Walor a Światłocień – najczęściej mylone pojęcia

veteran room

Na kursach rysunku nie raz zdarza się prowadzącym wspomnieć o światłocieniu, a potem o walorze. Kursanci, nie zawsze jednak znają różnicę i biorą je za to samo. Nic bardziej mylnego! Więc czym różnią się Walor a Światłocień?


Nauka rysunku dla początkujących – co warto wiedzieć?


Walor a Światłocień

Walor najczęściej stosowany jest przy opisywaniu jasnych oraz ciemnych plam. Nie chodzi tutaj jednak o nakładanie byle jakich plam jak nam się podoba. Mają one opisać kolor, przełożony na odcienie szarości. Przykładowo, rysując martwą naturę nie nadalibyśmy mu żadnych walorów, wszystko wyglądałoby tak samo. Nawet uwzględniając to, że przedmioty na obrazie miałyby różne kolory. Szukając waloru, szukamy ciemniejsze i jaśniejsze tony, i przekładamy je na obraz.


rysunek architektoniczny w perspektywie

Zobacz także

Światłocień z kolei służy do przedstawienia przestrzeni i trójwymiarowości kompozycji. Zaznaczamy gdzie znajdują się cienie, a gdzie światło. Pamiętać trzeba że cienie mogą się przecinać i przez siebie przenikać. W rysunku należy skupić się na kładzeniu delikatnych szarych barw, mażąc ołówkiem po papierze i zaznaczonych miejscach, a potem warstwami przyciemniać i tworzyć głębie. Z każdą kolejną warstwą powinniśmy zbliżać się do czerni.

Kiedy co stosować

Na kursach rysunku przykłada się wagę do tego, że walor kładziemy jako pierwszy. Próbujemy zrozumieć jak dane kolory zachowałyby się w czerni i bieli. Należy zaznaczyć przedmioty jednolitym jasnym odcieniem by zostawić miejsce na światłocień. Teraz kiedy wszystkie elementy są już zaznaczone można przechodzić do nakładania światłocienia, i budowaniu przestrzeni oraz głębi.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Warstwami nakładamy co ciemniejsze plamy i powoli dochodzimy do skończonego rysunku. W rysunku technicznym często zapomina się o początkowym nałożeniu waloru a później światłocienia. To sprawia, że prace mają charakterystyczny wygląd. Trzeba jednak pamiętać o tej kolejności, aby praca mogła zachować jak najbardziej naturalne i idealne odcienie. Warto też wspomnieć, że podążanie za rozpisanymi zasadami pozwala zachować porządek na pracy i ułatwia samą pracę. Dzięki temu trudniej jest nam się pogubić i nie tracimy czasu na niepotrzebne czynności.