Szkoła rysunku

Szkoła rysunku – czyli co tak naprawdę. Co jest w szkole rysunku? Czego tam można się nauczyć? Dla kogo ona jest? W tym artykule przybliżymy Ci wszystko to co lekcjach rysunku powinieneś wiedzieć. Wiedza ta pozwoli Ci uniknąć błędów które w przyszłości będą miały tragiczny finał. Np. że porzucisz rysowanie bo trafiłeś nie do takiej szkoły rysunku do jakiej chciałeś.

Szkoła rysunku czy szkółka?

My na kursach rysunku bardzo chętnie korzystamy ze słowa „szkoła” ale może to wprowadzać w błąd. Tak naprawdę naszym działaniem jest kurs rysunku i to odróżnia nas najbardziej od szkoły. Większość osób przychodzi na 3-4 godziny tygodniowo.

Natomiast jeżeli chodzi o ilość osób uczących się to możemy śmiało powiedzieć, że mamy rozmiary szkoły. W naszych warszawskich kursach artystycznych uczy się w tym momencie 539 osób – to tyle co w niejednym liceum.

Różne typy miejsc gdzie uczy się rysunku

I tu dochodzimy do bardzo ważnego rozgraniczenia. Otóż obecnie da się rozróżnić trzy główne nurty nauki rysunku. U nas rozdzielone to jest na trzy różne jednostki:

  1. Domin to przede wszystkim kursy na architekturę i kursy rysunku ogólnego
  2. Kontrastownia – to kursy na ASP i rysunku bardziej bazującego na emocjach
  3. Creativity – to przede wszystkim Digital Painting i Concept Art

Jak widzisz szkoła rysunku może oferować za każdym razem rysunek od podstaw ale w innym zakresie. To właśnie zły wybór z tego powodu może doprowadzić do zniechęcenia.

Jak kandydat na architekturę pójdzie do Kontrastowni to nie zda egzaminu z wyobraźni przestrzennej. Jak osoba pragnąca zostać profesjonalnym malarzem pójdzie do Domina to stanie się „kanciasta” bo tu operujemy zaawansowaną perspektywą. A jeżeli ktoś myślący o WAPW lub ASP pójdzie do Creativity to dostanie rysunek cyfrowy, który kompletnie jest bezużyteczny na egzaminach wstępnych.

A teraz przejdźmy do kluczowego pytania:

Czy można nauczyć się rysować?

Tak!

Nauka rysunku jak każda nauka jest wyuczalna. Ale nie każdy nadaje się do każdej formy artystycznej.

  1. Jeżeli jesteś bardziej przestrzenny i logiczny – to z zachwytem przyjmiesz perspektywę a wtedy kursy na architekturę okażą się dla Ciebie
  2. Jeżeli masz duszę poetycka, muzyczną czy spontaniczną to idealnie odnajdziesz się na kursach artystycznych – wybierz Kurs na ASPhttps://dominek.pl/kurs-na-asp/
  3. Jeżeli kochasz przyrodę, zieleń, zwierzęta to w pewnym momencie zobaczysz, że podświadomie chętniej wybierasz takie tematy.

Warto iść za głosem serca, za głosem intuicji. Wtedy rysować się nauczysz.

Jednak kiedy źle wybierzesz to rysunek stanie się mordęgą i porzucisz to. Dlatego my w Dominie kiedy rozpoczynamy rysunek od podstaw obserwujemy. Jak widzimy, że ktoś się męczy przenosimy go do Kontrastowni lub Creativity. I wtedy działa to znakomicie. Kiedy masz porównanie jaka szkoła rysunku jest od czego to lepiej wybierasz.

Bardzo często zachęcamy ludzi żeby brali udział w wakacyjnym kursie rysunku lub kursie rysunku w ferie żeby sprawdzili sobie każdą z tych opcji.

A co zrobić kiedy chcę zapisać do szkoły rysunku dziecko?

Rysunek dla dzieci to musi być frajda! Jeżeli dziecko nie złapie bakcyla rysunkowego to się zniechęci. Dlatego my w szkole rysunku Domin/Dominek podzieliliśmy rysunek od podstaw na 4 bloki:

  1. Blok 1 do Dominek – dla dzieci ze wczesnej podstawówki
  2. Blok 2 to Junior – dawny GIM RYS – tu zapraszamy uczniów górnej podstawówki czyli klasy 6-7-8. Dla tej grupy mamy zupełnie oddzielny program – tu mamy do IX trymestrów
  3. Blok III to kurs rysunku zwykły – czyli XV trymestrów profesjonalnych lekcji rysunku od podstaw aż po poziom zaawnasowany.
  4. Veteran Room – po ukończeniu XV trymestrów dostajesz w Dominie wszystko za darmo i dożywotnio!

Taki podział daje nam możliwość operowania różnymi programami.


Zobacz ten fajny link, gdzie zamieszczamy lekcje rysunku on-line:

Kurs rysunku on-line – lekcje do samodzielnego ćwiczenia


Jeżeli na ASP to koniecznie Kontrastownia

Dominek jest częścią Domina.

Natomiast kurs malarstwa, historia sztuki i rysowanie postaci najlepiej odbyć w Kontrastowni.

Kiedy wybierasz szkołę rysunku dobrze sprawdź kto uczy a szczegółowo jaką kończył uczelnię. Jest taka zasada, która nazywa się „Jaki szef taka organizacja”.

95% szkół rysunku prowadzonych jest przez architektów lub absolwentów ASP. I w zależności od tego kto jest założycielem i/lub głównym prowadzącym taki jest styl rysowania. Architekci są zbyt szczegółowi i sztywni przy rysowaniu postaci. Dlatego nie powinni prowadzić kursów na ASP. I w drugą stronę … absolwenci Akademii Sztuk Pięknych są zbyt „chaotyczni” jak na standardy architektury.

Trzeba pamiętać jednak o tej sentencji:

Porównywanie rysunku architektonicznego z rysunkiem artystycznym jest jak porównywanie hokeja do jazdy figurowej na lodzie. I w jednym i w drugim przypadku jeździ się na łyżwach ale zupełnie po co innego.

prof. Ludomir Słupeczański

Kontrastownia to najlepsza szkoła rysunku artystycznego. Jeżeli jednak jesteś spoza Warszawy to rozważ zapisanie się do nich na wakacyjny kurs rysunku lub kurs rysunku w ferie zimowe.

Digital painting – moje dziecko o tym marzy

Digital painting to najmłodsze z malarstw bo szerszy rozgłos zyskał po roku 2000. Jednak nie zaczynałbym od razu od tego. Rysunek od podstaw zacząłbym w formie tradycyjnej.