym czyli nierealizowalnym. Mamy cały system naukowego pubudzania motywacji. Jednym z nich jest właśnie praca nad celami.

Bardzo żmudna i trudna praca bo nawyki wyniesione ze szkoły skutecznie w tym przeszkadzają. W naszym przypadku rysunek od podstaw jest również pracą nad zmianą motywacji z zewnętrznej na wewnętrzną. To jest bardzo żmudny proces. Jeżeli ktoś przez to nie przebrnie to odpadnie z pracy twórczej. Aż przerażenie mnie ogrania kiedy dowiaduję się, że na wielu kursach rysunku w ogóle nie porusza sie tej kwestii.

Cytat seneka pływanie bez celu
Świetnie „pływanie bez celu” Seneki zobrazował arch. Tomasz Geras – nasz dawny uczeń i wykładowca

7. Nie wierz w deklaracje!

Pewien znany amerykański coach – Brian Tracy – przekonuje żeby…

Nie przeceniaj tego co ludzie obiecują, deklarują, mówią – patrz tylko na wyniki.

I tak właśnie jest jeżeli zapiszesz się do nas na wakacyjny kurs rysunku, kurs malarstwa, czy jakąkolwiek naukę rysunku – interesuję mnie tylko co faktycznie stworzyłeś.

8. Rysunek od podstaw – chcesz czy musisz?

chce czy musze

zapowiada się ciekawie … co nie? treść dopiszę później